Ötanazi reklamına yasak

Avustralya, ötanaziyi özendirdiği belirtilen bir televizyon reklamını yasakladı. Karar, yıllardır ötanazi pratiğini...

14.09.2010 - 00:00 | MediaCat

Avustralya, ötanaziyi özendirdiği belirtilen bir televizyon reklamını yasakladı. Karar, yıllardır ötanazi pratiğini yasaklamaya yönelik hukuki mücadelenin sonuç verdiği ilk örnek durum. Denetleyici kurum, reklamın Avustralya’da yasa dışı olan intiharı özendirdiğini savunurken reklam kampanyasını yürüten Exit International adlı grup reklamın tekrar yayınlanmaya başlanmasını sağlamak için mücadele edeceklerini söylüyor.

Reklamda sağlıksız görünen, avurtları çökmüş bir aktör, tahammül edilemez acılar çektiğinden söz edip hükümeti, onuruyla ölmek isteyen insanları dinlemeye çağırıyor. Ölümcül bir hastalığa sahip olan aktör, onuruyla ölmesine izin verilmesi için çağrıda da bulunuyor. 1996’da Avustralya’nın Northern Territory eyaleti hükümetinin çıkardığı, dünyanın ilk gönüllü ötanazi yasası sekiz ay sonra federal yetkililer tarafından iptal edilmişti.

Tartışma yeniden başladı
Ötanazi tartışmasını yeniden başlatma zamanı geldiğini söyleyen Exit International’ın direktörü Dr. Philip Nitschke; Hollanda, Belçika, Lüksemburg ile ABD’nin Montana, Washington ve Oregon eyaletlerinde sorunsuz işleyen ötanazi yasaları olduğunu hatırlatıyor. Ötanazi genellikle ölümcül hastalıklarla karşı karşıya olan ve dayanılması zor acılar çeken insanların kendi rızasıyla acı çekmeden ölmeyi seçtikleri pratik olarak tanımlanıyor.

radikal.com.tr

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.