Migros 3.9 milyar YTL’ye satıldı

Türkiye’nin en büyük süpermarket zinciri Migros T.A.Ş., 3.9 Milyar YTL’ye uluslararası özel sermaye fonu şirketi olan BC Partners tarafından

14.02.2008 - 10:20 | MediaCat

Türkiye’nin en büyük süpermarket zinciri Migros T.A.Ş., 3.9 Milyar YTL’ye uluslararası özel sermaye fonu şirketi olan BC Partners tarafından Koç Holding’ten satın alınıyor. Migros’un toplam 3.9 milyar YTL (3.25 milyar ABD doları) tutarında piyasa değerini temsilen, hisse başına 21.85 YTL ödeyecek olan BC Patners, oluşumun Yönetim Kurulu Başkanlığı’na da ortakları arasında yer alan Koç Holding ve Migros Türk’ün eski CEO’su Bülend Özaydınlı’yı getiriyor. Şirketten yapılan açıklama şöyle:

BC Partners tarafından yönetilen fonlar, Türkiye’nin en büyük süpermarket zinciri Migros Türk T.A.Ş.’nin 50.8%’ini, toplam 3.9 milyar YTL (3.25 milyar ABD doları) tutarında piyasa değerini temsilen hisse başına 21.85 YTL fiyatı ile Koç Holding’den satın alıyor. İMKB’de işlem görmekte olan geriye kalan halka açık hisseler için uygun bir zamanda çağrı yapılacaktır. Satın alıma katılan azınlık yatırımcılarının içinde Türkiye’nin lider yatırım özel yatırım fonu şirketi Turkven Private Equity ve DeA Capital yer almaktadırlar. Koç Holding ve Migros Türk’ün eski CEO’su Bülend Özaydınlı grubun yeni yönetim kurulu başkanı ve ortağı olacaktır.

Ticari merkezi İstanbul’da bulunan Migros T.A.Ş. örgütlenmiş perakende gıda pazarının takriben %22’sine sahip olarak Türkiye’nin önde gelen gıda perakendecisidir. Türkiye’nin 7 bölgesi ve 55 şehrinde 900’den fazla mağazayı işleten Grup, Türkiye’nin ulusal çapta önde gelen market zinciridir. “Migros”, “Tansaş” ve “Macrocenter” markalarına sahip olan bu en büyük süpermarket grubu, (“5M”’ler gibi) hipermarketler ve bunların yanında (“Şok” markası altında olduğu gibi) indirim mağazaları da işletmektedir. Migros Türk ayrıca 4 komşu ülkede de 16 mağaza ile varlık göstermektedir.

Grup 14,800’den fazla çalışan istihdam etmektedir. 2006 yılında Migros Türk yaklaşık 4,3 milyar YTL (şu andaki kur ile 3.6 milyar ABD doları) tutarında satış gerçekleştirmiştir. İMKB’de işlem gören şirket, ülkenin en büyük 30 halka açık şirketinden birisidir.

BC Partners’da kıdemli ortak olan Nikos Stathopoulos, konuyu “Pazardaki öncü konumu, güçlü ve güvenilir markası, çok yönlü stratejisi ve Türkiye’deki geniş mağaza ağı ile Migros, hızla büyüyen gıda perakendecilik pazarından, olumlu demografik eğilimlerden ve Türk ekonomisinin pozitif dinamiklerinden ideal şekilde faydalanacak durumdadır” şeklinde ifade etmiştir.

BC Partners’da kıdemli ortak olan Francesco Conte, “Bu BC Partners’ın Türkiye’deki ilk yatırımını temsil etmektedir ve biz işletmenin geliştirilmesi ve ileride yapılacak yatırımlar için yönetim ekibiyle birlikte çalışmaya kararlıyız“ şeklinde eklemede bulunmuştur.

BC Partners’a satın alımda Merrill Lynch ve Sardis Capital danışmanlık vermiştir, satın alma işlemi Garanti Bankası, İş Bankası ve Vakıfbank tarafından finanse edilecektir.