Nokia ve Yahoo arasında büyük anlaşma

Mobil iletişim cihazı üretiminde ilk sırada bulunan Nokia ile dünyanın en büyük ikinci arama motoru ve e-posta sağlayıcısı Yahoo...

25.05.2010 - 00:00 | MediaCat

Mobil iletişim cihazı üretiminde ilk sırada bulunan Nokia ile dünyanın en büyük ikinci arama motoru ve e-posta sağlayıcısı Yahoo mobil iletişim pazarında güçlerini artırmak üzere işbirliğine gidiyor.

Bu yılın ikinci yarısında başlaması planlanan işbirliği çerçevesinde Nokia tarafından üretilen cihazlarda Yahoo e-posta ve arama motoru yüklü olacak. Karşılığındaysa Yahoo’da sayfalarında Nokia’ya ait Ovi Maps harita ve navigasyon servisi kullanılacak.

Bilhassa Kuzey Amerika’da Apple iPhone ve RIM Blackbberry karşısında zorlanan Nokia, ABD merkezli Yahoo ile işbirliği yaparak servis çeşitliliğini ve görünürlüğü artırmayı planlıyor. Yahoo da, arama motoru dışındaki servisleri ve mobil işletim sistemi Android ile mobil internetin de tek hakimi olma yolunda ilerleyen Google karşısında elini güçlendirmek istiyor.

Mobil servisler son yıllarda en çok yatırım toplayan alanlardan biri. Apple ve Google, bu konudaki girişimleriyle pazarda önemli bir üstünlük kurmuş durumda. Apple’ın her alışverişi kontrol ettiği App Store uygulama mağazası iPhone akıllı telefonların popülaritesine büyük katkı sağlıyor. İnternetteki reklam pazarının yarısından fazlasını kontrol eden Google da, Android işletim sistemiyle cep telefonu üreticilerini yanına çekip reklam üstünlüğünü mobil internet ortamında da sürdürme derdinde.

Nokia mobil servis ve uygulamalara bugüne kadar yaklaşık 10 milyar dolar yatırım yaptı. Bunlar arasında özellikle bazı modellerle birlikte ücretsiz yararlanma şansı verilen Ovi Music Store ve GPS’li telefonlarla birlikte ücretsiz gelen Ovi Maps öne çıkıyor. Yahoo tarafındaysa Google’ın gittikçe artan internette reklam hakimiyetine karşı koyma kaygısı sözkonusu.

ntvmsnbc.com

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.