P&G, evcil hayvan maması pazarında kan kaybediyor

Procter&Gamble (P&G) tarafından üretilen evcil

19.03.2007 - 11:44 | MediaCat

Procter&Gamble (P&G) tarafından üretilen evcil hayvan maması Iams, pazardaki lider konumunu kaybetmeye başladı. Pazar payında düşüş başlayan Iams, yeni pazarlama taktiklerini deneyecek.

Evcil hayvan maması pazarındaki rekabetin artışı, P&G’ın markaları olan Iams ve Eukanuba’nın satışlarında düşüşe neden oldu.

Nestle, evcil hayvan maması pazarında Purina ve Beneful markası ile özel ürettiği kuru nugget’lar sayesinde büyük bir gelir elde ederken Hill’s Science Diet markasını pazarlayan Colgate ise geçtiğimiz yıl, Evcil Hayvan Maması Araştırma ve Geliştirme Merkezi açtı. Information Resources verileri, geçtiğimiz mart ayında piyasaya sürülen Beneful marka köpek maması satışlarının, Wall Mart süpermarketlerinde satılanlar dahil olmaksızın yıl sonunda 21 milyon Amerikan dolarına ulaştığını gösteriyor. TNS Media Intelligence verilerine göre, yılın ikinci yarısında harcamalarını yükseltmesine rağmen pazarda pay kaybetmeye devam eden Iams’ın sarf ettiği 64 milyon Amerikan dolarına karşın Nestle Purina, 2006 yılının ilk 11 aylık döneminde 108 milyon Amerikan Doları harcama yaptı.

P&G’ın evcil hayvan pazarındaki zayıflığı önce ana markası Eukanuba’yı etkiledi. Ardından Iams’ın evcil hayvan müşterilerine ulaşımında çeşitli problemler yaşanmaya başladı. Bu problemler sonucu şirket, yeni bir ajans arayışına girdi.

P&G CEO’su A.G. Lafley, yönetim takımını değiştirdiklerini ve kağıt ürünleri, meze, kahve ve evcil hayvan ürünlerinin grup başkanı Rob Steele önderliğinde güçlü bir grup kurduklarını açıkladı. Geçen altı aylık dönem içinde daha çok endüstri ve işletme çalışmalarında bulunulduğunu belirten Lafley, P&G olarak kendilerine hedefler koyduklarını ve bu doğrultuda yeni bir strateji geliştirdiklerini, yakın bir zamanda pazarda yapacakları tüm yeniliklerin farkedilmeye başlanacağını belirtti.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.