MediaCat

Manchester United en değerli kulüp oldu

Manchester United, 853 milyon dolarla dünyanın en değerli takımı oldu.

Manchester United en değerli kulüp oldu

Bu yıl Şampiyonlar Ligi finalinde, İngiliz kulübü Chelsea ile karşı karşıya gelen Bayen Munich, kupayı alamasa da marka değerini bir önceki yıla göre yüzde 59 artırarak, listenin ilk iki sırasını kimseye kaptırmayan Real Madrid’i geride bıraktı. Marka değeri 786 milyon dolara ulaşan Bayern Munich, dünyanın en değerli ikinci futbol takımı oldu. Futbol dünyasında yıldızlar karması olarak da anılan İspanyol Real Madrid ise 600 milyon dolarla uzun bir aranın ardından üçüncü sıraya geriledi.

Geliri 254 milyon dolar

Bugüne kadar 19 defa İngiltere Premier Lig şampiyonluğu kazanan Manchester United başını oluşturduğu listede, en büyük sıçramayı gerçekleştiren Bayern Munich’in, farklı stratejisine rağmen bu kadar yüksek bir marka değerine ulaşması beklentilerin dışında kalan bir gelişme olarak değerlendirdi. Avrupa’nın önde gelen pek çok futbol kulübünün, küresel pazarlama stratejisine sahipken, Bayern Munich’in sadece Almanya’ya odaklı bir takım olduğu hatırlatıldı. Tüm bunlara rağmen yakaladığı 254 milyon dolarlık ticari gelirin de dünya üzerindeki bütün kulüplerden fazla olduğuna dikkat çekildi.

Manchester City iddialı

Listenin dördüncü sırasında İspanyol futbol kulübü Barcelona yer alırken, Bayern Munich’i yenerek Şampiyonlar Ligi kupasını kaldıran Chelsea ise, 398 milyon dolarlık marka değeriyle beşinciliğe yerleşti. İngiltere Premier Ligi’nde bu yıl kötü bir performans göstererek, ligi altıncı sırada tamamlaması nedeniyle marka değeri de gerileyen Chelsea’nin ardından 388 milyon dolarla Arsenal, 367 milyon dolarla Liverpool ve 302 milyon dolarla Manchester City gibi diğer İngiliz takımları geldi. Şeyh Mansur Bin Seyid El Nahyan’ın sahibi olduğu ve 1968 yılından bu yana Premier Lig şampiyonluğunu kazanamayan Manchester City, 1 milyar dolar yatırımın ardından bu yıl hedefine ulaştı. Manchester City geçtiğimiz yıla göre marka değerini de yüzde 77 oranında artırdı.

(Kaynak: Hürriyet )

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.