Microsoft, Yahoo teklifini geri çekti

Dünyanın bir numaralı yazılım şirketi Microsoft, Amerikalı internet şirketi Yahoo’yu...

06.05.2008 - 10:19 | MediaCat

İnternet mecrasının en büyük birleşmesi ile sonuçlanması beklenen ve aylardır sürüklenen Microsoft ile Yahoo arasındaki görüşmeler bu haftasonu duvara tosladı. Aylardır süren görüşmeler hafta sonu Microsoft CEO’su Ballmer’ın Yahoo’ya bir kaç kez götürüp bir türlü olumlu yanıt alamadığı 44,6 milyar dolarlık teklifini geri çekmesi ile koptu. Şimdi ise Microsoft’un online reklam pastasındaki payını olduğu kadar internet teknolojileri alanındaki etkinliğini de kaptırmaya başladığı internet arama motoru Google’a karşı daha fazla mevzi kaybetmemek için yeni bir strateji belirlemesi gerekiyor. Ancak Microsoft CEO’su Steve Ballmer’ın bundan sonra atacağı adım kadar bu anlaşmanın neden kötü sonla noktalandığı da tartışma konusu olacak gibi görünüyor.

Google ile Yahoo arasında bir reklam ortaklığı anlaşmasının imzalanmak üzere olduğu yönünde çıkan söylentiler ise bu anlaşmanın bozulmasında Google’ın da payının olduğunu ortaya koyuyor. Forbes’de yer alan habere göre bir hafta içinde açıklanması beklenen reklam anlaşması ile Yahoo, Google’da da arama karşılığında çıkan reklamları kendisine kaydıracak. Üstelik bu reklam anlaşması Microsoft ile Yahoo arasında bir anlaşma olması halinde bile geçerli olmaya devam edecek. Bundan aylar önce Google, Microsoft ile Yahoo birleşmesinin sektörde “tekel” yaratacağını iddia etmiş, hatta Yahoo’ya teklifi reddetmesi için “yardım” edebileceğini bile söylemişti. O dönemde Ballmer’ın aldıkları online reklamların bir bölümünü Yahoo’ya kaydırarak yardım etmek konusunda Yahoo CEO’su Jerry Young ile görüştüğü ortaya çıkmıştı. Geçen sene büyük reklamverenlerine online reklamlara harcadığı para 500 milyon dolara yaklaşmıştı. Ancak bu reklam pastasında Yahoo’nun payı bir yıl içinde yüzde 25 birden düşerken, reklamlardan aslan payını Google almıştı. Bu nedenle de Yahoo’nun Microsoft’u reddetmesi ve son olarak Ballmer’ın teklifini geri çekmesinde Google ile Yahoo arasında yapılan bu reklam ortaklığı anlaşması etkili oldu.

Ballmer’ın yeni kozu AOL ve MySpace olabilir

Şimdi ise gözler hem Microsoft’un hem de Yahoo’nun nasıl bir adım atacağına döndü. Microsoft son yıllarda Google’ın yazılım çıkarmaya kadar varan atakları ile pazar payını kaybetme riski altında, Yahoo ise online reklam gelirlerinde yine Google yüzünden düüşler yaşıyor ve gelir kaybı içinde. Hem Microsoft’u Google karşısında güçlendirecek hem de geçen çeyrekte karı yüzde 23 düşen Yahoo için finansman kaynağı olacak anlaşmanın sona ermesi en çok da CEO’ların başını zora sokacak. Microsoft CEO’su Steve Ballmer ve Yahoo CEO’su Jerry Young’un bu anlaşmanın feshedilmesi ile hem yatırımcılarını hem de hissedarlarını tatmin edecek yeni bir plan açıklaması gerekiyor. Çünkü Google büyüdükçe büyüyor, faaliyet alanını geliştirdikçe geliştiriyor ve internet üzerinden reklam pastasındaki payını da her geçen gün büyütüyor. Yani Ballmer’ın Google’ın rekabetine karşı yeni bir çözüm üretmesi, Yahoo’nun ise burun kıvırdığı bu tekliften sonra mali durumunu güçlendirmek için bir yol bulması gerekiyor.

Bir kaç ay önceki 44,6 milyar dolara çıkardığı teklifini Yahoo’nun reddetmesi üzerine geri çeken Ballmer, Microsoft’un sürekli zararda olan internet birimi için artık Yahoo ile birleşmekten daha iyi bir alternatif bulması gerekiyor. Uzmanlara göre Ballmer’ın kariyerinin de zarar görmemesi için fazla geç kalmadan yeni bir vizyon ortaya koyması lazım. Ancak Bloomberg’e göre Microsoft için asıl büyük tehlike Ballmer’ın yeni bir strateji geliştirmeye çalıştığı süre içinde online reklam pastasındaki payını biraz daha büyütecek olması.

Yahoo’nun hisseleri riskte, kayıplar yolda

Nitekim Google ile Microsoft çekişmesi hep böyle kritik dönemlerde yeni açılımlarla son buldu. Google, internette en fazla tıklanan video sitelerinden biri olan Youtube’u satın alırken, Microsoft da online sosyal iletişim sitesi Facebook’un yüzde 10’luk hissesini aldı. Aylardır özellikle online reklam pazarındaki varlıklarını koruyabilmek adına Google ve Microsoft arasında süre gelen bu çekişmede Yahoo’nun satın alınması adeta bir mihenk taşı olacak, Microsoft Google karşısında bu kez gerçekten 1-0 öne geçmiş olacaktı. Ballmer için bir çıkış yolu rotasını internette daha fazla etkin olabilmek için bu alanda yeni alımlara çevirmek olabilir. Ballmer’ın Time Warner’ın intenet sitesi AOL’unu ya da NewsCorp’un sosyal network ağı MySpace’i satın almaya girişebileceği belirtiliyor. Kimi uzmanlara göre ise Ballmer Yahoo’ya yeni bir teklif daha sunabilir. Yahoo CEO’su Younng içinse daha da zor günler kapıda. Microsoft’un ilk ilgisini belli ettiği 1 Şubat tarihinden bu yana hisse senetleri bu birleşme umudu ile yüzde 49 değerlenen Yahoo, şimdi hisse senetlerinde yüzde 28’e yakın düşüşler yaşayabilir.

Google’a reklam vermek 7 kat daha verimli

İnternet arama motorlarında arama sonuçlarının yanında çıkan ilanlar, 41 milyar dolarlık online reklam pastasının neredeyse yarısını oluşturuyor. Yahoo ile birleşmesi gerçekleşseydi Microsoft ABD’deki online arama pastasındaki payını 3’e katlamış olacak, üstelik internet üzerinden en büyük grafik görüntülü reklam satan haline gelecekti. Microsoft’un internet biriminin geçen çeyrekte yazdığı zarar ise 228 milyon doları bulmuştu. Microsoft’un hisse değeri en popüler yazılımı Windows’un satışlarındaki yavaşlama ve Yahoo alımının şirketin mali durumunu daha da zorlayacağı endişeleri ile birlikte bu yıl içinde yüzde 18 oranında düşmüştü. Son 2 buçuk yıldır internet birimini toparlamak adına 7,5 milyar dolar para harcayan Microsoft, reklam verenler için her geçen gün Google’a kıyasla daha az verimli bir mecra haline geldi. Google’ın sattığı reklamların geri dönüşü Microsoft’tan neredeyse 7 kat daha fazla oldu. Bu da 745 milyon dolarlık bir zarara sebebiyet verdi.

Kaynak:Referans Gazetesi

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.