Perakende ve tasarımın yıldızları buluştu

Dünyanın ve Türkiye’nin en ünlü perakende tasarım uzmanları, perakende stratejistleri, tasarım tutkunları, değişimin peşinde olan perakendeciler ve tedarikçiler...

12.05.2010 - 00:00 | MediaCat

Dünyanın ve Türkiye’nin en ünlü perakende tasarım uzmanları, perakende stratejistleri, tasarım tutkunları, değişimin peşinde olan perakendeciler ve tedarikçiler 11 Mayıs’ta İstanbul Swissotel’de düzenlenen 3. Perakende Tasarım Konferansında buluştu.

Odak Kurumsal tarafından bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen ve dünyaca ünlü perakende ve trend uzmanlarının konuk olduğu Perakende Tasarım Konferansı’nın gündemi, “Yeni Trendler & Yeni Fikirler” idi. Konferansta, geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da mağazadan markete, kafeden showrooma, gıdadan otomobile perakendenin tüm kategorilerinde fark yaratmanın ve rakiplerin önüne nasıl geçileceği konuşulurken; pazarlama ve tasarımın işbirliği gibi çok sıcak konular tartışıldı.

Bu yıl konferansa katılım geçen yıla göre daha da artarak; mimarlar, tasarımcılar, perakende sektöründen üst düzey yöneticiler, pazarlama departmanları ve tedarikçilerden oluşan 600 kişiye yakın kişinin katılım gösterdiği gözlemlendi. Moderatörlüğünü yine  ünlü Perakende Stratejisti Brian Dyches’ın üstlendiği konferansın ana sponsorları arasında Vitra, Jotun ve Üçge gibi ünlü firmalar yer aldı.

Konferansın anahtar konuşmacısı perakende tasarımında günümüz dünyasının en önemli mimarı olarak değerlendirilen, mekanları tutkuyla yaratan, doksandan fazla ödül sahibi Dr. Giorgio Borruso  idi.. ’2010 Yılın En İyi Mimarı-Contract 31stAnnual Interiors Awards’’ ödülünün sahibi, 2005 ve 2006’da ‘’Yılın Mimarı ‘’seçilmiş olan Dr. Giorgio Borruso ülkesinden  yine; yeni aldığı bir ödül ile gelmişti. Fornarino, Miss Sixty, Snaidero, Paul Frank gibi prestijli markalar için yarattığı projeler ile kalıpları ve standartları yıkmanın; mağaza tasarımının güçlü bir kimlik ve tutku dolu bir ruhla insanları nasıl etkileyebileceğini gösterirken, şaşırtıcı ve heyecan verici çözümlerini katılımcılarla paylaştı.

Perakende Tasarımın dehası olarak Tether Başkanı Stanley Hainsworth’un perakende tasarımında yaratıcılık rotası üzerine perakende dünyasını yansıtan parlak ve çekici marka hikayelerini paylaştığı konferansta, katılımcılar , DDI Magazine Executive Editörü Allison Embrey Medina’nın görsel turu ile de perakende dünyasında değişimin hızına şahit olma fırsatı buldular. 

Geleceğin perakende tasarımlarının ve perakende de tercih edilen marka olmanın gereklerinin masaya yatırıldığı konferansta konuşmacılar, gelecekte perakende tasarımcılığını neler bekliyor, yeni trendler neler olacak ve hızla değişen dünyada perakendecilik sektörü değişime nasıl ayak uyduracak gibi soruların cevaplarını tartıştılar.

Konferansın ağır topları arasında Unilever Türkiye Başkan Yardımcısı Cem Tarık Yüksel ve  dünyanın en büyük gösterilerinin aydınlatma tasarımcısı olan ACT Lighting Design ortaklarından Koert Vermeulen Hires  de vardı.  Cem Tarık Yüksel, “Değişen Müşteri, Değişen Ürün, Değişen Tasarım: Prosumer ve Smartshopper Neleri Değiştirdi?”gibi önemli bir konuda deneyimlerini paylaşırken, Koert Vermeulen  Hires  de etkili aydınlatma ile perakende dünyasında yapılabilecekleri paylaştı.

İ-am Associates ortaklarından Bob Bayman ise Diesel, Adidas, T-Mobile, Unilever, Coca-Cola, Armani, Garanti Bankası ve diğerleri için yarattığı deneyim tasarımlarını aktardı. 

 Yoğun ilgi gören oturumlardan biri ise; Benan Kapucu moderatörlüğünde gerçekleşen  “Perakende Mimarisinde Fark Yaratanlar ve Sırları”ydı. Katılımcılar bu sırları, Türkiye perakendesinin en önemli mimarlarından Mustafa Toner, Autoban Mimarlık’tan Mimar Seyhan Özdemir ve Sefer Çağlar, Vitra Karo Pazarlama Müdürü Konca Çalkıvık’dan dinlediler.

Tüketici beğeni ve tercihlerine yönelik yapılan araştırmalar doğrultusunda geliştirilen Komili ambalajının tasarım öyküsünü “Konuşan Şişe Komili” başlığı altında Funda Özkan’ın moderatörlüğünde Gamze Güven, Pelin Ersoy Bayraktar, Ahmet Sünnetçi  ve Toygun Yılmazer paylaştı.

Tuluhan Tekelioğlu’nun moderatörlüğünü üstlendiği Mudo Concept oturumunda ise, “Ev ve Yaşam İçin Herşey” konseptinin başarılı yolculuğu ve bu başarının arkasındaki takım çalışmasından bahsedildi. Katılımcılar; başarının sırrını Mudo Concept’ten Seda Uçar Kuyrukluyıldız, Hülya Uslu, Sandra Arslanoğulları Akboğa ve Abdülkadir Yalçuva dinlediler.

 “Teknoloji ve Tasarımın Mükemmel Buluşması: Digital Signage” konusu ise Dreambox Kreatif Direktörü Çağrı Öztoksoy ve Pazarlama Strateji Direktörü Ece Sancak  tarafından paylaşıldı.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.