‘Lookalike Audiences’ reklamcıların iştahını kabartıyor

Yeni uygulama daha geniş bir hedef kitleye ulaşmayı sağlayacak.

20.03.2013 - 11:23 | Ali Kuru

'Lookalike Audiences' reklamcıların iştahını kabartıyor

Geride bıraktığımız Salı günü Facebook, reklamcıların hedef kitlelerine ulaşmak için kullanabildikleri ‘Custom Audiences’ aparatının yeni bir versiyonunu duyurdu. ‘Custom Audiences’ tüketicilere e-mail adresleri, telefon numarası ve kullanıcı isimleri aracılığıyla ulaşma imkânı tanırken; ‘Lookalike Audiences’ reklamcıları bu servisin veri tabanındakine benzer kullanıcılar hakkında bilgilendiriyor.

Facebook yetkilileri tarafından yeni özelliğe ilişkin detayların paylaşıldığı blog yazısında aynı anda her iki programın da kullanabileceği bilgisine yer verildi. Yapılan açıklamada “Pazarlamacıların aynı anda hem daha önce kendilerinden alışveriş yapmış olan kişilere hem de bu kişilerle benzer niteliklere sahip kullanıcılara ulaşabileceği” belirtildi.

Elbette ilk bakışta çok cazip görünen bu teklifin birtakım sınırları da var. ‘Lookalike Audiences’ kullanıcıları yalnızca (hedef kitlenin büyüklüğü gibi) belli başlı niteliklere erişim sağlayabilecek. Facebook yetkililerinden yapılan açıklamaya göre program hiçbir kişisel bilgi paylaşmayacak.

Beta sürümü Şubat ayında hizmete sunulan ‘Lookalike Audiences’ın Facebook reklamlarının genel performansını artırmak amacına hizmet etmesi bekleniyor. Yılın ilk ayında CEO Mark Zuckerberg tarafından yapılan “Önümüzde, gösterilen her reklamı daha büyük ve etkili kılma imkânı var. Bunu başarmanın yolu da hedef kitle belirleme yöntemlerini iyileştirmekten geçiyor. Bu konuda ‘Custom Auidences’ üzerinde yaptığımız geliştirmeler bana heyecan veriyor” açıklamalar ‘Lookalike Audiences’ın ipuçlarını vermişti.

Haluk Kasarcı
(kaynak: mashable)

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.