Mindshare tüm dünyada yeniden yapılanıyor

MindShare bugün tüm hizmetlerini tamamen birleştirerek şirket...

18.04.2008 - 17:20 | MediaCat

Mindshare şirket genelinde yeniden yapılanıyor; hizmetlerin birleştirilmesi, içerik yaratımı ve “değer takası” felsefesine dayanan yeni ajans modeli doğuyor.

MindShare bugün tüm hizmetlerini tamamen birleştirerek şirket operasyonlarının işleyişini düzenleyecek dünya çapındaki yeni yapılanmasını duyurdu. ROI (yatırımın geri dönüşü) modellemesi, iletişim stratejisi, spor sponsorlukları ve içerik yaratımı da dahil olmak üzere tüm hizmetler, yeni ve daha kapsamlı pazarlama hizmetleri sunabilecek şekilde basitleştirilmiş bir yapıda biraraya toplanıyor.

MindShare’in 1997’deki kuruluşundan bu yana bir ilk olan bu yeniden yapılanma İstanbul’da ve ajansın Londra’daki genel merkezinde Dünya Başkanı Dominic Proctor, planın baş mimarı olan Stratejiden Sorumlu Başkan Yardımcısı Nick Emery ve Türkiye Ajans Başkanı Demet İkiler tarafından aynı anda duyuruldu.

Bu yeniden yapılanmanın amacı, reklamverenler için tam entegre ve mecra bağımsız iş çözümleri geliştirmeye odaklı yeni nesil bir pazarlama hizmetleri ajansı yaratmak. Ana hedef, içerik yaratımı ile ilgili alanları birleştiren medya çözümlerinin ötesine geçerek, markalar, tüketiciler ve kurumlar arasındaki değer takasını MindShare’in müşterileri için rekabetçi avantaj yaratacak şekilde en iyi seviyeye taşımak.

Dominic Proctor, “Markalar artık basit fikirler ya da ideallerle değil, marka ve tüketici arasındaki seri takaslarla ilerliyor,” diyor ve ekliyor: “Bu yeni ortamın müşterilerimiz için yarattığı engelleri aşmalarını sağlayacak birincil iş ortağı olmak için, dijital uzmanlığımız ile yaptıklarımızı da temel alarak, yapımızı, düşünce şeklimizi ve süreçlerimizi baştan aşağı yeniliyoruz.”

Medya ajanslarının fikri mülkiyet yaratmaya ve dijital iletişim alanındaki hizmetleri başta olmak üzere tüm pazarlama hizmetlerini entegre etmeye odaklanmaları konusundaki ihtiyaç günden güne artıyor.

Demet İkiler, “İçerik ve entegrasyon her zamankinden daha önemli. MindShare aslında son bir kaç yıldır geleneksel medya planlama ve satın alma alanı yerine yoğunlukla araştırma ve prodüksiyon alanında yaptığı işe alımlarla bu yönde ilerliyor. Bir çok açıdan, bu yenilenme uzun zamandır yapmakta olduklarımızı sistemleştiriyor,” diyor.

Bu geniş kapsamlı yeniden yapılanma, yaklaşık bir düzine birbirinden ayrı ajans birimini işbirliğine odaklı bir ajans yapısı oluşturacak ve tüm MindShare hizmetlerini kapsayacak şekilde dört yeni grup altında biraraya getiriyor. Kurulan bu dört yeni grup Client Leadership (Müşteri Liderliği), Business Planning (İş Planlaması), Invention (Buluş) ve Exchange (Takas).

Her grubun iş alanları aşağıdaki gibi özetlenebilir:

• Client Leadership (Müşteri Liderliği): Her müşteri için birincil kontak olarak çalışan üst düzey ajans yöneticilerinden oluşan bir gruptur. Bu grup, her müşteri için birincil iş ortağı olarak, vizyon oluşturmak, ekip çalışma planını geliştirmek ve müşteri ile en üst düzey ilişkileri yürütmekten sorumlu olacak Müşteri Liderleri’nden oluşacaktır. Bu görevi yürütenler kar-zarar, performans ve kaliteden de sorumlu olacaktır. Müşteri Liderleri ile çalışacak olan Operasyon Liderleri vizyon ve iş planının uygulanması ve müşteri ekibinin yönetiminden sorumlu olacaktır. Operasyon Liderleri, müşterilere verilen hizmetlerin yürütülmesinin yanı sıra ekip çalışanlarının performans hedeflerinden, performans değerlendirmelerinden ve kariyer planlarından da sorumlu olacaktır.

• Business Planning (İş Planlaması): Bu grup, analitik ve stratejik uzmanlığı genel müdürlerin gerçek iş sorunlarının çözümüne odaklı bir şekilde birleştirmek ve sadece iletişim planı geliştirmek yerine iş planlaması yapmak için biraraya getirilen MindShare birimlerinden oluşmaktadır. Business Planning, derinlemesine tüketici içgörüleri ve iletişim planlamasını, gerçek zamanlı iş verileri, dijital platformlar ve search yolu ile akan verilerle birleştirerek müşterilerin iş fırsatlarını ve pazarlama konusunda aşmaları gereken güçlükleri net bir şekilde tanımlayacak ve verilere dayalı disipline edilmiş bir süreç yoluyla sözkonusu güçlüklerin üstesinden gelecek bir “pazara çıkma” stratejisi geliştirecektir.

• Invention (Buluş): Invention birimi, ajansın yaratıcı düşünce sürecinin merkezinde olacak ve eğlence içeriği yaratımı, sponsorluk yaratımı ve geliştirilmesi, perakende, dijital ve stratejik planlama gibi farklı disiplinlerden uzmanları biraraya getirecektir. Invention, Business Planning ile çalışılarak ortaya çıkarılan brieflere yönelik olarak mecra bağımsız iletişim platformunu tanımlayacak ve bu platformun tüm tüketici yolculuğu boyunca içerik ve temas planlamasını birleştirecek şekilde nasıl uygulanması gerektiğini belirleyecektir. Bu grubun rolü tanımlanan platformlar ve tüketici yolculukları doğrultusunda gereken içeriğin yaratıcı geliştirme ve prodüksiyon sürecini yönlendirmeyi de kapsamaktadır.

• Exchange (Takas): Bu grup, içerik dağıtımı, envanter yönetimi, veri yönetimi ve satışı da dahil olmak üzere dijital ve dijital olmayan tüm ticareti birleştirmektedir. Exchange birimi, iletişim stratejisinin mimarisinin şekillendirilmesi sırasında Invention birimi ile birlikte çalışacak, stratejiyi uygulanabilir planlar haline getirecek ve marka vizyonunu gerçek dünyada aktif hale getirmek, bütçeyi ve kalite kontrolünü istenen seviyede tutmak ve kısa vadeli, taktiksel çalışmaları yürütmek konusunda müşteriye ve müşteri liderliği ekibine karşı sorumlu olacaktır.

Nick Emery yeniden yapılanmanın büyük oranda ajansın müşterileri tarafından ortaya konan ihtiyaçlardan kaynaklandığını söylüyor ve ekliyor:

“Şu anda müşterilerimizin ciddi şekilde ajans liderliğine ihtiyacı var. Ajanslarının dijital pazarlamayı anlamak ve perakendeden yeni gelir kaynakları yaratmaya kadar değişik alanlarda uygulamak konusunda kendilerine yol göstermesini istiyorlar. Ajanslarının birbirinden ayrı pazarlama hizmetlerinin birleştirilmesinde kendilerine yol göstermesini istiyorlar. Ve ajanslarının içeriği temasla gerçek zamanlı olarak birleştiren pazarlama fikirleri konusunda daha yaratıcı olmakta kendilerine yol göstermesini istiyorlar. Biz, sembolik olarak işleyen bir yapı yerine müşterilerin ihtiyaçlarına odaklanan bir yapı ile tüm bu alanlarda yol gösterici olmayı amaçlıyoruz. Özetle, MindShare’in rolü, markalar, tüketiciler ve kurumlar arasındaki takasın değerini müşterilerimiz için rekabetçi avantaj yaratacak şekilde maksimize etmektir.”

MindShare, yeni ajans modelinin uygulamadaki temelini temsil eden bu dört yeni gruba ek olarak, yeniden yapılanmanın kavramsal temelini temsil eden ve “Değer Takası” adını verdikleri yeni bir felsefeyi de lanse ediyor.

Demet İkiler ve Nick Emery Değer Takası’nı ajansın bir markanın değerinin, tüketiciler ve marka arasındaki takasların toplamından oluştuğu, bu takasların planlı bir şekilde yönlendirilebileceği ve gerçek zamanlı olarak takip edilebileceği inancına dayanan devrimsel bir felsefe olarak tanımlıyorlar. Diğer bir deyişle, MindShare markalar için İMKB ya da NASDAQ gibi çalışıyor olacak.

Demet İkiler, “Bu değer takasını anlama çabası, büyümeyi sağlayacak etkin iş stratejilerinin oluşturulmasını yönlendirecek teşhis bilgilerinin ortaya çıkmasını sağlıyor. Bu stratejiler de güçlü pazarlama fikirleriyle, elle tutulur ve ölçülebilir sonuçlar veren heyecan verici iletişim programlarını doğuruyor,” diyor.

Yeniden yapılanma MindShare’in dünya çapındaki 67 ülkede bulunan 97 ofisinin tamamını kapsıyor. Uygulama her ofisin belirlenen alanlarında hemen başlayacak ve zaman içinde tüm operasyona yayılacak. Yeniden yapılanmanın bu yılın sonunda tamamlanması bekleniyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.