Louis Vuitton Kızıl Meydan’da tutunamadı

Fransız moda markası meydandan çekilme kararı aldı.

03.12.2013 - 15:56 | Alev Kaynak

Geçtiğimiz hafta Moskova’nın ünlü Kızıl Meydanı’nı markalamak üzere yerleştirilen dev bir Louis Vuitton valizi markanın hedef olduğu eleştiriler üzerine kaldırıldı. Bir hayır etkinliği olarak planlanan bu girişim, Rus vatandaşların ve bazı siyasetçilerin, enstalasyonun ‘kutsal’ bir mekânı kirlettiğini ileri sürmesi sebebiyle iptal edilmek durumunda kaldı. Meclis üyelerinden Alexander Sidyakin valizin tıpkı bir ‘kemirgen’e benzediğini iddia ederken, kabul edilemez büyüklüğüyle UNESCO mirası olan meydanın mimari dokusunu da zedelediğini ifade etti.

Kızıl Meydan’ın simgelediği ve yalnızca Sovyet tarihiyle sınırlı olmayan anlamlar düşünüldüğünde, meydanı fethetmenin de serbest pazar dünyası için karşı simetrik ve bir o kadar güçlü bir anlamı olacağı kesin. Zira Louis Vouitton da Rusya ile ‘derin bir duygusal bağı’ paylaştığı düşüncesinde. Marka, 2007 yılında hazırladığı bir dergi reklamında sosyalist ülkeyi liberal dünyaya entegre eden eski Sovyet lider Mihail Gorbaçov’u Louis Vuitton çantasıyla Berlin Duvarı’nın önünden geçerken sergilemiş, kampanyaya da ‘Journeys’ ismini vermişti: A journey brings us face to face with ourselves.

Kaynak: e-skop

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.