Oscar gecesi reklamları

Markalar televizyonların en pahalı ikinci reklam gecesi olan Oscar Ödülleri gecesinde neler yaptı?

25.02.2013 - 11:20 | MediaCat

Oscar gecesi reklamları

Oscar gecesi, fiyatları 1,6 milyon ile 1,8 milyon dolar arasında değişen 30 saniyelik reklamlarıyla televizyon ekranlarının en pahalı ikinci gecesi olma özelliğini taşıyor. Peki, 85’inci Oscar Ödülleri gecesini reklamverenler ve ajanslar nasıl kullandı?

İlk reklam JC Penney’in ‘Yours Truly’ kampanyasının bir parçası olan ‘Dear Dreamers’. Daha iyi bir Amerika hayaliyle yola çıkan reklam, daha önce Apple ile çalışan Bureau ajansı tarafından yaratıldı.

[youtube]http://youtu.be/-RTOYH7eXGA[/youtube]

Dikkat çeken ikinci marka, Tim Burton’u da kamera karşısına geçmeye ikna eden Samsung. Reklamda ünlü yönetmeni, markanın reklam kampanyası için kafa yorarken izliyoruz.

[youtube]http://youtu.be/ItPiWmBqYkM[/youtube]

Hyundai gece için toplamda yedi reklam yayınladı. Markanın on yılı aşkın süredir Oscar gecesinin sponsor otomobil markası olduğunu da unutmamak gerekiyor.

[youtube]http://youtu.be/HNGlkiE9o78[/youtube]

McDonalds gecede küçük bir çocuğun kötü geçen gününün mutlu bir sonla nihayete ermesini konu alan ‘Lucky Penny’ adlı reklamıyla boy gösterdi. Kantar Media verilerine göre, marka 1992 yılından beri tüm Oscar gecelerinde yer aldı.

Diet Coke’un hafızalarda yer edinen ilk Oscar reklamı, Wieden & Kennedy ajansının yaratıcı ellerinden çıkan ve hayatlarımızı daha iyi hale getiren ‘sıra dışı’ insanları konu alan ‘Credits’ isimli reklamdı. Markanın ikinci reklam filmi, orijinali ilk kez 1990’lı yılların ortasında İngiltere’de yayınlanan  ‘Gardener’ isimli reklam oldu. Reklamın model Andrew Cooper’ın oyunculuğuyla çekiciliğini artırdığı kesin.

[youtube]http://youtu.be/HuHV4gwSXn4[/youtube]

Grey Poupon ‘The Lost Footgae’ isimli klasik izler taşıyan reklam filmi ile dikkat çekti.

[youtube]http://youtu.be/mqIZa3PTX6c[/youtube]

Apple yeni iPad reklamları için geceyi fırsat bildi. Marka video kurgusu yapma ve film izleme özellikleri ile öne çıkan modellerinin tanıtımını Oscar gecesine sakladı.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=H8pj3WQyOzY&feature=share&list=PLHFlHpPjgk713fMv5O4s4Fv7k6yTkXwkV[/youtube]

Chanel geçen sene Brad Pitt’in kamera karşısına geçtiği ‘There you are’ adlı reklamını tekrarlamayı tercih etti. Pitt’in tuhaf ve esrarengiz konuşması ile dikkat çeken reklam birçok parodiye de konu olmuştu.

[youtube]http://youtu.be/mGs4CjeJiJQ[/youtube]

Royal Caribbean gecede ‘Quantum of the Seas’ gemilerini tanıttığı pek çok reklam yayınladı.  Kuşkusuz reklamların en ilgi çekici kısmı Kristen Cheneweth’in ‘vaftiz annesi’ olarak yer almasıydı.

[youtube]http://youtu.be/dSL9aLQrkHY[/youtube]

Coca-Cola Oscar için, orijinalini ilk kez ‘American Idol’ gecesinde yayınladığı ve obeziteye dikkat çeken reklam filmini tercih etti.

Chobani Oscar gecesinde yer alan ilk reklamı ‘Real is Original’ ile gerçek olanın güçlü, samimi ve farklı taraflarına vurgu yaptı.

[youtube]http://youtu.be/W86UWmKvlUA[/youtube]

Coldwell Banker Oscar performansında Grammy Ödülleri gecesindeki çizgisini devam ettirdi. ‘We believe’ adlı reklam bir evin aile için neler ifade ettiğini anlatıyordu.

[youtube]http://youtu.be/83dqHZojW7Q[/youtube]

 

Tuğba Dülger

(kaynak: ad age)