Ne iş olsa yaparım abi!

Ajans Başkanı'ndan mesleğe giriş dersleri.
19.01.2015 - 13:31

Genelde iş arayan vasıfsız kişilerin, kolayca iş bulmak için söylediği kalıp bir cümledir “Ne iş olsa yaparım abi.” Farkında olmasalar da, bu cümle işlerini daha da zorlaştırır. Belli bir alanda uzmanlaşan insanlar, çileli başlangıçlar yaparlar, zor süreçlerden geçerler fakat sonunda hak ettiklerini alırlar. Şimdiki dönemde “Ne iş olsa yaparım abi” cümlesi, iyi bir öğretim görmüş çoğu kişide de kendini gösteriyor, sadece söyleyiş şekilleri farklı.

“Ya bilmiyorum işte ne yapsam.”
“Okul bitiyor şöyle 1 yıl kafamı dinlerim.”
“Babam, gel bizim şirkette başla dedi.”
“Çok kararsızım ya pfff.”
“Ya canım, aslında reklam yazarlığına da çok yatkınım.” (Ulan üniversite biteli 2 yıl olmuş ve hayatında 2 cümle yazmamışsın, hangi ara keşfettin kendini.)

Bu cümleler farklı olsa da anlamları hep aynıdır. “Ne iş olsa yaparım abi” aslında boşvermişliğin bir göstergesidir. Ne iş olsa yapma kardeşim, yapacak olanlara da engel olma.

Tutkusuzsunuz

Tanık olunca dayanamadığım şeylerden bir tanesi de mesleğe karşı olan tutkusuzluk. Adamın ruhunu almışlar sanki, karambole seçmiş o mesleği… Ne mesleğe saygısı var ne de kendine, sürekli bir “gideceğim abi buralardan, lanet olsun bu mesleğe” diyen junior’lar geziyor ortalıkta. E, görücü usulü meslek sahibi olursan böyle olur, keşke evlenmeden önce aynı evde yaşasaydınız.

Meraksızsınız

Evet meraksızsınız, yapacağınız ya da şu an yaptığınız işe karşı meraksızsınız. Mesleklere dair edinilen yüzeysel bilgiler, kişinin meslek sahibi olma konusunda karar vermesine yetiyor da artıyor bile. Oğlanlar yazın DJ, kızlarsa magazin programlarını seyrettikten sonra modacı olmak istiyor. Heves!

Hedeflerini doğru zamanda koymalı ve daha üniversiteye gitmeden yapmak istediğin mesleği araştırmalısın. Reklamla ilgili bir fakülteye mi gideceksin, o zaman bölümünü yazmadan önce 2-3 ajans gez, birkaç reklamcıyla konuş, kısaca araştır. Tabii ki sektör içinde de sana yakın gelen meslekler olacak ama reklamcı olacağım deyip, kestirip atma. Reklam sektöründe ne olacaksın, nerede duracaksın ona karar ver ve o hedefte yürü.

Reklamcı olacağım amca!

Reklamcı diye bir meslek yoktur, zaten cı’lı, cu’lu meslek olmaz. “Reklamcı” kelimesi sektörden olmayan insanlara ne iş yaptığımızı kolayca anlatmak için üfürülen bir şey. Reklam yazarı vardır, stratejist vardır, grafiker vardır, ajans başkanı vardır, sekreter vardır, stajyer vardır, trafiker vardır, redaktör vardır ve bunun gibi daha birçok şey vardır. Hatta, ajans köpeği/kedisi vardır ama “reklamcı” diye bir şey yoktur. O yüzden reklamcı olma, bu saydıklarımdan birisi ol. Ama ne olur üniversiteyi bitirmeden ne olacağına karar ver.

Adam üniversiteyi 6-7 senede bitirmiş, 2 sene de yan gelip yatmış, askerlik filan derken yaş olmuş 30, stajyer olmak için CV gönderiyor. Gönderdiği CV de reklam sektöründe ne iş olsa yaparım abi tadında. Millet bu yaşta sektörü bırakıyor, boşver abicim başka işlere bakıver.

Hem meslek seçimlerinde hem de çalışılan yerle alakalı bir maymun iştahlılıktan da bahsedebiliriz. Sabır sıfır, emek sıfır, 6 ayda ben oldum havaları. Bir bakıyorsun CV’ye 1 senede 5 yerde çalışmış, iş görüşmelerini ata sporu olarak bellemiş arkadaş. Maymun iştahlı olabilirsiniz, bu özelliğinizi her yerde göstermenize gerek yok.

Belli bir alanda uzmanlaşın

İnsanlar markalarına ve kendi geleceklerine yön verirken bazı hatalar yapar. Bu hataların en önemlilerinden biri de markasını ya da kendisini belli bir alanda uzmanlaştıramamadır. Kendinizi bir marka olarak görebilirsiniz. Su satan bir marka, çocuk maması da, pişmaniye de, yoğurt da satarsa bir süre sonra hiçbir şey satamaz. Kısaca her şeyi yapmaya çalışırsanız, hiçbir şeyi doğru düzgün yapamazsınız.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.