MediaCat

Müşteri sadakatinin en yüksek olduğu marka hangisi?

Amerika’da yapılan araştırmalara göre, sadakatin en yüksek olduğu marka Apple oldu.

Müşteri sadakatinin en yüksek olduğu marka hangisi?

Clickfox’un Amerika’da 428 shopper üzerinde yaptığı araştırmaya göre, Apple, Starbucks ve Coca-Cola müşteri sadakatinin en yüksek olduğu markalar olarak belirlendi.

Araştırmaya katılanların yüzde 72’si hizmetinden dolayı, yüzde 50’si fiyatlarından dolayı, yüzde 45’i kullanışlı olmasından dolayı ve yüzde 15’i de kurumsal sosyal sorumluluklarından dolayı bu markaları seçtiklerini belirttiler. Sadece yüzde 12’si statü sembolü olarak gördüklerinden dolayı seçtiğini söyledi.

Araştırmaya katılanların yüzde 87’si, bu markalara karşı daha fazla tolerasyon gösterdiklerini, güçlü hislerle bağlı oldukları bu markaların premium hizmetlerine daha fazla ödeyebildikleri ve mağazaları daha uzakta olsa bile oraya gitmeyi tercih ettiklerini belirtti.

Elektroniğin öncüsü Apple, müşterilerin "onsuz yaşamayacağı markalar" arasında birinci oldu. Araştırmaya katılanların yüzde 20’si Apple cevabını verdi.

Kahve zinciri Starbucks, alkolsüz içecek markası Coca-Cola ve market zinciri Target ise, müşterilerin gözünde en iyi performansı gösteren diğer üç marka oldu.

Bu markaları Google, Microsoft ve Amazon takip etti.

Bağlılık bakımından bireysel olarak kategorilendiğinde ise yüzde 57 ile yiyecek ve içecek markaları en çok sadakate sahipken, onu yüzde 51 ile teknoloji markaları takip etti.

Alışveriş yapanların büyük bir çoğunluğu, yüzde 78’i, sevdikleri ürün ve hizmetleri ağızdan ağıza başkalarıyla paylaşmayı tercih ediyor, yüzde 68’i bu ürünlerden daha çok satın alıyor, yüzde 54’ü rakip markaların ürünlerini satın alma niyetinde dahi bulunmuyor.

Katılımcıların yüzde 48’i için en önemli zaman ürünü ilk defa satın aldıkları zaman, bu tercihleri daha sonraki seçimlerinde de etkili oluyor. Yüzde 40 problemlerin çözümünde kendilerine yardımcı olan markaları seçiyor ve yüzde 10’u da olumlu önerileri dikkate alarak seçim yapıyor.

Ancak katılımcıların yüzde 63’ü markaların bu sadakatlerini ödüllendirmediğini düşünüyor. Eğer markalar sadık müşterilerle ilişki kursalar, müşterilerin yüzde 50’si daha fazla alışveriş yapacağını belirtiyor.

 

 

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.