Medya ajansında bir ECD

Bir medya ajansında ECD'nin işi ne? Dünyada bu soruya en iyi cevabı verebilecek yalnızca bir kişi var. O da MediaCom İngiltere ECD'si Tom Curtis. Ve kendisi bu yıl Brand Week Istanbul'da olacak!

02.09.2019 - 16:45 | Tuğba Özögretmen

Ürün, araç ve hizmetlerin benzeştiği bir dönemde yüceltilen en büyük değer yaratıcılık oluyor. Tıpkı bugünlerde olduğu gibi. Zikretmesi hayata geçirmekten katbekat kolay olan yaratıcılığa ne kadar fazla alan açıldığıysa, ajansların geleceğini çizerken belirleyici olacak.

Böyle bir ortamda MediaCom da yaratıcılık, içerik ve işbirliklerinden oluşan denklemi yeni bir bakış açısıyla yorumlamak için adım attı. Bu yenilenme hareketinin en önemli kararlarından biri de, medya ajansında bir ECD pozisyonunun açılmasıydı. Yaratıcılık zemininin ne denli kaygan olduğunu ispatlayan bu hamle, yaratıcılığın yalnızca kreatif ajansların tekelinde olmadığını da gösterdi. Bahsi geçen ECD elbette Tom Curtis’ti.

Sektördeki ilk koltuk

Curtis, dile kolay, tam 19 yıldır MediaCom çatısı altında. Bu 19 yıla sığan unvanları ise şöyle: Medya Müdürü, Head of Visualisation, Joint Head of MediaCom Create -ki burada ajansın kreatif hizmetleri ve prodüksiyon ekibinin başındaydı- ve Head of MediaCom Beyond Advertising.

Son pozisyonunda ajansın in-house içerik pazarlaması biriminin başında yer alan Curtis, Mart 2019’da sektör için de ilk olan o koltuğun sahibi oldu. Başarılı kreatif burada yaklaşık 100 içerik uzmanından oluşan bir ekibi yönetiyor ve Coca-Cola, Sony, Volkswagen Group, Bose ve Sky gibi markalarla çalışıyor.

Curtis’in uzmanlık alanları ise şöyle; geleneksel pazarlamanın ötesine geçen fikirler bulmak, SEO, influencer marketing, sosyal medya/video/içerik pazarlaması, programatik ve dijital çağda hikâye anlatıcılığı.

Reklamdan ötesi

Curtis’in reklam dünyasındaki saygın pozisyonundan ayrı bir koltuğu daha var. Ve o koltukta, dünyaya yaşıtlarından daha yaratıcı gözlerle bakıp onu anlamlandırmalarını sağlamak üzere iki çocuğu, Al (8) ve Dom’la (10) birlikte, ilham verici çizimler paylaşıyor herkesle. Eğlenceli hayvan çizimlerini derledikleri bir Instagram sayfaları bile var. Eğlenceli üçlü, @thingsihavedrawn isimli hesapta, 200 binin üzerinde takipçiye hayal dünyasının sınırsızlığını ispatlayan çizgiler sunuyor. Curtis burada, Al ve Dom’un yaptıkları hayvan çizimlerini fotorealistik çalışmalara dönüştürüp hayal ürünü hayvanlara eviriyor.

Ancak hepsi bu hesapla sınırlı değil. Curtis 2017 yılında çıkarttığı “Things I Have Drawn: At the Zoo” kitabıyla, bu çizgileri daha büyük bir hayal dünyasına taşıdı. Bu kitapla Curtis minik okurları, benzersiz hayvanların yer aldığı bir hayvanat bahçesine davet ediyor.

Curtis’in tüm bu niteliklerini düşündüğünüzde, yaratıcılığın çok yönlü bakış açılarıyla nasıl beslenip büyüdüğünü bir kez daha görebilirsiniz. Bu; kimi zaman bir medya ajansı kimi zaman sekiz yaşında bir çocuğun hayvan çizimi olabilir.

Bu yıl 4-8 Kasım tarihlerinde gerçekleşecek Brand Week Istanbul hakkında detaylı bilgiye Brandweekistanbul.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.