MediaCat

MediaCat “karar zamanı”na ışık tutuyor

MediaCat’in mayıs kapağında Türkiye’nin tek gündemi var: seçimler.

MediaCat “karar zamanı”na ışık tutuyor

Türkiye büyük bir kararın eşiğinde. Yaklaşık 10 gün sonra gerçekleşecek seçimlerde verilecek karar ne olursa olsun bir gerçek değişmeyecek: Türkiye’nin yepyeni ve kapsayıcı bir hikâyeye ihtiyacı var. Bu yeni hikâyeye zemin hazırlayan ihtiyaçlar, talepler, beklentiler ve mevcut durum analizleri, MediaCat’in mayıs sayısının kapağında yer alıyor.

Seçimin kampanya ve iletişim analizlerini Öykü Dialogue International Ajans Başkanı Necati Özkan’ın, seçimin matematiğini İletişim Danışmanı ve Avrupa Siyasi Danışmanlar Derneği Başkanı Dr. Gülfem Saydan Sanver’in ve siyasilerin TikTok performansını İstanbul Bilgi Üniversitesi Medya ve Gazetecilik Çalışmaları’ndan Prof. Dr. Erkan Saka’nın kaleminden okuyabilirsiniz.

“Gelecek algımız kısalıyor”

Toplumun, bireylerin ve markaların içinden geçtiği bu zorlu dönemde markaların atması gereken adımları, toplum yapısındaki değişiklikleri, gelecek algımızı CMO Sempozyum’da bir araya geldiğimiz Konda Araştırma Yönetim Kurulu Üyesi Bekir Ağırdır ile konuştuk. Sohbetin tamamı mayıs sayısında.

En yaratıcı konuşmaların mimarı

İş ve teknoloji dünyasının bir araya geldiği önemli konferanslarda sergilediği performanslar ile keynote konseptine yeni bir soluk getiren sanatçı Marcus John Henry Brown, konferanslar ve sunumlara bakış açısı ile konuşmacı eğitimlerine dair sorularımızı yanıtladı.

Sevgisinde tezahürat olmayanlara

Sevginin tutkuya dönüştüğü yerdeyeşeren “fandom” bugün kalabalıklar arasında yalnız hisseden çoğu insanın kendi kalabalığını bulmasına vesile oluyor. Yeni medya evreninde katılımcı kültürle kol kola yürüyen bu aidiyet mıknatısının toplumsal bağlamda gücünü tam manasıyla anlamak için ise hâlâ gidilmesi gereken yollar var. Mayıs sayısında fandom kültürünün derinlerine indik.

Yurttaş destekçi gazetecilik

Vatandaşın gündem takibinde kullandığı kanalları çeşitlendiren, vatandaşı haber üretimine katkıda bulunmaya teşvik eden ve gündemi her an her yerde ulaşılabilir kılan yeni medya haberciliğine dair sorularımızı Medyascope Genel Yayın Yönetmeni Ruşen Çakır yanıtladı.

Modern zaman yolcuları

Ekstrem belirsizlikler gelecek algılarımızla oynarken, bugün ve yarın arasında anlamlı bağlantılar kurmaya devam ediyoruz. Bugün adına trend dediğimiz şeyler, sosyal medya evreninde virallik üzerinden karşılık bulsa da, aslında kavramın özünde geleceği tahmin etmek var. Ve fütürizmin gri sularında hükmeden güç veriden başkası değil. Mayıs sayısında bir fütürizm hikâyesi sizi bekliyor.

Destinasyon: Sağlık

Ülkelere girişlerin büyük ölçüde sınırlandığı pandemi, Türkiye’yi yurt dışından ziyaret eden hasta sayısı ve elde edilen gelirde düşüşe neden olsa da sağlık turizmi bu süreçten güçlenerek çıkmayı başarmıştı. Pandemi sınavını geçen sektörün karşısında şimdi de deprem sınavı var ve bu sınavda beklenti yüksek. Sağlık turizminin yeni potansiyellerine göz attık.

İyimser gerçekçiyim

Yeni kitap heyecanını da sırtlayarak, yaratıcılığa, insanlık olarak sorduğumuz yanlış sorulara, yanlış meraklarımıza, vazgeçilmişlik sendromumuza ve Gündüz Vassaf’ın iyimser gerçekçiliğine dalış yaptık.

Kimya sektöründen çevreci olur mu?

Yeşil dönüşüm, son dönemde kimya endüstrisinin öncelikli gündem maddelerinden biri haline geldi. AB Yeşil Mütabakatı bu alana yeni sorumluluk yüklerken, sektörel bazda aksiyon planları oluşmaya başladı. Boya ve atık gibi sektörlerdeki dönüşüm rakamlara da yansırken; enerji ve endüstriyel işlemler için aynı şeyi söylemek güç. Kimya sektörünün çevre karnesine bakış attık.

Ayağımızı yerden kesse yeter (mi)?

Elektrikli otomobillerin yüksek batarya kapasiteleri, araçların bir taşıt olmanın çok ötesine geçen yeni fonksiyonlara sahip olmasına olanak sağlıyor. Bu nedenle, sektöre göre artık otomobil sadece bir otomobil değil; bir “mobil platform”, bir “deneyim merkezi”, bir “akıllı cihaz”.

Marka Hikâyeleri özel eki

Güvenilirlik, en zor zamanlarda pazarlamanın nasıl olması gerektiğinin konuşulduğu şu günlerde en çok üzerinde durulan konulardan biri. Bir markanın tüketici nezdinde güven inşa etmesinin yolu ise samimiyeti ve tüketici ile iletişim kurmasını sağlayan marka hikâyesi. Marka hikâyeleri ile güven teşkil etmenin önemini, tüketicilerin tercihlerini nasıl etkilediğini incelediğimiz Marka Hikâyeleri eki, MediaCat derginizle birlikte sizlerle.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.