Mobil reklam nasıl etkin kullanılır?

Mobil cihaz pazarı çok büyük bir büyüme ve gelişme yaşıyor. Pazarlama dünyası için mobil cihazlardaki ücret, içerik ve bağlanılırlık bir katalizör yarattı. Pazarlama uzmanları bu katalizörü nasıl etkili kullanabilirler?

15.03.2011 - 00:00 | MediaCat

Mobil cihaz pazarı çok büyük bir büyüme ve gelişme yaşıyor. Pazarlama dünyası için mobil cihazlardaki ücret, içerik ve bağlanılırlık bir katalizör yarattı. Pazarlama uzmanları bu katalizörü nasıl etkili kullanabilirler?

Microsoft İngiltere’nin pazarlama müdürü Ashley Highfield bu soruya cevap vererek, mobil cihazların pazarlamada tam kapasiteyle nasıl kullanılabileceğini anlatıyor:

Geçtiğimiz 2 yıl, İngiltere’de akıllı telefon pazarı yüzde 70 büyüdü ve 2012’de akıllı telefon satışlarının bilgisayar satışlarını geçeceği öngörülüyor.

Müşteri evriminin gerçekleştiği bir dönemdeyiz ve pazarlama uzmanlarının dinleyicileriyle ilişki kurabilecekleri çok fazla seçenek var.

Yeni gelişen mobil platformlarla ilgili aklımıza ilk gelen soru: onlardan nasıl gelir sağlayabiliriz. 
İlk akla gelen ve en açık yol mobil görüntülemeden gelir sağlamak ve reklam seçeneklerini araştırmak.

Mobil reklamcılığı medya planlamasına dâhil etmek,  müşterilerine daha etkin ve çok yönlü hizmet sunmak isteyen her kampanya için artık temel zorunluluk haline geldi.

Hedef kitleye, kullandığı mobil cihaza, profiline ve davranış biçimine göre fırsatlar sunabilmek bir pazarlama uzmanı için kesin ve güçlü bir araçtır.

Reklam ve iletişim uzmanları için telefonda reklam yayınlamaktan bir sonraki adım ise akıllı telefonların uygulamalarını reklam için kullanmaktır.

Uygulamalar en basit  şekliyle marka tanınırlığı yaratmaktan, markaların kullanıcılarla etkileşerek bir topluluk yaratmasına kadar gidebilir.

Windows Phone 7 uygulamasını ele alalım. Uygulama gerçek zamanlı olarak kendini güncelleyebilir. Böylece kullanıcıların uygulama mağazasında bilgi aramasına gerek kalmıyor.

Bu özellik bile pazarlama uzmanlarının hareket halindeki kullanıcılara ulaşmaları için sonsuz fırsat sunuyor.

Daha derin bir uygulama tartışması bizi mobil ticarete (m-ticaret) götürür.

Akıllı telefonlar müşterilerin alışveriş yapma alışkanlıklarını da değiştirdi ve farklı iş yapma biçimleri sundu.

İnsanlar, ihtiyaçları kiralama, otomotiv, finans gibi farklı konularda da olsa artık hareket halindeyken piyasayı gözden geçiriyor. Bu yüzden iş dünyası bu izleyiciye ulaşmak için mobil ortama uygun içerik yaratmalı.

Bilgisayarda olmayan hareket halindeyken bilgiye ulaşma becerisi, iletişim uzmanları için lokasyon merkezli kampanya hazırlama fırsatları sunuyor. Artık insanlar arama motorlarına da akıllı telefonları aracılığıyla bağlanıyor. Farklı yerlerde farklı ihtiyaçlar için yapılan aramalar pazarlama dünyasına insanların davranış özellikleri ve seçimleri konusunda farklı bilgiler sunacaktır.
 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.