MediaCat

Örtüşen değerler, etkili sonuçlar: Siemens x Teke Tek Bilim

Siemens Ev Aletleri ve Teke Tek Bilim’in her iki taraf için önemli iş sonuçları doğuran işbirliğinin detaylarını Siemens Ev Aletleri Kıdemli Pazarlama Müdürü Zeynep Cebeci, Circus Ajans Başkanı Özer Sata, gazeteci Fatih Altaylı ve bilim insanı Celal Şengör’den dinliyoruz.

“Geleceği Merak Edenlere” marka söylemi ve kahve makinesi segmentindeki premium konumlandırmasını pekiştirmek isteyen Siemens Ev Aletleri, geleneksel medyada yakaladığı başarıyı şimdilerde dijitalde sürdüren Teke Tek Bilim’in yayın sponsoru oldu ve programdaki keyifli sohbetlere teknolojiyle zarafeti buluşturan  EQ900 ürünü ile eşlik etti. Marka ve programın temel değerlerindeki örtüşme ise kaçınılmaz olarak başarılı iş sonuçlarını beraberinde getirdi. Bu yol arkadaşlığının gelişim sürecini ve yarattığı etkiyi Siemens Ev Aletleri Kıdemli Pazarlama Müdürü Zeynep Cebeci, Circus Ajans Başkanı Özer Sata, gazeteci Fatih Altaylı ve bilim insanı Celal Şengör’den dinledik.

Kahve makineleri küçük ev aletleri pazarının gözde kategorilerinden biri. Siemens Ev Aletleri’nin bu kategori özelindeki konumu ve hedef kitlesi nedir?

Siemens Ev Aletleri<br />
Kıdemli Pazarlama Müdürü<br />
Zeynep Cebeci

Siemens Ev Aletleri
Kıdemli Pazarlama Müdürü
Zeynep Cebeci

Zeynep Cebeci: Kahve, sevilen ve günlük ritüellerin ayrılmaz bir parçası haline gelmiş bir içecek. Bir yandan kendimize veya arkadaşlarınıza ayırdığımız özel zamanın eşlikçisi, diğer yandan odaklanmamız gereken anların en büyük yardımcısı.

Dolayısıyla pazar, kahve severlerin kaliteli ve çeşitli kahveyi evlerinde, işyerlerinde aramaya başlamasıyla gelişti. Pandemi dönemiyle birlikte hacmini katlayarak büyüttü ve rekabetçi bir ortam oluştu. Biz de Siemens Ev Aletleri olarak estetik tasarımı ileri teknolojilerle birleştirerek geleceğin ürünlerini tasarlayan pozisyonumuzla, tam otomatik kahve makineleri kategorisinde de tüketicilerin ihtiyaçlarına cevap veriyoruz.

29 çeşit dünya kahvesinden oluşan seçkiyi tüketicilerimize evinin konforunda barista mükemmelliğinde ulaştırıyoruz. Geniş, dokunmatik, yüksek çözünürlüklü renkli ekranı, Home Connect uygulaması ile her yerden kolayca kontrol edilebilmesi, aynı anda iki sade/sütlü kahveyi hazırlayabilmesi sektörde ayrıştığı noktalardan sadece birkaçı.

Kategoriye en yoğun ilgi gençler ve genç yetişkinler tarafından gösteriliyor olmakla birlikte, geleneksel sosyodemografik segmentasyondan daha farklı bakmaya çalışıyoruz. Evinde, ofisinde özellikli ve özenli kahve keyfini yaşamak isteyen, dünyayı merak eden, okuyan, araştıran, tasarıma önem veren, misafirlerine keyifli bir ikramda bulunmak isteyen herkesi hedef kitlemiz olarak tanımlıyoruz.

Bu doğrultuda Circus’la bir araya geldik ve kendilerine büyüme hedeflerimiz doğrultusunda bu spesifik kitlenin nerede yakalanabileceği sorusuna yanıt arayan bir brief verdik.

Circus Ajans Başkanı<br />
Özer Sata

Circus Ajans Başkanı
Özer Sata

Siemens Ev Aletleri’ni Teke Tek Bilim’le yan yana getirme yolculuğu nasıl başladı? Sürecin fitilini ateşleyen brief’i detaylandırır mısınız bizim için?

Özer Sata: Zeynep Cebeci biraz bahsetti; önümüzde modern teknoloji ile zarafeti bir araya getiren, kullanıcı kahve deneyimini merkezinde tutan EQ900 Tam Otomatik Kahve Makinesi brief’i vardı. Bu anlamda itiraf etmeliyim ki işimiz çok zor değildi; elinizde harika bir ürün olduğunda bilinirliğini artırmak için kişileri doğru mecralar üzerinden haberdar edersiniz, ürün kitlesine ulaşır ve konu kapanır. Burada kritik olan mecra seçimi ve biz de markaya, onların da beklediği gibi derinlikli bir öneri ile gitme kararı aldık. Bu öneriye ulaşmanın yolu da ürüne değil, değerlere odaklanmakla mümkün olabilir diye düşündük. Siemens Ev Aletleri’nin mottosu “Geleceği Merak Edenlere” ve bu müthiş bir açı oldu bizim için.

Elbette Türkiye’de de merak ve bilim deyince akla her birimizin çok kıymet verdiği akademisyenler Celal Şengör, İlber Ortaylı ve Ahmet Arslan’ın, sayın Fatih Altaylı moderatörlüğünde gerçekleştirdikleri Teke Tek Bilim geliyor. Teke Tek Medya’nın yeni yayın platformunda bu programa, yeni konuklarla tekrar başlayacaklarını duyduğumuzda hemen kendileriyle irtibata geçtik ve işbirliği için prensip olurlarını aldık. Sonrası Siemens Ev Aletleri ekibinin vizyonuyla hızlıca ilerledi. Dolayısıyla sürecin fitilini, markanın DNA’sı ateşledi diyebilirim.

Teke Tek Bilim işbirliği markanın zihin / pazar payını ileriye taşımada nasıl bir rol oynadı?

ZC: Siemens Ev Aletleri hedef kitlesi içerisindeki gençlerin payını artırmak amacıyla yola çıktığımız; teknoloji, merak ile bilimi harika bir kahve sohbeti eşliğinde izleyici ile buluşturduğumuz muazzam bir proje oldu.

Projeye başlarken izlenen olmasının yanı sıra, iz bırakan bir işbirliği gerçekleştirmeyi hedefliyorduk. Bildiğiniz gibi programın bir amacı da bilimi daha ileriye taşıyacak genç nesillere ihtiyaç duydukları fon için destek sağlamak. Bu yönüyle de bizler için Teke Tek Bilim işbirliğimizin ayrı bir kıymeti var.

Proje ile birlikte sosyal mecrada konuşma oranımızın bazını artırdık. Bölüm içlerindeki frekansımızın ideal seviyede olması verimlilik anlamında, entegrasyonların en doğal hali ile gerçekleştirilmesi de etkinlik anlamında yükselttiğimiz bazları korumamızı sağladı. Web sitemizde aramalarımız artışa geçti. “İlk tercih edilen marka” ve “bilinirlik” skorlarında ay bazlı yukarı ivmelenmeler oldu. YouTube izleyen ve programı bilenler arasındaki marka bilinirliğimiz her ay artmaya devam ediyor.

Bizler için çok önemli bir husus da içeriğe duyduğumuz saygı; yani iletişimi yapılan ürünün programın doğal habitatı ile uyumu, izleyiciyi rahatsız etmemesi. Sosyal medya dinlemelerinde, izleyicilerden yüzde 96 pozitif yorum aldık, bu yönüyle de çok mutluyuz. Şirket içi/dışı tüm paydaşlarımız tarafından ekstra beğeni ile karşılanan bir proje olduğunun da altını çizmek isterim.

Bu harika işbirliği için ekibime ve ajansıma teşekkür etmekle birlikte, elbette Teke Tek Bilim’i var eden Sayın Fatih Altaylı ile başta gözbebeği değerlerimiz Celal Şengör, İlber Ortaylı ve Ahmet Arslan olmak üzere tüm emeği geçenlere şükranlarımı sunuyorum.

İş sonuçları bize doğru bir marka-platform eşleşmesiyle karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor. Nasıl bir strateji var bu eşleşmenin arkasında?

ÖS: Bu eşleşmenin arkasında bir tanım ararsam, yanıtı hiç şüphesiz “cesaret” ve güven” olur. Düşünün ki program ana akım medyadan sonra ilk kez YouTube’da yayınlanacak, biz Circus olarak çok başarılı sonuçlar getirmiş, milyonlarca kişi tarafından izlenmiş Medyapım’ın ikonik dizisi Sadakatsiz ve Siemens Ev Aletleri işbirliğinden sonra bu birlikteliği önereceğiz (ki riskleri var), Türkiye’nin son dönemdeki en önemli isimlerinden Fatih Altaylı nihai tüketiciye giden bir markayla yan yana gelecek ve her biri muazzam kişilik özelliklerine sahip kıymetli hocalarımız sürecin bir parçası olacak… Bunu ancak Siemens Ev Aletleri’yle ve yılların getirdiği tanışıklığın inşa ettiği güvenle başarabilirdik; öyle de oldu. Üstelik Teke Tek bilim yetmedi, hafta içi yayınlanan Bilim Ekstra’ların da sponsoru oldu Siemens Ev Aletleri. Geride bilime adanan 40’a yakın program kaldı ve diyoruz ki, nice 40’lara! Bu işbirliği, karşılıklı katma değer perspektifinden bir ilk.

Ana soruya gelirsek, eşleşmenin arkasında değer örtüşmesi var. Hiç kimse Celal Şengör’e “Ben Siemens Ev Aletleri’nin hastasıyım”, İlber Hoca’ya “Bu makine çok iyi kahve yapıyor”, Fatih Altaylı’ya “İyi ki varlar” dedirtemez. Öte yandan çok az marka henüz performansı görülmemiş bir program serisiyle yan yana olma cesareti gösterebilir. Bu işbirliğinin başarısının arkasında 177 yıllık marka, günümüze uzanan değerleri, bugünkü yöneticileri ve geleceğe uzanan planlarımız var…

Ben de bu heyecanlı yolculukta güven ve cesaretlerinden ötürü BSH Pazarlama Direktörü Burak Destici ve Siemens Ev Aletleri Kıdemli Pazarlama Müdürü Zeynep Cebeci başta olmak üzere tüm ekibe Circus adına teşekkür ederim. Teke Tek Medya’ya da olağanüstü hızları ve muazzam adapte olma kabiliyetleri için teşekkür etmek isterim.

Mesleki konumunuz itibarıyla adınızın yan yana göründüğü markalar konusunda hassas bir isim olduğunuz biliniyor. Siemens Ev Aletleri’nin sizdeki karşılığı nedir, işbirliği fikri masaya geldiğinde sizi hangi yönleriyle heyecanlandırmıştı?

Fatih Altaylı

Fatih Altaylı

Fatih Altaylı: Haklısınız. Markalar ve markalarla işbirliği konusunda oldukça hassasım. Bu hassasiyetim geçmiş dönemlere dayanıyor ve yararını gördüğümü söyleyebilirim. Geçmişte bazı markalardan hem reklam yüzü hem marka elçisi olmam yönünde bazı teklifler aldım. Hiç yapmadım. Teke Tek Bilim için de Siemens Ev Aletleri ile işbirliği teklifi edildiğinde önce soru sordum; “Niye bizimle işbirliği yapmak istiyorsunuz?” dedim. Makul bir gerekçesi olması gerekiyordu.

Siemens Ev Aletleri bize “Marka sloganımız ‘Geleceği Merak Edenlere’ en iyi sizin bilim programı ile eşleşiyor” dediğinde çok hoşuma gitti. Çünkü ben de Teke Tek Bilim’i tam da bu nedenle yapıyordum. Geleceği merak edenler ve geleceği tasarlama isteği duyanlar için. Öyle başladık ve çok iyi uyum sağladık. Siemens Ev Aletleri’nin tarihinin bilime destek veren proje ve hamlelerle dolu olduğunu öğrenmemiz de eklenince partnerliğimiz pekişti. 13 program için başlayan işbirliğimiz gelişerek sürdü. Muhtemelen yıllarca birlikte yürüyeceğiz. Her iki taraf birbirine katkı sağlıyor, bunu ölçebiliyoruz.

Teke Tek Bilim, başarısının mecra bağımsızlığını kanıtlamış ender programlardan biri. Yeni mecrasında, yeni yolunu, yeni bir markayla yürümek nasıl bir deneyimdi?

FA: Teke Tek gerçekten de mecralardan bağımsız bir medya kimliği oldu. Türkiye’deki tüm ana kanallarda, haber kanallarında ekrana geldi. Teke Tek Bilim ise benim yapmak istediğim ve keyif aldığım en önemli ve hatta tek program. Tüm programlardan vazgeçerim, bundan geçemem. Şimdi de YouTube’dayız ve inanılmaz bir izlenmemiz var. Bazı programlarımız 3 milyon izlenmeye ve 8,5 milyon tekil izleyiciye ulaşıyor. Çağa ayak uydurarak ve her türlü yeniliğe adapte olarak ilerlemek müthiş bir deneyim. Beni ve yaptığım işi genç tutuyor. Geleceğe olan merakımızın bir sonucu olsa gerek.

Kapanışı işbirliği mottosundan yola çıkan bir soruya yapalım. Türkiye’nin en çok güvenilen bilim insanlarından ve programın eskimeyen yüzlerinden biri olarak “geleceği merak edenlere” mesajınız nedir?

Celal Şengör

Celal Şengör

Celal Şengör: Bu program, sevgili arkadaşım Fatih’in yayıncılık dehasının bir eseridir. Bana bir bilim programı yapalım dediğinde güldüm ve “Müslüman mahallesinde salyangoz mu satacağız?” dedim. Ama oldu. Ve Türkiye’de hem bilim aşkını, hem de bilim yayıncılığını ateşledi. Bugün bir bilim insanı olarak sokakta yürüyemeyecek kadar popüler oldum. Bu benim için önemli değil ama bilim adına çok önemli. Onlarca, belki yüzlerce yayıncı bizimle konuşmak istiyor. Pek çok bilim kanalı açıldı. Geleceği merak edenlere mesajım ise şudur: Bilimden başka peşinden gidilecek bir rehber yoktur. Bu ülkeyi kuran Büyük Atatürk “Bir gün benim sözlerim bilimle çelişirse, benim değil bilimin söylediklerinin peşinden gidin” demiştir. Geleceği merak edenler, Atatürk’ün ve ülkemizde onun yaktığı bilim meşalesinin peşinden ayrılmamalıdır.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.