MediaCat

PC tarih mi oluyor?

İşlemci üreticisi AMD, mobil cihazların yaygınlaşmasının PC satışlarını olumsuz etkilemesinden şikayetçi.

PC tarih mi oluyor?

ABD merkezli işlemci üreticisi AMD, yaptığı açıklamada Asya-Pasifik bölgesinde azalan PC satışlarının sektörde kaygı uyandırdığının altını çizdi.

Bağımsız IDC firmasının yürüttüğü piyasa araştırmasına göre Çin başta olmak üzere Asya’daki birçok ülkede PC satışları Nisan-Haziran döneminde gerileme kaydetti.

Uzmanlar; ekonomik belirsizlik, mobil cihazların yaygınlaşması, yüksek seyreden dolar kuru ve Windows 8’in getirdiği beklentileri bu durumu oluşturan ana faktörler olarak sıraladı.

AMD yöneticileri, 2012’nin ikinci çeyreğinde net gelirlerinin önceki yıla kıyasla yüzde 39 oranında azalarak 37 milyon dolar seviyesine gerilemesinin ardından durumun ciddiyetini kavradıklarını ifade etti.

Şirketin CEO’su Rory Read, 2001’den bu yana ilk kez PC satışlarında üç çeyrek boyunca gerileme yaşandığına dikkat çekerken, tüm zamanlar baz alındığında da PC satışlarının 28 aydır ortalamanın altında seyrettiğini belirtti.

Uzmanlar, he ne kadar yakın zamanda PC’lerin tarihe karışmayacağını belirtse de geçmişte yakalanan satış rakamlarını tekrar etmenin de büyük üreticiler için ‘son derece zorlu’ olacağı kanısında.

(Kaynak: Ntvmsnbc)

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.