MediaCat sayfaları bu ay da dopdolu!

Türkiye’nin aşkla bağlı olduğu markalar Markalar ‘insan’ ve ‘toplum’ davranışını eviriyor; fakat bundan önemlisi insan ve toplum davranışı markaları evirmeye muktedir gibi görünüyor. Hâl böyle olunca ürün ve hizmetlerin sunuluşları insanlar arasındaki ilişkiden öğrenip, tüketiciyi kendine bağlamak için insani olguları kullanmayı seçiyor. Bu öğelerin başında ise ‘aşk’ geliyor. Markalar tutkulu bir âşık gibi kullanıcılara serenat […]

02.08.2012 - 00:00 | MediaCat

Türkiye’nin aşkla bağlı olduğu markalar

Markalar ‘insan’ ve ‘toplum’ davranışını eviriyor; fakat bundan önemlisi insan ve toplum davranışı markaları evirmeye muktedir gibi görünüyor. Hâl böyle olunca ürün ve hizmetlerin sunuluşları insanlar arasındaki ilişkiden öğrenip, tüketiciyi kendine bağlamak için insani olguları kullanmayı seçiyor. Bu öğelerin başında ise ‘aşk’ geliyor. Markalar tutkulu bir âşık gibi kullanıcılara serenat yaparken kullanıcı aşık olduğu markaya sadakatle bağlanıyor. Ipsos KMG iş birliği ile bu yıl dördüncü kez gerçekleştirdiğimiz Lovemarks araştırmasında Nokia yine en sevilen marka oluyor ancak birinciliği Turkcell ile paylaşıyor. Cep telefonlarında Samsung, GSM’de ise Vodafone sempati kazanan markalar olarak dikkat çekiyor.

İlk altı ayın en büyükleri

Her yıl düzenli olarak yayınladığımız yılın ilk yarısının en büyük reklamverenleri, kreatif ajansları ve medya planlama ve satın alma şirketleri belli oldu. Nielsen’in; televizyon, gazete, dergi, açıkhava ve radyo mecralarındaki reklamların tarife (rate card) fiyatları üzerinden hesaplanmasıyla oluşturulan kümülatif verilere göre yılın ilk yarısının en büyük reklamvereni Turkcell, reklam ajansı Güzel Sanatlar/Saatchi & Saatchi ve medya ajansı da Mindshare.

Yaratıcılık ajans tekelinde mi?

Mindshare CEO’su Antony Young, Cannes Lions’ın ardından Ad Age için yazdığı makalede Media Lions kategorisinde dağıtılan ödüllerin yüzde 80’inin kreatif ajanslara gittiğine dikkat çekerek, kreatif ajansların sunum aşamasından başlayarak ödül prosedürleri hakkında taktiksel üstünlüğü olduğunu ve ödüle karşı daha fazla iştah duyduklarını öne sürüyor. MediaCat, Cannes’da Media kategorisinde ve Felis’te ödül alan medya ajansları ile kreatif ve dijital ajanslara yaratıcılığın ajans tekelinde olup olmadığını sordu.

İlk yarıyılın reyting şampiyonları

Nielsen verilerine göre 2012’nin ilk altı ayında sektör, toplam reklam adetlerinde 2011 yılına göre yüzde 8’lik bir küçülme ile karşı karşıya. Dolayısıyla son verilere göre geçen yılın sonundan beri reytinglerin ölçümlenemiyor olması sektöre pek yaramadı. Sektörün bu durumun çözülüp eski düzenine dönmek için sabırsızlandığı bu günlerde SBT Analiz, MediaCat için yılın ilk altı ayına ait reyting verilerini derledi. 

Türkiye’de muhafazakârlık ve tesettür

Virtua araştırma ve BBDO geçen ay masaya yatırdığı muhafazakârlık tartışmasını bir adım öteye götürüyor ve bu ay Türkiye’nin aklındaki ‘örtünme olgusu’nu okuyor.

Ağustos ayı söyleşileri

• Dr. Mehmet Öz
• Semih Kaya 
• Ezgi Başaran  
• İçim Er

Yazı ve yorumlarıyla Pelin Özkan, Nüzhet Algüneş, Michael Newman, Steve Rubel ve Al Ries…

2 ek birden!
Bağımsız Ajanslar
ve Productio MediaCat ile birlikte!
 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.