MediaCat

Reklam Ajanslarının Seçim Karnesi

Siyasi partiler, 2007 seçim propagandası için milyonlar harcadı. DP, ünlü reklamcı Ali Taran’la, CHP Alinur Velidedeoğlu ile MHP Kömen Ajans’la çalıştı. Ancak zafer, 2002’den bu yana reklamcı Erol Olçok’la çalışan AKP’nin oldu.

Reklam Ajanslarının Seçim Karnesi

Siyasi partiler, 2007 seçim propagandası için milyonlar harcadı. DP, ünlü reklamcı Ali Taran’la, CHP Alinur Velidedeoğlu ile MHP Kömen Ajans’la çalıştı. Ancak zafer, 2002’den bu yana reklamcı Erol Olçok’la çalışan AKP’nin oldu.

Seçimleri kazanmak için reklam faaliyetlerine büyük önem veren siyasi partiler, bu uğurda milyonlarca YTL’yi gözden çıkardı. CHP, Alinur Velidedeoğlu’nun sahibi olduğu Saatchi& Saatchi Güzel Sanatlar Reklam Ajansı ile çalıştı. Günlerce gazetelere tam sayfa ilan veren CHP, ayrıca iletişim stratejisi için bilboardlar, tekneler ve afişleri kullandı.

Partilerin sandıktan önce reklam alanında başlayan bu rekabetinin galibi ise AKP oldu. AKP’nin Ali Taran ile çalışacağı konuşulurken Recep Tayyip Erdoğan, tercihini Erol Olçak’tan yana kullandı. 2002 seçimlerinde olduğu gibi Erol Olçak’a ait olan Arter Ajansı ile çalışan AKP, bu istikrarının ödülünü aldı. Ve kazanan AKP oldu…

AKP
94 Milyon YTL
2002 seçimlerinde olduğu gibi Erol Olçok’a ait olan Arter Ajans ile çalışan AKP, seçim propagandası için hazineden 94 milyon YTL aldı. Kampanya için tam olarak ne kadar harcadığını açıklamayan iktidar partisi, en büyük yatırımını bayrak ve afişlere yaptı. AKP, tüm şehirleri bayraklarıyla donattı. Teknolojiyi en çok kullanan parti olan AKP, seçimler öncesinde birçok ilde de düzenlediği mitinglerle dikkat çekti.

CHP
80 Milyon YTL
Seçim propagandası için 80 milyon YTL’lik bütçe ayıran CHP, hazineden yaklaşık 53 milyon YTL yardım aldı. Sosyetik reklamcı Alinur Velidedeoğlu ile çalışan CHP, özellikle gazetelere verdiği tam sayfa ilanlarla dikkat çekti. Tecrübeli bir reklamcı tarafından hazırlanan kampanyada, radyo ve televizyon reklamlarına da ağırlık verildi. Ayrıca CHP, tüm açıkhava tanıtım araçlarını kullandı, binaları giydirdi ve bayrak astı.

MHP
22.9 Milyon YTL
MHP, hazineden 22.9 milyon YTL’lik yardım alsa da seçim kampanyası için ne kadar harcadığını açıklamadı. Örgüt çalışmasına önem veren MHP, diğer partiler gibi bayrak ve afişlere ağırlık verdi. Seçim propagandası için Ankaralı Kömen Ajans ile anlaşan MHP, ayrıca baskılı reklamları için Yunus Ajans’tan yardım aldı. MHP, seçime hazırlık süresince en fazla parayı mitinglerde kullandığı otobüslere harcadı.

DP
20 Milyon YTL
Seçimlerin en gözde reklamcısı Ali Taran ile çalışan DP, umduğunu bulamadı. Seçim bütçesinin 20 milyon YTL olduğunu açıklayan parti, ilk iş olarak DYP olan adını DP olarak değiştirdi. Broşlardan bayraklara kadar partinin tüm görsel malzemelerinin değişmesi yüklü bir masrafa neden oldu. DP de her siyasi parti gibi mitingler düzenledi, bayraklar astı, ilanlar verdi, broşürler dağıtarak propaganda yaptı.

GP
Seçim propagandasına büyük önem veren GP Lideri Cem Uzan kampanyasını parti bünyesinde oluşturduğu reklam ajansıyla yürüttü.

Kaynak: Takvim

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.