Medyada ‘mahalle baskısı’

Önce yazarların köşelerinde okuduk “mahalle baskısı” konusunu. 14 günde, 31 gazetede toplam 630 habere konu edildi, 255 köşe yazarı tarafından...

02.10.2007 - 09:43 | MediaCat

Önce yazarların köşelerinde okuduk “mahalle baskısı” konusunu. 14 günde, 31 gazetede toplam 630 habere konu edildi, 255 köşe yazarı tarafından 400 kez ele alındı. Neredeyse her köşe yazarı bir kez değindi köşesinde; yazı sayısı günden güne arttı ve sonunda konu, ulusal gazetelerin manşetlerine taşındı. İşte, Medya Takip Merkezi’nin (MTM) medya araştırmasına göre, “mahalle baskısı”nın medya karnesi!..

Vatan Gazetesi yazarı Ruşen Çakır’ın, Prof. Şerif Mardin ile yaptığı röportajla dikkatleri üzerine çeken “mahalle baskısı” deyimi, bir anda diğer gazetelerin ve köşe yazarlarının da lügatına yerleşti. Bir taraftan “Türkiye Malezya olur mu?” sorusuna aranan cevaplar, diğer yandan “Yeni Anayasa” ile ilgili sert tartışmalar, “mahalle baskısı”nın kullanım sıklığını arttırdı.

MTM’nin 18 Eylül-1 Ekim tarihleri arasında, ulusal gazetelerde yaptığı araştırmaya göre konu, 31 gazetede toplam 630 kez haber yapıldı. Her bir gazete ve yazarın farklı yorum getirdiği konuya, en çok yer veren gazete, 67 haberle Anadolu’da Vakit olurken, onu 56 haberle Yeni Şafak, 47 haberle Hürriyet ve 44 haberle Milliyet izledi.

“Mahalle baskısı”yla ilgili haberlerin % 63’ü köşe yazarlarından…

Haberlerin 400 adedi köşe yazısı formatında olurken, 230 tanesi ise “haber” formatındaydı. 255 köşe yazarının en az bir kez konu edindiği “mahalle baskısı”na, en çok ilgi gösteren yazarlar ise sırasıyla, Hasan Karakaya (Anadolu’da Vakit), Ali Bayramoğlu (Yeni Şafak), Melih Aşık (Milliyet), Ruhat Mengi (Vatan), Serdar Turgut (Akşam) ve Yalçın Bayer (Hürriyet) oldular.

27 Eylül’de zirveye ulaşan “mahalle baskısı” ile ilgili haberler, köşe yazarlarının gündemine de en çok o gün taşındı. 27 Eylül’de 48 yazarın köşesine, çeşitli yorumlarla konu olan “mahalle baskısı”, aynı gün ulusal gazetelerde 34 kez de haber formatında yer aldı.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.