MediaCat

Kadına güç veren markalar

MediaCat Mart sayısında toplumsal cinsiyet eşitsizliği meselesini farklı perspektiflerden ele alıyor.

Kadına güç veren markalar

Kadın ve erkek arasında Adem ile Havva mitinden bu yana yüzyıllardır tartışılagelen eşitsizlik olgusu, bugün toplumların bilinçlenmesiyle yeni bir dengeye oturtulmaya çalışılıyor. Araştırmalar, 2020’de yalnızca kadınların küresel çapta 64 milyon işi kaybettiklerine ve bunun kadınlar adına 800 milyar doları çöpe atmak manasına geldiğine ışık tutuyor. Pandeminin etkisiyle dünyanın yaşadığı ekonomik girdaptan kurtulmanın yolu ise şirketler ve ülkeler nezdinde kadın işgücüne verilen değerin artışından ve çalışan refahının merkeze alınmasından geçiyor.

Yeni sayımızda yer alan diğer konu başlıkları şöyle…

Sporda eşitliğin yılı

Spor, cinsiyet ayrımcılığının en çok yaşandığı alanlardan biri. Ancak kadın sporcular tarafından yokuş yukarı savaş verilen bu disiplinde artık dengeler değişiyor. 2021’den bu yana yaşanan gelişmeler, 2022’nin kadın sporculara her anlamda eşitlik getireceğinin habercisi niteliğinde.

Uğultuyu dindirmek

Tarihin sinir bozucu bir dönemindeyiz: Bilgi ödül olmaktan çıkıp tehdide dönüşmeye başladı. Yazar Joseph McCormack’a göre karşı karşıya olduğumuz bu bilgi uğultusu atacağımız küçük ama kararlı adımlarla büyük ölçüde bastırılabilir. Gündelik deneyimimiz her an bilgi tüketmek üzerine kurulu. Sabahtan akşama dek bu yaylım ateşinden bir an bile kurtulmanın imkânı yok. Bunların ne kadarı bizi ilgilendiriyor? Hangisi işimize yarıyor, hangileri zamanımızı ve enerjimizi boşa harcamamıza yol açıyor? Soruların cevabı, MediaCat Kitapları etiketiyle raflarda yerini alan Noise’da sizleri bekliyor.

Sansürün yeni dili

Sosyal medya, içerik üreticileri için serbest dalış yapabilecekleri bir alan olsa da sansür politikaları derin sulara açılmayı engelliyor. Geliştirilen yeni jargon ve yöntemlerle dijital mecralar, sansürden kaçış planlarını hazırlıyor. Sansüre karşı kullanılan yeni yöntemler ise bir yandan yaratıcılığın sınır tanımadığını kanıtlarken diğer yandan dilin sosyal medya düzenlemeleriyle ne denli sansüre uğradığını gösteriyor.

Neden Önemli: Değişen tasarım pratiği

Her gün onlarca görsel uyarana maruz kalan yorgun gözlerimiz, karşılaştığı imgelerin ne kadarını ve hangilerini zihin süzgecinden geçirerek unutulmaz birer hikâyeye dönüştürür? Alışkanlıkların, trendlerin ve beklentilerin amansızca devindiği bir çağda tasarımın ve tasarımcının yerini Haluk Erkmen, Özge Güven ve Talip Özer ile tartışmaya açıyoruz.

Sürdürülebilirlik özel eki

Sürdürülebilirlik stratejilerinde esas olanın uzun soluklu işler ortaya koyabilmek olduğu artık farkına varılan bir durum. Devamlılığı sağlayan kilit unsuru ise ihtiyaçları önceden tespit ederek etki yaratabilmek oluşturuyor. Türkiye’de 50 yıl öncesine dayanan kavramı sahiplenerek bu farkındalığa uzun yıllar öncesinde erişen markaları daha parlak bir geleceğin beklediği aşikâr.

MediaCat ile birlikte her yıl yayımladığımız Sürdürülebilirlik Özel Eki kapsamında bu sene, 10 yılı aşkın süredir yürütülen en başarılı 20 projeyi belirledik. Kuşkusuz, iş dünyasının fayda odaklı projelerini 10 yılı aşkın süredir devam ettiren markalardan öğreneceği çok şey var.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.