Mattel’den tarafsız cinsiyete sahip bebekler

Mattel yeni bebek serisi Creatable World ile çocukları toplumsal cinsiyet simgelerinden arınmış bebeklerle oynamaya davet ediyor.

26.09.2019 - 10:31 | Arzu Nilay Kocasu

Barbie ile bir süredir toplumsal cinsiyet eşitliğini destekleyen inisiyatiflere imza atan Mattel, çıtayı biraz daha yükselterek, ilk “gender neutral” [tarafsız cinsiyet / cinsiyet gözetmeyen] oyuncak bebek serisi Creatable World’ü çocukların ve ebeveynlerinin beğenisine sundu.

Kadın ve erkek temsiliyetlerini dikte eden “önceden yapılmış” bebekler yerine çocukların kendilerini en çok tanımlayabilecekleri şekilde kişiselleştirebilecekleri bebekler yaratmalarına imkân tanıma iddiasındaki Creatable World serisi farklı kıyafet ve aksesuarlarıyla toplam altı bebekten oluşuyor.

Creatable World bebeklerinin her biri 29,99 dolardan satışa sunulacak. Ekim ayında önce internetten satın alınabilecek bebeklere ilerleyen dönemde mağazalardan da erişilebilecek.

Mattel Bebek Tasarımı Kıdemli Başkan Yardımcısı Kim Culmone, Creatable World serisini şu açıklamayla tanıtıyor:

“Oyuncaklar kültürümüzün birer yansımasıdır ve dünya dahiliyetin olumlu etkisini kutlamayı sürdürürken etiketlerinden kurtulmuş bir bebek serisi üretmenin zamanının geldiğini hissettik. Yaptığımız araştırmalar sırasında çocukların, oyuncaklarının toplumsal cinsiyet normları tarafından dikte edilmesini istemediklerini öğrendik. Bu bebek serisi tüm çocukların kendilerini özgürce ifade etmelerine olanak sağlıyor ve işte bu nedenle onlarla bu denli güçlü bir etki uyandırıyor. Creatable World’ün insanları tüm çocukların bebeklerle oynamaktan yarar sağlayabileceğine dair daha kapsamlı düşünmeye teşvik edeceğini umuyoruz.”

Kaynak: Fast Company

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.