Oscar gecesi reytinglerinde toparlanma

Reyting oranı 2021'e göre yüzde 50 civarında artış gösterse de hâlâ pandemi öncesi dönemin gerisinde.

29.03.2022 - 15:46 | Simge Şenses

Oscar gecesi reytinglerinde toparlanma

93’üncü Akademi Ödülleri pandeminin de etkisiyle tarihinin en düşük izleyici sayısı ve reyting oranlarıyla kapanmış, bu durum organizasyonun geleceğine dair soru işaretleri yaratmıştı. Bu yıl 94’üncüsü düzenlenen tören ise 15,4 milyon kişi tarafından izlenirken, 18-49 yaş arası izleyiciden 3,2 reyting almayı başardı. Bu, 2021’in rekor seviyede düşük rakamlarına kıyasla toplam izleyicide yüzde 47, reytingde ise yüzde 52’lik bir artış anlamına geliyor.

Pandemi nedeniyle iki ay ertelenen ödül gecesinin geçen yılki yayını ortalama toplam 10,5 milyon izleyiciye ulaşabilmiş, 18-49 yaş arası seyircilerden ise yalnızca 2,1 reyting almıştı. Öte yandan pandemi öncesindeki son yayın olan 2020’de Oscar gecesi, 23,6 milyon toplam izleyici ve 5,3 reyting oranına ulaşmıştı.

Törende Will Smith’in sunucu Chris Rock’a attığı tokat, 2017’de La La Land’in En İyi Film ödülü için “yanlışlıkla” sahneye çağırılması skandalını bile geride bırakarak Oscar tarihinin en olağandışı anlarından biri olarak tarihe geçti. O tokat, CODA’nın En İyi Film seçilmesiyle önemli bir başarı elde eden Apple TV+’ın galibiyetini de gölgede bıraktı.

Törenin geç saatlerine denk geldiği göz önünde bulundurulduğunda, tokat hadisesinin, ortalama izleyiciyi yayının tamamı boyunca ölçen genel reytingler üzerinde kayda değer bir etkisi olduğunu söylemek mümkün değil.

Kaynak: Deadline, Adweek

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.