Messenger Kids Türkiye’de kullanıma sunuldu

Facebook'un 2017'de hayata geçirdiği uygulama Türkiye'de de kullanılabilecek.

11.06.2020 - 11:30 | MediaCat

Messenger Kids Türkiye'de kullanıma sunuldu

Facebook’un çevrimiçi güvenlik, çocuk gelişimi ve medya uzmanlarından oluşan Gençlik Danışmanları (Youth Advisors) ekibinin geliştirdiği Messenger Kids uygulaması Türkiye’de kullanıma sunuldu.

Çocukların arkadaşları ve aile bireyleriyle eğlenceli ve kontrollü bir ortamda bağlantı kurmasını isteyen ebeveynlere yönelik bir platform olarak 2017 yılında hayata geçirilen Messenger Kids, Türkiye’de Google Play, Apple App ya da Amazon App mağazaları üzerinden indirilebiliyor. Uygulamayı indiren ebeveynler, çocuklarının arkadaşlarıyla güvenli bir şekilde bağlantı kurmasına yardımcı olabiliyor.

Facebook, Messenger Kids’in Türkiye lansmanı öncesinde Çocuk ve Bilgi Güvenliği Derneği Başkanı Prof. Dr. Betül Ulukol’a danışarak, Ulukol başkanlığında bir ebeveyn yuvarlak masa toplantısı düzenledi. Facebook Ortadoğu, Afrika ve Türkiye Çevrimiçi Güvenlik Politikaları Başkanı Sylvia Musalagani’nin de katıldığı toplantıda ebeveynlerin uygulamayla ilgili görüşleri, soruları ve endişeleri dinlendi.

Facebook Ortadoğu, Afrika ve Türkiye Bölge Başkan Yardımcısı Derya Matraş, “Kendim de bir ebeveyn olarak, çocuklarım çevrimiçi ortamda arkadaşlarıyla bağlantı kurarken ve iyi zaman geçirirken, onların güvenliğinden endişe duymamanın ne kadar zor olduğunu çok iyi biliyorum. Bu nedenle, çocuklara güvenli, yaşlarına uygun ve arkadaşlarıyla iletişim kurarken aynı zamanda öğrenebilecekleri ve dijital dayanıklıklarını ve dijital vatandaşlıklarını geliştirebilecekleri bir alan sunmayı hedefleyen Messenger Kids’i Facebook olarak Türkiye’de hayata geçiriyor olmaktan büyük mutluluk duyuyorum” diye konuştu.

Facebook Türkiye Kamu Politikaları Başkanı Çağatay Pekyörür ise, “3 milyardan fazla insandan oluşan topluluğa sahip bir sosyal medya şirketi olarak, insanlara bağlantı kurabilecekleri ve kendilerini özgürce ifade edebilecekleri güvenli bir alan sunma görevimizin her zaman farkında olduk. Her ne kadar Facebook ve Instagram gibi uygulamalarımız 13 yaşından küçük çocuklar için tasarlanmamış olsa da ebeveyn kontrolünü sağlarken aynı zamanda çocuklara çevrimiçi alanda bilinçli bir şekilde bağlantı kurabilmeyi öğretecek bir platform kurma fikri her zaman aklımızın bir köşesinde vardı. Bu doğrultuda, çevrimiçi güvenlik, çocuk gelişimi ve medya uzmanları danışmanlığında 2017 yılında Messenger Kids’i hayata geçirdik. Geçtiğimiz iki yıl boyunca, dünyanın dört bir yanındaki ebeveynlerle ve uzmanlarla diyaloglarımıza devam ederek tüm aileler için kullanışlı olacak bir mesajlaşma uygulaması geliştirdiğimizden emin olduk. Coronavirus pandemisi ve tüm yaz devam edecek sosyal mesafe uygulamalarıyla birlikte, bu dijital oyun alanını Türkiye’deki ailelerle de paylaşmanın zamanının geldiğine inanıyoruz” dedi.

Çocukların çevrimiçi güvenliğinden öncelikle ebeveynlerin sorumlu olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Betül Ulukol, “Çocuklarımız interneti ve yeni medya uygulamalarını kullanırken onlara güvenli bir ortam oluşturmak, bu ortamdaki etkinliklerini izlemek ve olumsuz bir durumla karşılaştıklarında da en doğru müdahaleyi yapmak bizlere düşüyor. Bu bağlamda ebeveynlerin çocuklarının olduğu kadar kendilerinin de interneti güvenli ve etkin kullanabilmeleri için dijital okuryazarlık becerilerini geliştirmeleri, çocuklarına örnek olacak davranışlar sergilemeleri son derece önemli” diye konuştu.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.