Online reklam harcamalarında iyimser beklenti

Reklamverenlerin yüzde 70'i online reklam gösterimlerini önümüzdeki seneye kadar artıracak. Yeni yapılan bir araştırma...

25.09.2009 - 00:00 | MediaCat

Reklamverenlerin yüzde 70’i online reklam gösterimlerini önümüzdeki seneye kadar artıracak. Yeni yapılan bir araştırma çift haneli büyümeye geçileceğini gösteriyor.

Rubicon Project ve Econsultancy tarafından yapılan ‘Online Reklamveren Araştırma Raporu’na göre online reklamveren sayısının yüzde 15 artması ve bu reklamverenlerin online reklam harcamalarını gelecek 12 ay içerisinde artırması bekleniyor.

Araştırma içlerinde 250 reklamverenin, medya planlama ve satınalma ajansının da yer aldığı toplam 600 dijital pazarlamacı üzerinde yapıldı. Araştırmanın bir diğer sonucu ise reklamverenlerin üçte ikisi etkili bir reklam için demografik hedeflemeyi kullanıyor.

Araştırmaya göre, davranışsal hedefleme reklamverenlerin yüzde 64’ü tarafından tercih ediliyor ve hedeflemede en çok tercih edilen method olduğu bildiriliyor. Reklamverenlerin yarıdan fazlası cografi hedeflemeyi tercih ederken, yüzde 49’u kelime bazlı hedeflemeyi kullanıyor.

Araştırma, gösterim bütçesinin yüzde 31’inin reklam ağları için kullanıldığını ve bunun hızla artığını ve reklamverenlerin yüzde 42’sinin gelecek sene bu ağlarda harcamalarının artıracağını işaret ediyor. Öte yandan reklamverenlerin yarısı geçen seneye oranla daha çok reklam ağlarıyla birlikte çalıştığını ifade ediyor. Reklamverenlerin yüzde 70’i 3 veya 3’den fazla reklam ağı ile çalışıyor. Yüzde 23’ü ise en az 5 ila 10 reklam ağı birlikte yol alıyor.

Reklamverenler, bir reklam ağını değerlendirirken belli başlı kriterleri göz önüne alıyor. Yüzde 55’i izleyici kitlesinin seçimde en önemli etken olduğunu ifade ederken, yüzde 18’i ulaşılabilinirlik ve fiyatın çok önemli olduğunu vurguluyor.

Kaynak: www.mediaweek.co.uk

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.