“Hızlı öğreniriz, hızlı deneyimleriz, hızlı uygularız”

Yemeksepeti'nin yeni hizmeti Banabi'yi markanın iş geliştirme direktörü Mert Baki anlattı.

03.05.2019 - 13:41 | Gönül Hadımlı

"Hızlı öğreniriz, hızlı deneyimleriz, hızlı uygularız"

2015’te 589 milyon dolar karşılığında Delivery Hero’ya satılan Yemeksepeti, Türkiye’de yepyeni bir hizmetle tüketicilerinin karşısına çıkıyor: Banabi.

Yemek kanalının yanında artık kullanıcılarına market alışverişi hizmeti de sunacak olan Yemeksepeti, pilot bölge olarak İstanbul Avrupa Yakası’nın belirli bölgelerinde kullanıma açtığı Banabi’yi çok kısa sürede büyütmeye ve hatta küresele taşımaya da kararlı gibi gözüküyor.

Banabi’ye olan ihtiyaç nasıl doğdu?

Banabi aslında kullanıcılarımızın market alışverişini de yapabilmelerini sağlayacak bir hizmet. Yemeksepeti olarak üç senedir Vale adını verdiğimiz bir lojistik ağımız var. Değişen dünya trendlerine ve buna paralel tüketici taleplerine baktığımızda market ağında büyük bir ihtiyaç olduğunu gördük ve Yemeksepeti kullanıcılarından aldığımız yorumlar üzerine de taleplere daha fazla direnemedik.

Aslında hıza ihtiyacı olan, zamandan tasarruf etmek isteyen kullanıcılar bizi daha fazla kullanıyor. Banabi de bu hızın bir bütünleyicisi. İnsanların zamanı yoksa ve Yemeksepeti’ni bu ihtiyaçla kullanıyorlarsa muhtemelen alışveriş yapacak da çok zamanları yok. Bu ihtiyaçların birbiriyle uyumlu olduğunu, aynı kullanıcılara böyle bir tamamlayıcı hizmet sunmanın bütünleyici olduğunu düşünüyoruz.

Yakın gelecek planlarınızda nasıl bir yayılma politikası söz konusu?

Şu an Avrupa Yakası’nda altı farklı bölgede varız. Yakın zamanda da Anadolu Yakası’nda olacağız. Artık depolarımız hazır, hızlı bir yayılma planımız var, şimdi bile ekibin bir kısmı Anadolu’nun farklı şehirlerinde çalışmalar yürütüyor. Yıl sonuna doğru yaklaşık 10 şehirde Banabi’nin kullanılacağını düşünüyoruz.

Tüketicilerden aldığımız ilk sinyaller hayli iyi. Hem rakiplere hem de sektöre yeni giren bir oyuncuya göre tabii ki bazı avantajlarımız var. Günümüzde 12 milyon kullanıcısı olan Yemeksepeti 69 ilde hizmet veriyor ve çoğu ilde kullanıcı başına ayda beş defanın üzerinde sipariş veriliyor. Yani biz aslında Banabi hizmetini yeni sunuyoruz ama zaten hâlihazırda pek çok tüketici o şehirlerde kullanıcımız.

Restoran tarafında restoranın yemeği hazırlaması bize bağlı değil ancak burada envanter bizim elimizde ve paketi ne kadar sürede götürebileceğimizi biliyoruz. Genelde yakınsa altı yedi dakikada götürüyoruz ama tahminimiz ortalamada 10-15 dakika içerisinde teslim etmek. Eğer ürün çeşitliliğiniz iyiyse, fiyatta avantajı sağlıyorsanız, hizmet kaliteniz iyiyse bir iki dakikayla tüketicinin kararının çok değişmeyeceğine inanıyoruz.

Rakiplere kıyasla yüzde 20 bandında daha düşük fiyatla ürünleri piyasaya sürdüğünüz konuşuluyor. Bu doğru mu?

Doğru. Fiyat stratejimizi kullanıcılarımızı düşünerek olabilecek en düşük fiyatlarla ürünleri sunmak üzerine kurguladık. Genel olarak baktığınızda birebir rakibimizden yüzde 15-20 daha uygun fiyatlı ürünlerimiz. Şu an için öncelikli hedefimiz ürün bazında ciddi kârlar elde etmek değil; daha çok kullanıcılarımızla bu hizmetimizi tanıştırmak ve bu imkânı onlara sunmak üzerine çalışıyoruz. Depolarımız 2 bine yakın ürünü alabilecek şekilde tasarlandılar.

Ayrıca kullanıcılarımıza kapıda ödeme seçeneği de sunuyoruz. Çünkü Yemeksepeti tarafından biliyoruz ki online ödemeler, ödemelerin yalnızca bir kısmını oluşturuyor. Her ne kadar online ödemelerin avantajları çok yüksek olsa da yemek tarafında online ödemelerin payı toplam ödemelerin yarısından daha az; market tarafında da bu şekilde olacağını öngörüyoruz. Kuryelerimizi de bu iş için özel olarak eğitiyoruz. Hem ekipmanları sınıfının en iyisi hem de çok detaylı ileri sürüş tekniklerinden tutun müşteriyle iletişimlerine kadar özel eğitimler alıyorlar.

"Hızlı öğreniriz, hızlı deneyimleriz, hızlı uygularız"

Uygulama başka ne gibi avantajlar barındırıyor?

Aslında her şeyimiz pazara göre oldukça avantajlı. Şu anda ilk üç gönderimden ücret almıyoruz, ilk üçten sonra da sadece 2,5 TL alıyoruz. Minimum sipariş tutarı denilen bir gerçek vardır, o da şu an 15 TL. 15 TL’lik bir şey söylediğinizde de kapınıza geliyor. Ancak ortalama siparişimiz bunun iki katından daha fazla, bunu daha çok bireyleri psikolojik olarak sipariş vermeye teşvik etmek için koymuştuk ancak gördüğümüz o ki kullanıcıların pek de takıldıkları bir nokta değil.

Buradaki esas amacımız kullanıcıların rahatlıkla Banabi’yi denemelerini sağlamak. Ancak yine de bu fiyatlar için geçici demem doğru olmaz. En azından uzunca bir süre bunu artırmak gibi bir stratejimiz olmadığını, ağrılığı kullanıcı deneyimini iyileştirmeye verdiğimizi rahatlıkla söyleyebilirim.

Şu ana kadar indirilme/kullanım oranları nasıl seyrediyor?

Banabi’nin özel bir indirilme sayısı yok aslında. Zaten tamamen Yemeksepeti kullanıcılarının ayrı bir uygulama indirmeden kullanabilecekleri bir hizmet olarak sunuyoruz. O yüzden Banabi’nin hizmet verdiği bölgelerde kaç tane Yemeksepeti kullanıcısı varsa, onlar aslında aynı zamanda birer Banabi kullanıcısı. Dünyada da süper uygulamalar adı verilen, insanların yalnızca bir uygulamaya girerek çoğu ihtiyacını aynı uygulama üzerinden karşıladıkları uygulamalar var. Yemeksepeti de bu tarafa doğru gidiyor aslında, yemekten sonra da marketi katmış olduk şimdi.

Banabi’yi geliştirirken en çok üzerinde durduğunuz, olmazsa olmazınız ne?

Burada kullanıcının önem verdiği konular çeşitli, bazı kullanıcıların fiyat hassasiyeti var bazıları ödemede şüpheci, bazıları da hız odaklı. Tek bir noktaya odaklanmak yerine bütün olarak kullanıcı deneyimini iyileştirme üzerinde duruyoruz. Kullanıcılarımıza Yemeksepeti’nden alışkın oldukları deneyimle çok benzer bir market alışverişi deneyimi yaşatmak istiyoruz.

Bu şirket 18 yıl önce nasıl yemek siparişi konusunda tüketicilerin alışkanlıklarını değiştirdiyse aynı şekilde market alışverişinde de alışkanlıkları değiştireceğine inanıyoruz. Nasıl ki önceden yemek siparişlerini arayıp veriyorduk ve şu an online olarak bunu hayata geçirmeye alıştık, önümüzdeki dönemlerde de bu dönüşümün market kanalı için geçerli olacağını düşünüyoruz. En iyi kullanıcı deneyimine bizim sahip olacağımızı düşünüyoruz.

İnsanların Banabi’den mutlu ayrılması en önemli önceliğimiz. Pilot bölgemiz olan Avrupa Yakası’nda teknolojiye yatkın, “early adopter” dediğimiz yeni bir şey çıktığında hemen kullanmayı seven, beyazyakalı ve bence zor beğenen bir kullanıcı kitlesi var. Ancak ilk yorumlarımız çok olumlu, onları memnun ederek bu işe başladıysak artık daha da güvenle planlarımızı devam ettirebiliriz. Diğer şehirlere çok daha hızlı yayılacağız. Biz hızlı öğreniriz, hızlı deneyimleriz ve hızlı uygularız. Şimdi bu hızı büyürken diğer şehirlerde uygulayacağız.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.