Microsoft için bir ihtimal daha var

Google'ın reklam paylaşma önerisiyle aklı çelinen ve yazılım devi Microsoft'un 47.5 milyar dolarlık satın

15.05.2008 - 10:42 | MediaCat

Google’ın reklam paylaşma önerisiyle aklı çelinen ve yazılım devi Microsoft’un 47.5 milyar dolarlık satın alma teklifini reddeden Yahoo’nun 50 milyon hissesini elinde bulunduran ünlü milyader yatırımcı Karl Icahn şirketin genel kuruluna yönetim kurulu üyelerinin değişmesi için bir teklif götürmeye hazırlanıyor. Icahn’ın elindeki Yahoo hisseleri tüm hisselerin yüzde 3,5’ini oluşturuyor ve değeri yaklaşık 1.3 milyar dolar.

Microsoft’un Yahoo’yu satın almaktan vazgeçmesi sonrası geçen hafta Yahoo hisselerini toplayıp şirketteki hisse ağırlığını artırmaya başlayan Icahn yönetim kurulu üyelerinin en azından bazılarılarını değiştirerek Yahoo’yu Microsoft’la yeniden görüşme masasına oturtmayı amaçlıyor. Daha önceden de yüklü hisse sahibi olduğu büyük şirketlerin birleşme ya da ayrılma gibi kritik dönemlerinde kurul üyelerinin değişmesi için oynayan Icahn’a bazı hedge fon şirketlerinin de destek olacağı iddialar arasında.

Planı gerçekleştirmek için son gün bugün

Icahn’ın yönetim kurulu üyelerinin değişmesi yönündeki teklifini en geç yeni kurul üyesi adaylığı için son tarih olan bugün beyan etmesi halinde konunun genel kurulun 3 Temmuz’daki yıllık toplantısında ele alınması bekleniyor. Icahn daha önce cep telefonu devi ABD’li Motorola’nın ortakları ile yollarını ayırmasında, yine hisse sahibi olduğu BAE Systems’ın yazılım şirketi Oracle ile birleşmesinde aynı yöntemi kullanarak başarılı olmuştu. Wall Street Journal’da yer alan bir analizde ise Icahn’ın yönetim kurulunun değişmesini sağlaması halinde Yahoo’yu Microsoft’la birleşmeye, diğer talibi AOL’le anlaşmaya ya da sadece Google’la reklam anlaşmasına gitmeye ikna edebileceği belirtiliyor.

Kaynak:Referans Gazetesi

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.