Nesli tükenen dilleri koruyan uygulama

Google, yeni uygulaması Woolaroo ile nesli tükenmeye yüz tutan dilleri kurtarma gayretinde.

06.05.2021 - 14:03 | Simge Şenses

Nesli tükenen dilleri koruyan uygulama

Google Arts and Culture, nesnelerin nesli tükenmekte olan dillerdeki karşılıklarının ve telaffuzlarının kolaylıkla öğrenilmesine imkân sağlayan fotoğraf temelli çeviri uygulaması Woolaroo’yu kullanıma açtı. Uygulama, kullanıcıların kameralarını doğrulttukları objeleri tanımlamak için Google Cloud’un makine öğrenimi ve görüntü tanıma yeteneklerinden yararlanıyor.

National Geographic’in bir makalesi, her 14 günde bir dilin varlığının sona erdiğini ve şu anda dünyada konuşulan 7 bin dilin yarısının gelecek yüzyıla kadar kaybolma tehdidiyle karşı karşıya olduğunu ortaya koyuyor. Google’ın yeni uygulaması Woolaroo ise kullanıcılarını, çevrelerindeki nesnelerin giderek daha az kişinin konuştuğu dillerdeki karşılıklarını keşfetmeye davet ederek, bu dillerin ve temsil ettikleri kültürlerin kaybolmasının önüne geçmeye çalışıyor.

Woolaroo uygulaması şu anda Louisiana Creole, Calabrian Greek, Māori, Nawat, Tamazight, Sicilian, Yang Zhuang, Rapa Nui, Yiddish ve Yugambeh olmak üzere 10 kaybolmaya yüz tutmuş dilde fotoğraf çevirileri yapabiliyor. Veri havuzunu genişletmek için kullanıcılara uygulama tarafından tanınmayan kelimeleri veri tabanına ekleme opsiyonu da sunuluyor.

Woolaroo’yu buradan ya da Google Arts and Culture mobil uygulaması üzerinden keşfedebilirsiniz.

Kaynak: Design Taxi

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.