Mobilya sektörü 30 bin eleman arıyor

Mobilya sektöründe çalışacak 30.000 kalifiye eleman açığı bulunuyor.

12.08.2011 - 00:00 | MediaCat

Mobilya sektöründe çalışacak 30.000 kalifiye eleman açığı bulunuyor. İhracatın ithalattan iki katı oranında fazla olması ile ülke ekonomisine cari açık verdirmeyen mobilya sektörü, Endüstri Meslek Lisesi mezunu kalifiye eleman arıyor.

Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) mobilya sektöründe istihdam edilecek 30.000 kişiye ihtiyaç duyulduğunu vurguluyor. 2011 yılında iç pazar hacminin %10 büyüme göstereceği öngörülen sektörde, Endüstri Meslek Lisesi mobilya bölümü mezunu kalifiye eleman açığı bulunuyor.

MOSDER Başkanı Ramazan Davulcuoğlu, 8 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşan sektörde hem pratik beceri hem de bilgi birikimi bulunan eleman ihtiyacının dikkat çekici boyuta ulaştığını belirtti. Türkiye’de işsizlik sıkıntısı bulunmadığını meslek edinememe durumu yaşandığını aktaran Davulcuoğlu, “Özellikle üretim süreçlerinde eğitim almış ve pratik bilgisi bulunan personel istihdamında sorun yaşanıyor. İşe aldığımız personele pek çok eğitim veriyoruz ancak meslek lisesi mezunları hem teorik hem de pratik bilgi sahibi oldukları için daha verimli çalışabiliyorlar. Sektörümüzde özellikle üretim süreçlerinde görevlendirilecek, personel ve orta düzey yetkili açığı bulunuyor. Döşeme ustası, kaynakçı, dikiş operatörü, CNC tezgah operatörü en çok boşluk bulunan pozisyonlar arasında yer alıyor. Şu anda mobilya sektörünün eğitimli eleman açığının 30.000 kişiye ulaştığını söylemek mümkün. Mobilya sektöründeki kariyer olanaklarının yeterince duyurulamamış olması, ders müfredatlarının eski olması, okullardaki atölyelerin iyileştirilmesi gerekliliği ve öğrencilere kurumsal firmalarda yeterince staj imkanı sağlanamaması gençlerin sektöre girişini olumsuz etkiliyor.” dedi.

MOSDER, gençleri sektöre çağırıyor

MOSDER, hayata geçirdiği projeyle Türkiye genelindeki 371 endüstri meslek lisesinde mobilya sektörünü tanıtıyor. Davulcuoğlu, dernek olarak yürüttükleri projeyle gençlere hem mobilya sektörünün keyifli yanlarını aktardıklarını hem de dünyanın her yerinde geçerliliği bulunan bir meslek sahibi olacaklarını hatırlattıklarını belirtiyor. Mobilya sektöründe 60.000 şirket bulunduğunu aktaran Davulcuoğlu, genç yetenekleri sektöre beklediklerini vurguladı.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.