MediaCat

Microsoft’a 290 milyon dolar ceza

ABD’de Federal Temyiz Mahkemesi, Microsoft’a patent ihlalinden 290 milyon dolar cezalandırılmasına karar verdi…

Microsoft’a 290 milyon dolar ceza

ABD’de Federal Temyiz Mahkemesi, Microsoft’a patent ihlalinden 290 milyon dolar cezalandırılmasına karar verdi.

ABD’de Federal Temyiz Mahkemesi, Microsoft’un Word programının ABD’de satışını yasaklayan alt mahkeme kararını onayladı ve şirketin, Kanadalı i4i firmasına patent ihlalinden 290 milyon dolar ödemesine karar verdi.

Kanadalı i4i firması, 2007 yılında Microsoft’a karşı açtığı davada, Microsoft’u, ”Word 2003” ve ”Word 2007” programlarında, 1998 yılında patentini aldığı ”XML” (Extensible Markup Language) üzerindeki patent hakkını ihlal etmekle suçladı.

Texas eyaletinde davanın görüldüğü mahkeme, Ağustos ayında Microsoft’un i4i şirketinin patent hakkını kasten ihlal ettiğine karar verdi ve Microsoft Word’un ABD’de satışlarını yasakladı. Yazılım devi Microsoft mahkemenin kararını temyiz etti.

Word, XML’i, .XML,.DOCX ve .DOCM dosyalarını açmada kullanıyor.

ABD Federal Temyiz Mahkemesi, alt mahkemenin kararını onaylayarak, Microsoft’un i4i’ye 290 milyon dolar para vermesine ve Word’un bazı versiyonlarının satışını sona erdiren karara uymasına hükmetti. Federal Temyiz Mahkemesi’nin kararı 11 Ocak’ta yürürlüğe girecek.

Dünyanın en büyük yazılım firması Microsoft, mahkemenin kararının yürürlüğe girdiği tarihten itibaren Microsoft Word ve Microsoft Office’in bütün versiyonlarının satışının yasaklanacağını açıkladı. Kararın, bu tarihten önce satılan Word 2003 ve Word 2007’yi etkilemeyeceği belirtildi.

Bölge Mahkemesi’nin Ağustos 2009’da aldığı karardan sonra bu olasılığa hazırlandıklarını ve çok az kullanılan bu özelliği ”Word 2007”ve ”Office 2007” programlarından kaldırdığını bildiren Microsoft, bu yüzden bu özelliğin kaldırıldığı ”Word 2007” ve ”Office 2007” programlarının Federal Temyiz Mahkemesi’nin belirlediği tarihten sonra ABD’de satılacağını belirtti.

Microsoft, ayrıca ”Microsoft Word 2010 ve Microsoft Office 2010’un Beta versiyonlarının şu anda indirilmeye hazır olduğunu ve mahkemenin aldığı kararın kapsadığı teknolojiyi içermediğini” kaydetti.

Temyiz Mahkemesi’nin kararına uyacağını bildiren şirket, aynı zamanda başka yasal seçenekleri değerlendirdiğini de ifade etti.

i4i’nin kurucusu Michel Vulpe de yaptığı açıklamada, ”bu kararın küçük mucitlerin, yatırımcıların mülkiyet haklarının korunmasında önemli bir adım” olduğu değerlendirmesini yaptı.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.