MasterCard faaliyet raporu açıklandı

MasterCard Avrupa’nın faaliyet raporu sonuçlarında, Türkiye'nin MasterCard PayPass’ın mobil dünyaya girişine evsahipliği yaptığı dikkatı çekti.

04.02.2011 - 00:00 | MediaCat

MasterCard Avrupa’nın faaliyet sonuçları, elektronik ödeme sistemlerinin hızla büyümeye devam ettiğini gösteriyor. Raporda, Türkiye’nin MasterCard PayPass’ın mobil dünyaya girişine evsahipliği yaptığı dikkatı çekti.

MasterCard tarafından açıklanan yılsonu raporu, 2009 yılının dördüncü çeyreğiyle 2010’un dördüncü çeyreği karşılaştırıldığında, MasterCard’ın Avrupa’da brüt hacminin yüzde 14 artarak 225 milyar dolara, alışveriş hacminin ise yüzde 13 artarak 168 milyar dolara ulaştığını gösteriyor. Sonuçlar, 1 Ekim – 31 Aralık tarihleri arasında Avrupalı kart sahiplerinin, MasterCard markalı kartlarını kullanarak, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 13.7’lik bir artışla, 2.1 milyar satın alma işlemi gerçekleştirdiği gösteriyor.

Sonuçlara göre, 31 Aralık 2010 itibarıyla, Avrupa bölgesindeki MasterCard logolu kart sayısı (Maestro ve Cirrus kartları hariç olmak üzere) 212 milyona ulaştı. Bu miktar 2009 yılının aynı çeyreğiyle karşılaştırıldığında %6.9’luk bir artış anlamına geliyor. Kart sahipleri, MasterCard kartlarını Avrupa’da 9.1 milyon işyerinde, tüm dünya genelinde ise 31.7 milyon işyerinde kullanabiliyor.

Belirtilen dönemde, Maestro markalı banka kartı sayısı ise 300 milyona ulaştı. Tüketiciler artık Avrupa bölgesinde 7.1 milyon, tüm dünyada 13.1 milyon işyerinde Maestro kartlarını kullanarak alışveriş yapabiliyor.

2010’un son üç ayına ilişkin diğer faaliyet raporunda Türkiye ile ilgili şu başlık dikkat çekti:

Türkiye’de PayPass tüketicilere telefonla entegre bir biçimde sunuldu. Türkiye, dünyada ilk kez gerçekleşen bir uygulama ile MasterCard PayPass’ın mobil dünyaya girişine evsahipliği yaptı. Kasım ayında MasterCard, Garanti Bankası, Avea ve Gemalto ile güçlerini birleştirdi ve mobil telefon ile ödemelerde ilk ticari NFC uygulaması başlatıldı. Aralık ayında ise MasterCard ve Bank Asya işbirliği ile gerçekleştirilen ‘DIT Mobil’ ile Bank Asya’nın tüm yenilikçi ödeme ve tanımlama uygulamaları ‘mobil microSD’ tabanıyla cep telefonuna taşındı.

 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.