Ramazan beyaz ve mavi yakalıları nasıl etkiledi

Hitay Yatırım Holding firmalarından DORinsight Araştırma, 1.2 milyon kayıtlı üyesi bulunan Napolyon.com’un veri tabanını kullanarak Ramazan ayının çalışan kesim üzerindeki etkilerini araştırdı.

12.08.2011 - 00:00 | MediaCat

Hitay Yatırım Holding firmalarından DORinsight Araştırma, 1.2 milyon kayıtlı üyesi bulunan Napolyon.com’un veri tabanını kullanarak Ramazan ayının çalışan kesim üzerindeki etkilerini araştırdı. Araştırmada; çalışanların %58’inin tüm Ramazan boyunca, %21’inin her gün olmasa sık sık oruç tuttuğu, %21’lik kesimin ise hiç tutmadığı ortaya çıktı. Beyaz yakalıların %57’si düzenli oruç tutarken, mavi yakalılarda bu oran %69’a yükseliyor. Araştırmaya, %43’ü kadın ve %57’si erkek; 1.200’ü beyaz yaka, 170’i mavi yaka ve 250’si kendi işinde çalışan olmak üzere, 81 ilden toplam 1.620 kişi katıldı.

Ramazan ayında ara sıra oruç tutanların %65’i, hiç tutmayanların da %23’ü, sıcaklar nedeniyle tutamadıklarını söylüyor. Ara sıra oruç tutanların %69’u, her gün oruç tutanların ise %17’si, oruç tutmanın iş performansını olumsuz yönde etkilediğini düşünüyor. Ancak, her gün oruç tutanların %25’i ve ara sıra tutanların %62’si, işlerini yapmalarına herhangi bir engel oluşturursa, oruç tutmayı bırakabilecekleri görüşünde birleşiyor.

Ramazan ayında ara sıra oruç tutanların %82’si, her gün tutanların %88’i, oruç tutmayanların ise %70’i, oruç tutmaları/tutmamaları ile ilgili iş çevrelerinden herhangi bir psikolojik baskı görmediklerini belirtiyor. Ara sıra oruç tutanların %26’sı, işyerinde herkesin oruç tutması sebebiyle kendilerini zorunlu hissettiklerini söylüyor. %9 oranında çalışan ise işyerinde herkes oruçlu olduğu için, kendisi de tutmak zorunda olduğunu düşünüyor.

Çalışanların %34’ü oruç tutmak amacıyla yıllık iznini kullanıyor, %82’si oruç tutanlara ramazan erzak paketi verilmesini bekliyor. Oruç tutanların %73’ü ise mesai saatlerinin kendilerine göre düzenlenmesini istiyor. %85 gibi yüksek bir oranda çalışan, işyerinde iftar yemeği gibi ramazan etkinlikleri düzenlenmesi gerektiğini belirtiyor. Ramazanda düzenli oruç tutanların %3’ü, üç aylarda da düzenli olarak oruç tutmayı sürdürüyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.