Reklam ajanslarında dijital unvanlar gitti, gidiyor

İsveçli reklam ajansı Honesty, çalışanlarının üzerindeki dijital unvanları kaldırdığını duyurdu.

31.10.2012 - 07:00 | MediaCat

İsveç’in Stockholm kentinde bulunan Honesty reklam ajansının CEO’su Walter Naeslund, ortaya çıkarılan yaratıcı işten herkesin kendisini sorumlu hissetmesi için tüm dijital unvanları kaldırdıklarını duyurdu. Naeslund, bu uygulamanın TV, dergi, sosyal medya her türlü mecraya yapılan reklam için geçerli olduğunu söyledi.

Üretim aşaması ve ortaya çıkarılan iş anlamında ekiptekilerin çok iç içe çalıştığı bir alanda, unvanlarla bir ayrıma gidilmesinin pek mantıklı olmadığını söyleyen Naeslund bundan böyle ajanstaki herkesin yaptığı işe hem dijital hem mobil açıdan yaklaşarak bir çalışma ortaya koyacağını ekledi.

Naeslund, Honesty 1.0’in teknolojiyi ve geleneksel reklam tecrübesini bir araya getirmiş ve esasında bu haliyle de yenilikçi ve özgün kalmayı becermiş bir ajans olduğunu, ancak günümüzde tüm ajansların zaten bunu yapmaya çalıştığını dile getirdi. Honesty 2.0’nin ise yeni bir çalışma yöntemiyle internetin iletişim üzerindeki etkilerini ele alacağını ifade etti.

Naeslund, kaldırılan unvanlarla birlikte yenilenen yapıları için şunları kaydetti:

“Honesty 2.0’nin odak noktası hız ve beceri olacak. Hız kazanmak için tüm çabamızı stratejiyi, hikâye anlatımını, tasarımı, reklamcılığı, halkla ilişkileri ve üretimi bir strateji yöneticisi ve bir yaratıcı ekiple tek bir çatı altında toplamaya harcayacağız. Honesty için bu, çok daha fazla yeni şey öğrenmek, yaratıcılıkta çok daha fazla hakimiyet, daha iyi iş ve daha çok kâr demek olacak. Kimsenin dijitali ya da mobili öğrenmemek için bir bahanesi kalmayacak. Örneğin bu duyurudan sonra ajanstaki herkes birdenbire bloglar, podcast’ler üzerine çalışmaya başladı çünkü biliyorlardı ki bu işler artık hepsinin sorumluluğunda. Bu manzarayı görmek güzeldi.”

Bu uygulamadan söz ederken, Honesty’nin 50’den az çalışanı ve müşteri portföyündeki Scandic Hotels, Lindstroms, Beijer, H&M and Fisherman’s Friend gibi daha ziyade yerel markalarla görece küçük bir ajans olduğunu atlamayalım. Söz konusu yapıyı JWT ya da BBDO gibi büyük ajanslarda oturtmak çok daha zor olacaktır.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.