MediaCat Afiş Yarışması sonuçlandı

MediaCat olarak IAA'in Genç Profesyoneller Grubu ile işbirliği içinde başlattığımız 'Catch-up' adlı bir afiş tasarım yarışmasının ikincisinde...

28.12.2009 - 00:00 | MediaCat

MediaCat olarak IAA’in Genç Profesyoneller Grubu ile işbirliği içinde başlattığımız ‘Catch-up’ adlı bir afiş tasarım yarışmasının ikincisinde genç tasarımcılardan vatandaşları korkutmadan domuz gribi aşısı olmaya teşvik edecek afişler tasarlamalarını istedik.

İşte başvuran işler arasında seçilen en iyi 5 çalışma…

1. Cem Abbas/Murat Gedik
2. Erman Anıt
3. Sadettin Konukseven
4. Demet Kaynak
5. Ilgın Niron

Yarışmada birinci olan Cem Abbas ve Murat Gedik’e MediaCat’in reklamcılık ve yaratıcılık temalı kitaplarından oluşan 6 kitaplık bir set, ilk beşte yer alan diğer isimlere ise birer kitap armağan ediyoruz.

Cem Abbas / Murat Gedik

Erman Anıt

Sadettin Konukseven

Demet Kaynak

Ilgın Niron

Genç tasarımcılara sunulan brief
Türkiye’de, son yılların en büyük global salgınlarından biri olan H1N1 ya da popüler ismiyle domuz gribine karşı aşı olup olmama konusunda büyük bir kafa karışıklığı söz konusu. Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın “Risk grubunda yer alan herkes aşı olmalı!” açıklamasının dumanı üstündeyken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan parti grubunda yaptığı konuşmada her zamanki sert üslubuyla “Kimseyi aşı yapmaya zorlamayın!” diye itiraz etti. Sağlık Bakanı, bu açıklamanın ardından, basın mensuplarının “Peki bu durumda vatandaşlar ne yapmalı? Aşı olmalı mı, olmamalı mı?” sorusuna karşılık, “Kafaları karıştırmayın! Aşı olunması gerekiyor” cevabını verdi. Başbakanın karşı açıklaması ise gecikmedi: “Ben ve ailem aşı olmayı düşünmüyoruz.” Yakın zamanda Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, “Bu konuda söz sağlık bakanımızındır” diye bir açıklama yapmasına rağmen, kamuoyunun domuz gribi konusundaki kafa karışıklığı devam ediyor.

Bu büyük kafa karışıklığına eşlik eden en önemli duygu ise ‘korku.’ Aşı olmayı düşünenler aşının muhtemel yan etkilerinden, olmayı düşünmeyenler ise domuz gribine yakalanmaktan korkuyor. Her gün çeşitli medya organları aracılığıyla yayılan, domuz gribinin neden olduğu ölüm sayıları ise yaşanan korkuyu iyice artırıyor.

Afiş yarışmasına katılan genç tasarımcılardan yapacakları çalışmalarda korku öğesinden özellikle uzak durmalarını bekliyoruz. Bu yarışmanın temel yaratıcı zorluğu da bu: İnsanları korkutmadan domuz gribi aşısı olmaya teşvik ve ikna etmek mümkün mü?

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.