Ölen Myspace üyeleri için ‘MyDeathSpace’

ABD’lilerin en büyük iki takıntısı ölülerini anmak ve tanımadıklarının yaşamlarını gözetlemek. ABD’de bu görüşten yola çıkılarak sadece ölü insanların profil sayfalarının olduğu bir site hazırlandı. Günde 100 bin kez tıklanan site Pazar ve Pazartesi günü yoğun ilgiden dolayı kitlendi.

02.08.2007 - 10:23 | MediaCat

ABD’lilerin en büyük iki takıntısı ölülerini anmak ve tanımadıklarının yaşamlarını gözetlemek. ABD’de bu görüşten yola çıkılarak sadece ölü insanların profil sayfalarının olduğu bir site hazırlandı. Günde 100 bin kez tıklanan site Pazar ve Pazartesi günü yoğun ilgiden dolayı kitlendi.

Arşivinde yaklaşık 2 bin 700 ölü MySpace üyesinin sayfası bulunan MyDeathSpace’e internet erişimi olan herkes girebiliyor ve site günde 100 binden fazla hit alıyor. Sitede çoğunlukla genç yaşta vefat edenler yer alıyor. Duş alırken bayılıp boğulan, cesedi yanmış halde bulunan ve aşırı doz uyuşturucu almaktan hayatını kaybeden merhumlar bunlardan birkaçı. Sitede, siteyi ziyaret edenlerin yaşamı ve öbür dünyayı tartışabileceği bir bölüm de var.

MyDeathSpace, 26 yaşındaki Mike Patterson’un, 2005 yılının Aralık ayında, iki kız kardeşin babaları tarafından öldürülmesi haberine duyduğu derin merak sonucu doğmuş. Patterson, yapacak fazla bir şeyi olmadığı bir gün, öldürülen kardeşlerin MySpace sayfalarının izini sürmüş. Onun bu merakı bir süre sonra MyDeathSpace.com haline dönüşmüş.

Patterson, “Gençlerin öldürüldüğü, intihar ettiği ya da birilerini öldürdüğü hikayelere rastlıyorum ve MySpace’e baktığımda genellikle bir profilleri olduğunu görüyorum” diyor.

Siteyi kullananlar sitede yer alan ölülerin ruhlarının böylece hala hayatta kaldığını; yaşayanlarla ve bu dünyayla ilişki kurduklarını düşünüyor. Birçok aile ise yadigar olarak sevdiklerinin profilini açık bırakıyor. Aileler isterse profiller siteden siliniyor.

Site yetkilileri ölülerin siyah kurukafalarla gösterildiği ABD haritası bile yapmışlar. MyDeathSpace, cinayete kurban gitmiş kullanıcıların katil zanlılarını da profillerinin yanına koyuyor. Bu da büyük tartışmalara yol açmış. Fakat site yetkilileri, “Suçlanıyorlarsa ‘zanlı’ diyoruz. Kimseyi ‘katil’ olarak damgalamıyoruz,” diyerek kendilerini savunuyor.

Ölmüş olan MySpace üyelerinin profilleri geçmişe bir yolculuk olarak tanımlanıyor. Sayfalar, herhangi bir uyarı olmadan, alelacele terk edilmiş gibi. En dokunaklı olan ise her bir kullanıcının MySpace profiline son giriş yaptığı tarihin görülmesi.

Sitede yer alan bazı bilgiler geçmişte büyük karışıklıklara da yol açmış. Christine Hutchinson adlı bir kadın düşük yaptıktan sonra fetüsü buzdolabının derin dondurucusuna saklamış. Bu haber, ortaya çıkmasının ardından, kadınla aynı adı taşıyan bir lise öğrencisinin profil sayfasına eklenmiş. Genç kızın profili “bebek katili” mesajlarıyla dolmuş ve ölüm tehditleri yağmış.

Vefat edenlerin ailelerinin bu sayfalar hakkında neler düşündüğü ise merak konusu. Örneğin, 22 Ekim’de Bağdat’ta hayatını kaybeden Matthew Creed’in babası, “MyDeathSpace’in saygısız bir şey yaptığını düşünmüyorum. Şu an ne düşündüğüm konusunda pek de emin değilim. Hatırlandığımız sürece tam olarak gitmiş sayılmayız ve oğlum herkes tarafından hala hatırlanıyor” yorumunu yapıyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.