Mobil servis = Yeni fırsat

E-ticaret satışları hızla artıyor, ancak tüketicilerin büyük bir kısmı alışverişlerini hala yerel mağazalarda gerçekleştiriyor. Bu alışverişlerin büyük bir kısmının öncesinde ise araştırma internette yapılıyor.

01.12.2011 - 00:00 | MediaCat

E-ticaret satışları hızla artıyor, ancak tüketicilerin büyük bir kısmı alışverişlerini hala yerel mağazalarda gerçekleştiriyor. Bu alışverişlerin büyük bir kısmının öncesinde ise araştırma internette yapılıyor. Tüketiciler artık akıllı telefonlarının özelliklerini kullanarak da alışverişe gitmeden ya da mağazadayken online araştırmalarını sürdürüyorlar.

eMarketer analisti Jeffrey Grau, ”Online satışlar milyar dolarlarla ölçülürken, internette yapılan ön araştırmaların etkisiyle yapılan mağaza içi satışların değeri trilyon dolarlarla ölçülüyor” diyor. “Online araştırma yapan tüketiciler için masaüstü kullanım çok yaygın, ancak mobil ve sosyal platformalara önemli bir geçiş söz konusu”

CityGrid Media’nın Mart 2011’de yaptığı anket sonuçlarına göre, müşterilerin yüzde 70’i bir mağaza ya da restauranta gitmeden önce online kaynaklarda bu yerleri araştırıyor. Araştırmaya göre, en popüler kaynak Google. Google’ı yüzde 30’luk oranla sarı sayfalar izliyor. Müşterilerin yüzde 13’ü tüketici görüşlerini bildiren siteleri ve yüzde 12’si de Facebook’u gözden geçiriyor.

Mobil internet ve akıllı telefon penetrasyonunun artışına bağlı olarak, müşterilerin ön araştırmalarını mobil servisleri kullanarak gerçekleştirdiği görülüyor. Artık yerel satıcılar da akıllı telefonların sağladığı mağaza içi trafiği dikkate alıyor. Retail Systems Research tarafından yapılan bir araştırmaya göre, akıllı telefonlar dünya genelindeki mağaza içi trafiği 2010’da yüzde20 olan orandan, 2011’de yüzde 31’e çıkardı.

Grau “Mağazadan satış yapanlar için mobil servisler önemli bir fırsat sunuyor. Mobil teknolojileri kullanmaya başlayan satıcılar sadece rakiplerini atlatmakla kalmıyor, aynı zamanda daha uygun ve kazançlı bir alışveriş deneyimi sunuyorlar. Tüketiciler ise, satın almak istedikleri ürünleri kolayca bulabiliyor, kupon ve indirimlerden yararlanabiliyor. Ayrıca bu nedenler müşteri sadakati de yaratıyor” diyor.

(Starcom MediaVest Group CONNECTED – http://smgconnected.com/mobil-servisler-yerel-magazalar-icin-yeni-firsatlar-doguruyor)

 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.