MediaCat

Türkiye’nin en sevilen markaları

MediaCat öncülüğünde Ipsos tarafından bu yıl 16’ncısı gerçekleştirilen Türkiye’nin Lovemark’ları araştırması 2023 sonuçlarıyla karşınızda.

Türkiye’nin en sevilen markaları

2007 yılında ilk kez okurlarımızla buluşturduğumuz Türkiye’nin Lovemark’ları araştırması ikonikleşerek sürdürdüğü yolculukta 16’ncı kez tüketicilerin gönlünde taht kuran markaları belirledi.

Zor zamanlarda ayakta kalmak, bununla yetinmeyip her koşulda daha ileriye gitme gayreti sergilemek şüphesiz cesaret isteyen ancak başarıyla gerçekleştirilmesi durumunda muhatabına büyük mükâfatlar getiren bir davranış biçimi. Cesaretleriyle fark yaratan ve hedef kitlelerinin sevgisini kazanan tüm Lovemark’larımızı tebrik ediyoruz.

Özge Sönmez, Ipsos Türkiye<br />
Brand Health Tracking Bölüm Lideri

Özge Sönmez, Ipsos Türkiye
Brand Health Tracking Bölüm Lideri

Bu yılın sonunda yine Lovemarks araştırmamızla sizlerle birlikte olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bildiğiniz gibi, araştırmamızla her yıl belli kategorilerde, hangi markaların tüketicilerin kalplerinde nasıl bir yer edindiğini derinlemesine inceliyoruz.

Bu seneki araştırmamızın zamanlaması ve bağlamı her zamankinden biraz daha farklıydı. Saha çalışmasını, 6 Şubat’ta Türkiye’de yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremler sebebiyle, mayıs-haziran aylarında gerçekleştirdik. Bu, zaten koşulların gerektirdiği olmazsa olmaz bir durumdu. Ancak bize aynı zamanda, deprem sonrası markaların aldıkları aksiyonların ve yaptıkları iletişimlerin tüketicilerin gönüllerinde nasıl bir değişime yol açtığını gözlemleme olanağı sundu.

Sonuçları dikkatle incelediğimizde, iki önemli konu dikkatimizi çekti:

1. Skorlarını en az iki senedir takip ettiğimiz kategorilerde, birincilik tahtında herhangi bir değişim yok. Geçen seneki Lovemarks yazımızda, markaların tüketicilerine âşık olduklarında, o aşkın karşılık bulduğundan, doğup gelişip büyüyüp güçlenerek kalplerde sağlam bir yer edinebildiklerinden bahsetmiştik. İşte bu sene de hedef kitlesine âşık olan, yıllardır ilmek ilmek ördüğü, büyüttüğü aşkı böylesine bir dönemde de beslemeyi ve büyütmeyi başarabilen markaların tahtlarını koruduğunu görmek şaşırtıcı değil. Burada hem yılların emeği hem de her koşulda tutarlı ve samimi bir konumlama söz konusu.

2. Bazı markalar tüketici gönlündeki yerini sağlamlaştırarak üst sıralara çıkmayı başardı. Markaların deprem sonrası iletişim stratejilerinde izledikleri rotaların bu değişim üzerindeki etkisi yadsınamaz. Lovemark skorlarında pozitif yönde değişim gözlemlediğimiz markaların iletişim rotalarını mercek altına aldığımızda şu ortaklıklara sahip olduğunu görüyoruz:

 • Tüketicilerin duygusal durumunu ve beklentilerini anlamak, empati kurmak, yaşanan felaketin etkilerini göz ardı etmemek,
 • Felaketten etkilenen insanların kayıplarını ve acılarını dikkate almak, üzüntüyü derinleştirebilecek söylem ve içeriklerden kaçınmak,
 • İnisiyatif almak ve çözümün bir parçası olmak,
 • Net ve işbirlikçi bir duruş sergilemek, özgün değerlerinden sapmadan hareket edebilmek ve iletişimlerde samimiyeti merkeze almak,
 • Tüm bunlar sayesinde tüketicisiyle sağlam temelli güven ilişkisi geliştirmeyi başarabilmek.

Sonuç olarak, bu sene de toplumun içinde bulunduğu hassas koşullar ve ruh halini göz önünde bulundurarak iletişim stratejisini “dürüstlük, güven, samimiyet ve empati” ile kurgulayan sağduyulu markalar, tüketicilerin kalplerini fethedebildi. Bize de tüm “Lovemark”larımızı gönülden tebrik etmek düştü.

Türkiye’nin Lovemark’ları 2023

 • Ambalajlı Su: Erikli
 • Banka: Ziraat Bankası
 • Beyaz Eşya: Arçelik
 • Çamaşır Makinesi Deterjanı: OMO
 • İç Giyim: Penti
 • Kahve: Nescafé
 • Ketçap: Tat
 • Makarna: Nuh’un Ankara Makarnası
 • Pizza Domino’s
 • Yemek Siparişi Online Sitesi: Yemeksepeti
 • Zeytinyağı: Komili

Metodoloji

Türkiye’nin Lovemark’ları 2023 araştırması MediaCat önderliğinde Ipsos tarafından hayata geçirilmiştir. Araştırma 15-55 yaş aralığında, kadın-erkek oranı eşit, Türkiye temsili 2000 kişinin katılımıyla bilgisayar destekli telefon görüşmeleri tekniği (CATI) yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir.

Genel itibarıyla araştırmanın amacı, Türkiye’de rekabetin ve iletişim faaliyetlerinin yoğun olduğu veya merak konusu olan belirli kategorilerde hangi markanın “Lovemark” olduğunu tespit etmektir.

Kategoriler, her yılın başında MediaCat önderliğinde tarafların görüşleriyle belirlenmektedir. Sonuçlarda mevsimsellik etkisini azaltmak üzere araştırmanın veri toplama periyodu geniş tutulmaktadır. Ancak 2023 yılı içerisinde yaşadığımız deprem felaketi sebebiyle veri toplama periyodu Mayıs-Haziran 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Bayram ve resmi tatillerde çalışmaya ara verilmiştir.

2016’da yenilenen Lovemark analiz yaklaşımında olduğu gibi bu yıl da markanın zihin payı, duygusal olarak yakınlık derecesi, beklenti ve ihtiyaçları karşılama düzeyi ile asla bırakılamayacak kadar sevilip sevilmediği dikkate alınıp Yapısal Eşitlik Modeli (SEM) yaklaşımı kullanılarak hesaplama yapılmıştır.

Sırada: MediaCat Lovemarks 2023 Ambalajlı Su – Erikli

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.