MediaCat

MediaCat ShortCase başvuruları uzatıldı

Bu yıl teması obeziteye karşı farkındalık olarak belirlenen MediaCat ShortCase’e başvurular 30 Kasım’a kadar devam edecek.

MediaCat ShortCase başvuruları uzatıldı

Bir marka mesajı adresine ulaşana kadar türlü yollardan geçiyor. Bu yolu olabildiğince pürüzsüz hale getirmek içinse doğru kelimelere ve görsel hikâyelere ihtiyaç var. Pandemide marka mesajlarına ve onların ambalajlandığı estetik formalara dair yaklaşımlarımız değişti. Hayatlarımızın yol aldığı bu mecburi değişim döneminde, markalı bir hikâyenin kendini ayrıştırması için ihtiyacı olan bazı gereklilikler doğdu. Hayatlarımızda neden var olmak istediğine dair inandırıcılığı, samimiyeti, üslubu, ruha dokunurluğu, vaadi, faydası… Bu ihtiyaçlar listesinin uzayıp gitmesi ve markalı içerik dünyasının, tıpkı hayatlarımız gibi büyük bir değişimden geçmesi, MediaCat ShortCase’in ikincisini düzenlemek için gerekli ortamı oluşturdu.

Geçtiğimiz yıl ilk kez düzenlenen kısa film yarışması MediaCat ShortCase, bu kez Türkiye Obezite Araştırma Derneği’nin (TOAD) işbirliğinde, Novo Nordisk Türkiye koşulsuz desteğiyle hayata geçiyor. Yarışmanın bu yılki teması ise “obeziteye karşı doğru farkındalık”. Dünyada 650 milyon, Türkiye’de ise 20 milyon fazla kilolu ve obeziteli birey bulunuyor. Başka bir değişle Türkiye’de her 3 bireyden 1’i obeziteli. Ancak obezite kadar tehlikeli olan bir şey var ki o da konuya ilişkin yanlış bilgiler ve algılar. MediaCat ShortCase 2020, 30 yaş altı herkesi (bireysel ya da ekip olarak) obeziteye dair doğrular inşa etmeye davet ediyor.

Brief

Obezite, tedavisi mümkün olan ve profesyonel hekim desteği gerektiren bir hastalık. Vücut Kitle İndeksi (VKİ) 27’nin üzerinde olan bireyler fazla kilolu, 30’un üzerinde olan bireyler obeziteli kabul ediliyor. Ancak toplumda Vücut Kitle İndeksi’nin ne olduğuna yönelik farkındalık oldukça düşük. Bu bilgi eksikliği ise fazla kilolu bireylerin kendilerini balık etli olarak tanımlayarak obezitenin getirdiği sağlık risklerini es geçmelerine sebebiyet verebiliyor.

Obezitenin yol açtığı sağlık risklerinin yanında, obeziteli bireylerin aile içinde, iş yerinde, toplu ulaşım araçlarında vs. uğradıkları negatif ayrımcılık da yaygın bir davranış biçimi olarak görülüyor. Hastalığa yönelik bilinçlenmenin artması, bu psikolojik baskının ortadan kalkması ve obezitenin, yalnızca kozmetik bir problem olarak algılanmasının önüne geçilmesi için de çok önemli.

MediaCat ShortCase’e başvuracak olan markalı kısa filmler; obezite tanısında kritik olan Vücut Kitle İndeksi kavramının bilinirliğinin artırılmasını ve VKİ’si 30’un üzerinde olan bireylerin obeziteli olduğu bilgisinin yaygınlaştırılmasını amaçlamalı; oluşturulan hikâye, obeziteli bireylerin bir hekime giderek tedavi olması gerektiği mesajını vermeli ve/veya obeziteli bireylerin maruz kaldığı psikolojik baskının ortadan kalkması için gerekli olan bilinçlenmeyi vurgulamalı.

Başvuru hakkında

MediaCat ShortCase için başvurular brandweekistanbul.com/mediacat-shortcase/ adresinden yapılabilir. Katılım koşulları ve başvuru sürecine dair teknik detaylar da aynı adreste bulunabilir. MediaCat ShortCase’e başvuran filmler 2 dakikayı aşmayacak ve tıpkı geçtiğimiz yıl olduğu gibi herhangi bir marka, ürün ya da hizmet tanıtımı içermeyecek. Bu nedenle filmlerde, herhangi bir marka adı ya da logosu bulunmayacak. Daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış olma gerekliliği bulunan başvurular için son tarih 30 Kasım. Yarışmada ilk 3’te yer alan filmler, Türkiye Obezite Araştırma Derneği ve Novo Nordisk tarafından, kampanyalarında kullanılma hakkına sahip olacak.

Değerlendirme süreci

MediaCat ShortCase kazananları sektörün seçkin isimlerinden oluşan bir jüri tarafından değerlendirilecek. Jüri yaptığı değerlendirmede projeleri, Strateji (yüzde 30), Yaratıcılık (yüzde 40) ve Uygulama (yüzde 30) kriterlerine göre ele alacak. Kapital Medya tarafından verilecek ödüllerde, yarışmanın birincisi 10 bin TL, ikincisi 7 bin 500 TL, üçüncüsü ise 5 bin TL’nin sahibi olacak.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.