Markalar için öne çıkmanın yolu ‘erkeklerden’ geçiyor

Bu yıl "Pazarlamanın Değişen Trendleri ve Yeni Renkleri" başlığıyla düzenlenen MediaCat Marketing Forum 08'in konuklarından olan Tungate'e göre...

28.10.2008 - 10:08 | MediaCat

Zaman, alışveriş yapan erkeklerin zamanı artık. Bir tüketici olarak erkeklerin varlığı, ‘metroseksüel’ kavramıyla yepyeni bir çehreye kavuştu. İçindeki alışverişçiyle ilk kez tanışan ‘yeni erkek’, son yıllarda büyüyüp serpilen erkek medyasının da rehberliğinde bugün kendisi için para harcamanın tadını çıkarıyor.

MediaCat’in Kasım ayı sayısında dosya konusu olarak incelediği ‘Erkeklere Pazarlama’ başlığı altında toplanabilecek bu trend adını, aynı zamanda ‘Reklamcılığın Global Tarihi’ kitabının da yazarı olan Mark Tungate’in kitabından alıyor aslında; ‘Branded Male: Marketing to Men’ (Erkeklere pazarlama).

Avrupa ve ABD’de erkeklere yönelik tüm ürünlerin 2010’da 40 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşacağı tahmin edilirken, 1990’larda yüzde 4 olan sadece erkek kozmetiğindeki büyümenin 2015’te yüzde 50’lere çıkması bekleniyor.

“Gerçek şu ki erkekler değişti. Çünkü toplum değişti. Erkeklerin başına feminizm kazası geldi.” ‘Branded Male: Marketing to Men’ (Erkeklere pazarlama) kitabının yazarı Mark Tungate’in sözleri bunlar.

Tungate’e göre, erkek tüketicideki bu değişimi ilk markalar başlattı. Tungate, değişim sürecini şöyle özetliyor: “Markalar, kadınlara göre erkeklerin modaya yüzde 60, kozmetiğe ise yüzde 90 daha az para harcadığını görünce, bu keşfedilmemiş dev pazara odaklandı. Pazarlamacılar hemen erkeklerin fiziksel görünümlerine dikkat çeken ‘metroseksüel’ efsanesini yarattı. Bunun için David Beckham, Clive Owen gibi figürleri parfümden iç çamaşırına kadar her türlü ürünün tanıtımında kullandı.”

‘Metroseksüel’ kavramını ilk kez 1994 yılında The Independent gazetesinde yayımlanan bir yazısında kullanan İngiliz yazar Mark Simpson ise şöyle diyor: “Geleneksel olarak heteroseksüel erkekler, dünyadaki en kötü tüketicilerdir. Satın aldıkları şeyler bira, sigara ve ara sıra Durex’ten ibarettir. Geri kalan her şeyi anne ya da eş satın alır. Tüketim dünyasında heteroseksüel erkeklerin geleceği yoktur. O nedenle yerlerini metroseksüeller almıştır.”

Tungate, aynı zamanda 7 Kasım tarihinde Çırağan Sarayı’nda ‘Pazarlamanın Değişen Trendleri ve Yeni Renkleri’ başlığıyla düzenlenen MediaCat Marketing Forum 08′in konuşmacılarından. MediaCat Marketing Forum’daki konuşması hakkında da ipuçları veren Tungate, “Şunu söyleyebilirim ki insanlar erkek tüketicinin doğası hakkında öğreneceklerine şaşıracaklar” diyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.