10 yıllık değişim: Türkiye’nin kadınları

MediaCat'in Nisan 2019 sayısının kapağında Türkiye'deki kadınların 10 yıllık değişimini ortaya koyan değerli bir araştırma var.

02.04.2019 - 11:56 | MediaCat

10 yıllık değişim: Türkiye'nin kadınları

MediaCat Nisan sayısı raflarda yerini aldı. Konda’nın verileriyle Türkiye’deki kadınların toplumsal roller ve tercihlerindeki 10 yıllık değişimi ortaya koyan kapak konusu bu ay sizlerle. Satırbaşlarına birlikte bakalım…

Türkiye’nin kadınları

Kadın meselesinde Türkiye sanıldığı gibi veya iktidarın siyasi tahayyüllerinin kapsamı doğrultusunda hareket etmiyor. Bunlardan farklı olarak, hayatın beraberinde getirdiği imkân veya zorluklar karşısında toplumunun genelinin ortaya koyduğu tepkilere göre değişiyor.

10 yıllık değişim: Türkiye'nin kadınları

Daha da önemlisi, 30 yaş altı gençlerde, kadın meselesine dair beyanlar, genel Türkiye ortalamasıyla yarı yarıya farklı. Gençler, hele metropollü olanlar, hele hele çocukluğu da metropollerde geçmiş olanlarda hayat artık başka bir yerden akıyor.

Aboneler yorgun

Çevrimiçi içerik sağlayıcısı platformlar parlak bir dönemden geçiyor ancak gerek izleyiciyi ekran başında tutabilmenin zorluğu gerekse de içeriğe pek çok yerden ulaşım kolaylığı rekabetin seyrinde farklı bir kapı aralıyor.

KIDS: Çok merak az önlem

Dünyada 8 milyonu aşkın çocuğun sosyal ağlara üye olduğu tahmin ediliyor ve internetin tüm risklerine karşın faydalarının ağır bastığı fikrine katılan ebeveynlerin oranı giderek azalıyor. Ancak çocukların akıllı telefonlar, tabletler ya da sosyal medyanın dışında, sanıldığından daha geniş tabanlı bir riskle karşı karşıya olduğunun henüz yeni farkına varılıyor.

Influencer marketing bilmecesi

Micro-influencer’lara yöneliş ve büyük reklamverenlerin macro-influencer’lara olan güvensizliklerini açıklamaları, sahte takipçiler, blackfishing gibi hayret verici gelişmeler influencer marketing’i tartışmalı bir noktaya getirdi. Biz de CMO Society üyelerimizin önüne bu konudaki düşüncelerini ve planlarını ifade eden üç şık koyduk: A) Güveniyorum ve kullanıyorum. B) Endişelerim var ama yine de kullanıyorum. C) Güvenmiyorum ve kullanmıyorum.

“2070’te de hayat bugüne benzeyecek”

Deloitte Kanada çatısı altında yer alan TMT (Technology, Media and Telecommunications) Research Direktörü Duncan Stewart 2019’a dair tahminlerini paylaşmak için İstanbul’daydı. Teknolojinin insan hayatı üzerindeki etkisini bir parça abarttığımızı düşünen Stewart’la zamazingolardan “next big thing”e uzanan sohbetimiz Nisan sayısında.

10 yıllık değişim: Türkiye'nin kadınları

Deloitte Kanada TMT (Technology, Media and Telecommunications) Research Direktörü Duncan Stewart

Bir sonraki durak: Mobility

İnsanların otomobillere hatta ulaşım kavramına dair beklenti ve alışkanlıkları hızla değişiyor. Geleneksel otomotiv markalarını tarihte eşi benzeri görülmemiş işbirliklerine zorlayan bu yeni düzende trafiğe takılmamak için atılması gereken adımlar arasında ulaşımı hizmete dönüştürmek en makul alternatif gibi duruyor. Bütün bu gelişmelerden sektöre kalan soruysa manidar: Yolculuk nereye?

“Animasyonda hiçbir şey tesadüfi değildir”

Pocahontas, Aladdin, Pembe Panter, Winnie the Pooh, Moana ve daha onlarcasında yönetmen, animasyon sanatçısı ya da seslendirme sanatçısı olarak bu rengârenk dünyanın renklerini daha da belirginleştirdi Eric Goldberg. Onun sayesinde milyonlarca insan aynı hayal dünyasını paylaşıyor. Nisan sayısında Yaratıcılığın İzinde söyleşi serimizin konuğu usta animasyon sanatçısı Eric Goldberg oldu.

10 yıllık değişim: Türkiye'nin kadınları

Animasyon Sanatçısı Eric Goldberg

Dambıllar yukarı!

Türkiye’de yaklaşık 2 milyon kişi fitness kulübü üyesi. Başka bir deyişle, spor yaptığını belirtenlerin yüzde 23’ü spor salonuna gittiğini söylüyor. Öngörüler, fitness pazarının 2000’li yıllarla birlikte yaşadığı patlamanın devam edeceği yönünde. Bunda hem spor salonlarının hem üyeliklerin sayısındaki artışın hem de ekipman ve gıda ayağındaki çeşitlilik ve büyümenin etkisi büyük.

Satınalmanın demokratik hali

Türkiye’nin 14 şehrinde toplu taşımalarda banka ya da kredi kartı kullanımına imkân tanıyan Mastercard’ın Türkiye ve Azerbaycan Pazarlama Direktörü Ceren Türkben Kaya, “Amacımız, hayatın değişimine ayak uydurmak ve bu değişimin liderliğini yapmak” diyor. Türkben’le sohbetimizin tüm detayları MediaCat Nisan sayısında.

10 yıllık değişim: Türkiye'nin kadınları

Mastercard Türkiye ve Azerbaycan Pazarlama Direktörü Ceren Türkben Kaya

Aciliyet çağı

Hayatın hızıyla doğru orantılı olarak değişen tüketici ihtiyaçları yeni bir çağın kapısını araladı: Aciliyet çağı. Bu değişim son yıllarda mobilin baştan aşağı değiştirdiği hizmet sektörünün de kendisine “anında hizmet” odaklı bir yol çizmesini sağladı. Görünen o ki talebe dayalı mobil uygulamalara olan ihtiyaç giderek artacak.

Yol uzun, KOBİ’ler nerede?

İhracatı büyütmek için e-ihracata, e-ihracatı geliştirmek için KOBİ’lere, KOBİ’leri ekosisteme dahil etmek için de dijitalleşmeye ihtiyaç var. Türkiye, e-ihracat hedeflerinin altında. Veriler, e-ihracat yapan 65 bin kadar KOBİ için potansiyelin 90 binlerde olduğunu gösteriyor. E-ihracat konusunu tüm yönleriyle Nisan sayısında masaya yatırdık.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.