Partiler seçime ne kadar harcayacak?

Mart ayında yapılacak yerel seçimler öncesinde partilerin seçim bütçeleri de belli olmaya başladı...

31.12.2008 - 10:23 | MediaCat

Mart ayında yapılacak yerel seçimler öncesinde partilerin seçim bütçeleri de belli olmaya başladı. Seçim çalışmaları için TBMM’de milletvekili olan partilerden AK Parti 40-45 milyon YTL, CHP 30-35 milyon YTL, MHP 15 milyon YTL, DSP 10 milyon YTL, DTP 3,5 milyon YTL, ÖDP 250 bin YTL, BBP 200 bin YTL bütçe ayırmayı planlıyor.

Yerel seçimler yaklaşırken 2 bini aşkın belediye başkanlığının yanı sıra 50 bini aşkın muhtarlık, binlerce belediye ve il genel meclisi üyeliği için yüz binlerce aday adayı yarışacak. Partiler ve adayları afiş, broşür, bayrak, reklam ve mitingler için harcayacakları milyonlarca YTL ile küresel krizin yaşandığı bugünlerde bir çok sektör için umut olacak. Seçim sürecinde partiler, adaylar ve aday adaylarının harcayacağı toplam paranın 3 milyar doları bulabileceği ifade ediliyor.

Sektör temsilcileri, tanıtım ve propaganda faaliyetleri için il belediye başkan adaylarının asgari 200 bin YTL, ilçe belediye başkan adaylarının 50 bin YTL, muhtar adaylarının ise 10 bin YTL’yi gözden çıkarmaları gerektiğini belirtiyor.

Öte yandan adayların, 10 bin broşür için ortalama 1000 YTL, 6 bin afiş için 2 bin YTL, miting düzenlemek için ise 10 bin ile 30 bin YTL arasında harcama yapması gerekiyor.

Yerel seçimler öncesi TBMM’de milletvekilleri bulunan partilerin yetkililerinden seçim bütçeleriyle ilgili bilgi aldı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Bülent Gedikli, ocak ayında 88 milyon 489 bin YTL Hazine yardımı alacaklarını, bu paranın 40-45 milyon YTL’sini seçim bütçesi için kullanacaklarını söyledi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek, Hazine’den 50 milyon 500 bin YTL alacaklarını, bunun 30-35 milyon YTL’sini seçim bütçesi olarak ayırmayı düşündüklerini kaydetti.

MHP İstanbul Milletvekili ve Genel Muhasibi Ümit Şafak da henüz seçim bütçesi oluşturmadıklarını ifade ederek, Hazine yardımı olarak yaklaşık 30 milyon YTL alacaklarını, bu paranın 15 milyon YTL’sini seçimlerde kullanmayı planladıklarını belirtti. Şafak, genel merkezin bayrak, açık hava reklamcılığı, bilboardlar, gazete ilanları ve il teşkilatlarına destek olmak amacıyla kullanacakları bu paranın dışında adayların da kendilerine göre bütçe oluşturacaklarını söyledi.

TBMM’de grubu bulunan partilerden DTP’nin Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Mustafa Avcı, yasa gereği Hazine yardımı alamadıklarını anımsatarak, bu nedenle genel merkez olarak 3,5 milyon YTL’lik seçim bütçesi oluşturmayı planladıklarını, seçim sürecinde daha çok üye aidatları ve bağışlardan yararlanmayı amaçladıklarını ifade etti. Avcı, en asgari düzeyde harcama yapmayı düşündüklerini belirtti.

DSP Genel Başkan Yardımcısı Hasan Macit, parti meclisinde seçim bütçesiyle ilgili kararı henüz almadıklarını ancak yaklaşık 10 milyon YTL’lik bütçe oluşturmayı düşündüklerini kaydetti.

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Genel Saymanı Sema Solaklı, genel merkez olarak seçim çalışmalarında ayırabilecekleri bütçenin sınırlı olduğunu belirterek, afiş, pankart ve seçim bildirgeleri gibi görsel malzemeler için yaklaşık 250 bin YTL’lik bütçe oluşturmayı düşündüklerini, bunun yanı sıra il ve ilçe teşkilatlarının da kendilerine göre bütçe hazırlayacaklarını anlattı.

Büyük Birlik Partisi (BBP) yetkilileri, il ve ilçe teşkilatlarının kendi bütçelerini oluşturacaklarını, genel merkez olarak 200 bin YTL bütçe ayırdıklarını bildirdiler.

Kaynak: Referans Gazetesi

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.