Marketlerdeki fiyat endeksi araştırması açıklandı

Marketlerdeki fiyat değişimi araştırması açıklandı: Salça fiyatı en çok artan ürün

19.08.2011 - 00:00 | MediaCat

Araştırma şirketlerinden Akademetre’nin 24 il ve ilçe merkezinde, 529 farklı satış noktasında düzenli olarak gerçekleştirdiği Fiyat Araştırması, marketlerdeki fiyat değişikliklerini gözler önüne seriyor. Araştırma sonuçlarına göre salça geçen Ramazan ayına göre yüzde 38’lik artışla fiyatını en çok yükselten ürünlerin başında geliyor.

Akademetre’nin Türkiye’deki ulusal, bölgesel ve yerel market zincirlerinde, ayda 1.520.000 adet ürün üzerinde gerçekleştirdiği FiyatAraştırması, marketlerdeki ürünlerin fiyat durumunu gözler önüne seriyor. Türkiye’nin dört bir yanında, 529 satış noktasında gerçekleştirilen Akademetre’nin bu araştırması kapsamı, ulaştığı nokta ve takip edilen ürün sayısı itibarı ile alanında çok kapsamlı bir araştırma gerçekleştirmiş oldu.

Yılbaşından bugüne fiyatı artanlar ve azalanlar

2011 başından bugüne yapılan araştırmalarda beyaz peynir, kaşar, sucuk gibi gıdaları kapsayan şarküteri grubunda yüzde 9, domates, salatalık, patates, soğan gibi taze gıdalar grubunda ise yüzde 25,5’lik bir düşüş göze çarpıyor. Ancak ürün gruplarında ortalamadaki bu düşüşe rağmen yüzde 13’lük artış gösteren, 500 gr’lık kaşar peyniri fiyatını artıran gıdaların başında geliyor. Un ve sızma zeytinyağı yüzde 17, su ise yüzde 15’lik oranlarıyla ocak ayından günümüze fiyatını arturan ürünlerden.

Yine şarküteri grubunda 1 kg.’lik sucuk yüzde 30’la, taze gıda da soğan yüzde 52 ile fiyatı en çok düşen gıdalar arasındaki yerlerini alıyor. Yine yüzde 24’lük düşüşle mısır yağı, yüzde 19 ile pirinç, ayçiçeği ve bulaşık deterjanı fiyatı düşen ürünlerde ilk sıraları paylaşıyor.

Akademetre’nin araştırmasında fiyatları hemen hemen aynı kalan ürünlere de rastlanıyor. Makarna, peynir ve riviera zeytinyağı, sene başından bugüne fiyatını sabit tutmayı başaran ürünler olarak öne çıkıyor.

Ramazan ayındaki değişiklikler

2008’den günümüze Ramazan aylarını karşılaştırdığımızda ise karşımıza ilginç bir tablo çıkıyor. Salça, yüzde 38’lik artışıyla fiyatını artıran ürünlerde başı çekiyor. Hazır çorba ve pirincin fiyatlarında gözle görülür bir farklılık olmazken yine mercimeğin fiyatında ise yüzde 33 bir düşüş göze çarpıyor. Çayın fiyatında da 2008’den bugüne yüzde 19’luk bir artış var. Bunun yanında fiyatı yükselen diğer ürünler arasında yüzde 36 ile margarin, yüzde 23 ile tereyağı ve ketçap öne çıkarken, meyve suyu yüzde 18, makarna yüzde 15 ve ayran da yüzde 12’lik oranlarda marketlerin düşüş gösteren ürünleri arasında yer alıyor.

Şarküteri ürünleri

 

 Taze Gıda

Kaşar peyniri

Salça

Çorba

 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.