MediaCat

RD’nin açıklaması

RD, Hitletli Biomen reklamı hakkında bir açıklama yayınladı.

RD’nin açıklaması

Yakın zamanda yayınlanan bazı kampanyalar reklam kurumunun ülkemizdeki işlev ve amacını kamuoyunda tartışılır hale getirmiştir. Reklamın iyisi, kötüsü olmaz veya her yol mübahtır biçiminde özetlenebilecek yaklaşımın mesleğimizin sosyal ve profesyonel sorumluluk kodlarına tümüyle aykırı olduğunu belirtmek isteriz.

Bugün 3.5 milyar USD büyüklüğe ulaşan Türk reklam endüstrisinin yaklaşık % 85’ini temsil etmekteyiz. Üyelerimiz ICC Uluslararası Ticaret Odası Reklam ve Pazarlama İletişimi Uygulama Esasları ve Avrupa İletişim Ajansları Birliği’nin Etik Kodları uyarınca üretim yapmakla yükümlüdür. ICC’nin 2006 tarihli Esasları Madde 4’te belirtildiği üzere "Pazarlama iletişimi ırka, ulusal kökene, dine, cinsiyete, yaşa, zihinsel ya da bedensel özre veya cinsel tercihlere dayalı ayrımcılığı desteklememeli ya da yapılan ayrımcılığı görmezden gelmemeli, insanlık onuruna saygı göstermelidir. Pazarlama iletişimi haklı bir neden olmaksızın korku duygusundan yararlanmamalı, şanssızlık ve acı gibi unsurları sömürü malzemesi olarak kullanmamalıdır ".

Üyemiz M.A.R.K.A. ajansın Biomen Şampuan için hazırladığı reklam filminin üyelerimiz ve kamuoyunda yarattığı tepkiyi ilk günden beri dikkatle izliyoruz. Durumdan büyük üzüntü duyduk. Derneğimiz işleyişi tüzükle tanımlanmış olduğundan gerekli kurulları harekete geçirdik ve süreçleri başlattık. Kurucusu ve üyesi olduğumuz Reklam Özdenetim Kurulu’nda kampanyanın uygulama esaslarına uygunluğu tartışıldı, karar oluşturuldu, Reklamcılar Derneği Disiplin Kurulu’nun görüşü alındı, Reklamcılar Derneği Yönetim Kurulu toplandı. Başlatılan disiplin soruşturması uyarınca üyemiz M.A.R.K.A’nın savunması alınacak ve karar oluşturulacaktır.

Süreç işlerken öncelikle reklam kurumunun işleyişi hakkında kamuoyunu yanıltabilecek bazı açıklamalara yanıt vermek isteriz. Reklamcılıkta her yol mübah değildir. Reklamın iyisi ve kötüsü mevcuttur. Toplumsal duyarlıklara sırt çeviren, her tür değeri istismar edebilen bir yaratıcılık anlayışı tasvip edilemez. İlgili kurullar, değerlendirme mercileri, meslek örgütleri üzerine düşeni yaparken ; aslen en iyi değerlendirme, ödül veya ceza, bizatihi tüketiciler eliyle verilir.

Gerek reklamcılar, gerek reklamverenler ve gerekse medyanın sorumlu reklamcılık kavramının korunması ve yüceltilmesi doğrultusunda ortak sorumluluk taşıdığını, bu bilinçle davranıldığını hatırlatır, saygılar sunarız,

Aytül Özkan
Reklamcılar Derneği 12. Dönem Yönetim Kurulu adına – Başkan

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.