Medya seçimlere kitlendi

Medya Takip Merkezi’nin (MTM), en çok konuşulan siyasi partileri ve siyasetçileri belirlediği aylık medya araştırması sonuçlandı. Seçimlerin yaklaşmasıyla iyice ısınan siyasi arenaya fokuslanan medya, siyasilerin mesajlarını en iyi ilettikleri mecra oldu.

05.05.2011 - 00:00 | MediaCat

Medya Takip Merkezi’nin (MTM), en çok konuşulan siyasi partileri ve siyasetçileri belirlediği aylık medya araştırması sonuçlandı. Seçimlerin yaklaşmasıyla iyice ısınan siyasi arenaya fokuslanan medya, siyasilerin mesajlarını en iyi ilettikleri mecra oldu.

Genel seçimler yaklaşırken, siyaset arenası da ısınmaya başladı. Özellikle Başbakan Erdoğan ile CHP lideri Kılıçdaroğlu arasındaki büyük rekabet, renkli tartışmalara neden oluyor. Çeşitli mitingler ile seçmene seslenen siyasi partiler, medyadan da büyük destek alıyor. Önceki aya göre hemen hemen tüm siyasi partilerin ve siyasetçilerin medya yansımalarında önemli bir artış yaşandı.

MTM’nin, iki bine yakın gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitesinde yayınlanan her haberi tek tek inceleyerek, siyaset arenasının en popüler partilerini ve siyasetçilerini belirledi.

Medyada en çok yer alan parti AKP

Medya Takip Merkezi’nin, düzenli olarak hazırladığı ‘ayın siyaset gündemi’ raporuna göre; Nisan ayının en çok konuşulan partisi AKP oldu. AKP, ay boyunca seçim hazırlıkları ve milletvekili adaylarının belirlenmesi konularıyla yakın takipteydi. Önceki aya göre haberlerinde yüzde 6 oranında yükseliş yaşanan AKP, toplam 77 bin 759 habere konu oldu. TV kanallarının AKP’ye ayırdığı süre ise 724 saati buldu.

CHP TV’de lider

Geçtiğimiz ay medyanın en çok yer verdiği ikinci siyasi parti, 67 bin 837 habere konu edilen CHP oldu. Seçim beyannamesini açıklamasıyla medyanın yakın markajına giren CHP, parti başkanı Kılıçdaroğlu’nun çarpıcı açıklamaları ve vaatleriyle de gündemdeydi. TV kanallarının siyasi partilere ayırdığı zaman incelendiğinde ise, bir süredir ilk sırada yer bulan CHP’nin liderliğini koruduğu gözlendi. Televizyon kanalları ay boyunca CHP’ye toplam 789 saat yer ayırdı.

BDP’ye büyük ilgi

Geçtiğimiz ay siyaset medyasına yansıyan bir diğer önemli gelişme de YSK’nın BDP’li bazı bağımsız adayları veto etmesi oldu. Vetonun ardından BDP’lilerin Taksim başta olmak üzere çeşitli bölgelerde kararı protesto etmesi, medyanın da yakın takibindeydi. Önceki aya oranla haber sayısı yüzde 64 artan BDP, toplam 29 bin 960 habere konu edildi.

Çılgın Proje haber rekoru kırdı

MTM Medya Takip Merkezi’nin Nisan ayı raporuna göre; Nisan ayında Türkiye’nin en çok konuştuğu siyasetçi, haber rekoru kıran Başbakan Erdoğan oldu. Erdoğan’ın “Kanal İstanbul” adını verdiği “çılgın proje”si, geçtiğimiz ay nabzı yükselti. Seçim mitingleriyle de sıkça gündeme gelen Erdoğan, TV ekranlarında 757 saat yer alırken toplamda 64 bin 579 habere konu edildi.

Kılıçdaroğlu seçime odaklandı

MTM’nin raporuna göre, Nisan ayında en çok konuşulan ikinci siyasi lider, Kemal Kılıçdaroğlu oldu. 12 Haziran seçimlerine odaklanan Kılıçdaroğlu, düzenlediği çeşitli mitingler ile medya tarafından an be an izlendi. ÖSYM hakkındaki eleştirileriyle gündemden düşmeyen Kılıçdaroğlu son olarak Erdoğan’ın çılgın projesi hakkındaki çarpıcı yorumlarıyla da medyanın ilgi odağı oldu. Kılıçdaroğlu, Nisan ayı boyunca 28 bin 16 habere konu edilirken ekran yansıması ise 321 saat oldu.

MHP’nin istifa eden Genel Başkan Yardımcıları Recai Yıldırım ve Metin Çobanoğlu’nun skandal kasetlerinin ortaya çıkmasının ardından, konuya dair açıklamalarıyla gündeme gelen Devlet Bahçeli, seçim mitingleriyle de adından söz ettirdi. Bahçeli, toplam 10 bin 697 habere konu edildi.

 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.