Milyar dolarlık gişenin sırrı

Vizyona soktuğu filmlerle gişe rekorları kıran Marvel'ın başarısının ardında yıllarca ilmek ilmek işlenen bir pazarlama stratejisi yer alıyor. Marvel'ın sinema endüstrisinde yarattığı "yıkım"ın hikâyesi için buyurun.

13.08.2018 - 15:29 | Nazlı Selin Özkan

Milyar dolarlık gişenin sırrı

2008 yılında Christopher Nolan’ın şaheseri The Dark Night vizyona girdiğinde sinema tarihinde ilk defa bir süper kahraman filminin böylesine gerçekçi ve sanatsal olabileceğini fark eden seyirci şaşkındı. İlerleyen birkaç sene boyunca neredeyse bütün Cadılar Bayramı kostümleri Nolan’ın Joker’inden ilham aldı. DC Comics ikinci baharını yaşıyordu. “Süper kahraman” denince akla Batman ve Superman, dolayısıyla da DC Comics geliyordu.

Diğer yanda ise Marvel, sinema dünyasına 1998 yılında Blade ile ilk adımı atmıştı. Ardından 20th Century Fox ortaklığında birkaç tane X-Men filmi ve haklarının alınmasından sonra bir Spider Man serisi vizyona girdi. Sinemadaki varlığını Daredevil ve Fantastic Four gibi yeni karakterlerle devam ettiren Marvel, DC Comics’in yakaladığı başarıyı yakalayamıyordu. Üstelik, başka stüdyolarla yapılan ortaklıklar sonucu üretilen filmlerden Marvel çok küçük bir kâr payıyla ayrılıyordu. Öyle ki, Slate’te yayınlanan bir makaleye göre, Blade 70 milyon dolar hasılat yaparken kârdan Marvel’a sadece 25 bin dolarlık küçük bir pay düşüyordu.

Elindekilerin değerinin farkında olan Marvel durumdan optimum faydayı sağlayabilmek için 2005 yılında Merryll Lynch ile anlaşarak Marvel Cinematic Universe’ü (MCU) yarattı. Anlaşmaya göre Merryll Lynch Marvel’a yedi senelik bir zaman dilimi içerisinde 10 film için kullanabileceği 525 milyon dolarlık bir bütçe sağlamayı kabul etti. Böylece, ondan 10 yıl öncesine kadar iflasın eşiğinde olan Marvel, markasını yeniden yaratabilecek bir bütçeye kavuştu.

Çizgi roman “balonu”

1980’lerde altın çağını yaşayan çizgi roman sektörünün 1990’ların başında bir “balon”a dönüştüğü konuşuluyordu. Koleksiyoncuların çoğalmasıyla beraber Marvel gibi çizgi roman şirketleri koleksiyoncular için toplayabilecekleri birtakım yeni ürünler çıkarıyor, bunların fiyatını da pahalıdan biçiyorlardı. 1990’ların ortasında çizgi roman hayranları için çok pahalı fiyatlara ulaşan bu strateji patladı. Pek çok çizgi roman dükkânı iflas etti, çizgi roman satışları yüzde 70 azaldı ve Marvel iflasın eşiğine geldi.

Milyar dolarlık gişenin sırrı

Şirketi borçlardan kurtarmak için hissedarlar yeni bir strateji izleyerek Marvel Studios’u kurdular. Fakat, markayı bugünkü değerine kavuşturacak pazarlama stratejisinin tohumları 2003 yılında David Maisel tarafından atıldı. Aslında bir menajer olan Maisel, Marvel Studios’un CEO’su Isaac Perlmutter’a ilginç bir öneri sundu. Eğer Marvel, filmleri kendi markası altında üretirse hem kâr payının büyük çoğunluğunu eve götürebilir hem de aynı çizgi romanlarda olduğu gibi karakterlerin birbirlerinin hikâyelerinde yer alabileceği büyük bir sinema evreni yaratabilirdi.

Marvel’ın başarısının altında Maisel’in stratejisi yatıyor. 2009 yılında Disney’in Marvel’ı satın almasıyla iki dev bu amaç için kolları sıvadı. İlk etapta stüdyo, çizgi roman hayranları arasında popüler olan, tanınan süper kahramanlar için solo filmler çıkardı. Böylece Iron Man, Hulk, Thor ve Kaptan Amerika kendi filmlerine kavuştular.

Milyar dolarlık gişenin sırrı

Strateji çok netti: Her kahraman için ayrı bir hayran kitlesi oluşturmak ve karakterleri birbirlerinin hikâyelerine dahil ederek hem karakter gelişimine zaman tanımak hem de geliştirilen her karakter için seyircide heyecan yaratmak. Her kahramanın kendi hayran kitlesi bile olsa, bu kahramanlar The Avengers serisinde buluştuklarında bütün hayranlar sinema salonlarına akın edeceklerdi. Rakamlar da bu stratejinin verimliliğini doğruluyor: Marvel’ın 2009’dan beri vizyona soktuğu yaklaşık 20 film arasında en çok hasılat elde eden ilk üç film The Avengers serisi.

Hikâyeler ağı

The Avengers serisinin ilk filminin büyük başarı kazanmasının ardından Marvel, aynı pazarlama stratejisini daha az tanınan karakterler için izlemeye başladı. Sinemaseverlere Ant-Man, Black Panther, Guardians of the Galaxy ve Dr. Strange’i tanıttı. Network televizyonlarında ABC ile anlaşarak Agent Carter ve Agents of S.H.I.E.L.D serilerini başlattı. Netflix’te ise önce Daredevil’i; bunun büyük bir başarı elde etmesinden sonra ise Jessica Jones, Luke Cage, The Iron Fist ve hatta The Punisher serilerini çıkardı. Ve tabii ki bütün bu karakterleri en sonunda The Defenders serisinde bir araya getirdi.

Milyar dolarlık gişenin sırrı

20 sene gibi kısa bir süre içerisinde iflasın eşiğinden sinema tarihinin en kârlı şirketlerinden biri haline dönüşen Marvel’ın artık kült bir izleyici kitlesi var. Bunun farkında olan marka ise hayran kitlesinin bağlılığından sonuna kadar faydalanıyor. Marvel, artık çıkardığı bütün ürünleri MCU’ya yönelik reklamlar için kullanıyor. Gerek yeni çıkan çizgi romanlar gerek video oyunlar gerekse aksiyon figürleriyle; “Marvel makinesini” takip eden hayranlar, filmler hakkında diğerlerinin erişemedikleri detaylara filmler vizyona girmeden önce ulaşabiliyor. Mesela, The Infinity War LEGO setini satın alan hayranlar film vizyona girmeden filmden birkaç sahne izleme fırsatı elde ettiler. Aynı zamanda süper kahramanların yeni kostümlerini de görmüş oldular.

Zaman içerisinde Marvel, bu stratejiyi çok ileri boyutlara taşıdı. Öyle ki, her Marvel filmi birbirini tamamladığı için bir hayran sadece tek bir karakteri bile seviyor olsa, hikâyeyi takip edebilmek için bütün Marvel filmlerini izlemesi gerektiğini biliyor. Artık karakterler sadece birbirlerinin filmlerinde yer almıyor, aynı zamanda birbirlerinin hikâyelerini devam ettiriyorlar. Sinema evrenine birkaç karakter daha dahil etmeye hazırlanan Marvel ise uzun bir süre başarısını devam ettireceğe benziyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.