MediaCat

Londra’nın sessiz katili

McCann Londra, şehrin konuşulmayan sorunu hava kirliliğine karşı önlem almak için kolları sıvadı.

Londra’nın sessiz katili

Dünya genelinde ciddi boyutlara ulaşan hava kirliliği söz konusu olduğunda akıllara sıklıkla Pekin, Delhi gibi şehirler geliyor. Oysa, tartışmalara konu olmadığı halde halkı hava kirliliği nedeniyle ufak ufak zehirlenmekte olan bir şehir daha var: Londra.

Yılda 210 kişinin trafik kazası nedeniyle hayatını kaybettiği Londra’da, şehrin zehirli havası yüzünden yılda yaklaşık 9 bin 400 kişi erken ölümle buluşuyor. Şehrin yaşam kalitesini her geçen gün daha fazla düşüren bu kirliliğe karşı önlem almak ve yerel siyasi otoriteleri Temiz Hava Girişimi’ni desteklemeye teşvik etmek amacıyla kolları sıvayan McCann Londra, hava kalitesi monitörü BreezoMeter’ın hava kalitesi verisi uzmanlarıyla işbirliğine giderek, Londra’nın “sessiz katili”ne savaş açan bir kampanya hazırladı.

Kampanya kapsamında McCann Londra ve BreezoMeter’in Londra’da hava kirliliğinin en yüksek olduğu bölgelere yerleştirdiği gerçek zamanlı, lokasyon temelli hava kalitesi verisi Toxic Toby, hava kirliliği değerleri tehlikeli bir seviyeye yükseldiği her seferinde öksürüp yerel siyasilere otomatik tweet atarak halkı ve yetkilileri uyarıyor.

“Hava kirliliğiyle ilgili sorun şu ki; onu göremediğimiz için, ne denli önemli bir mesele olduğunu kolaylıkla gözardı edebiliyoruz” diyor McCann Londra’nın kampanyasının ardındaki kreatifler James Crosby ve William Cottam:

“Ancak Toxic Toby hava kirliliğini ve onun zararlı etkilerini görmezden gelemeyecekleri bir şekilde insanların önüne sunuyor. Uyarıda bulunurcasına öksüren animatronik bir oyuncak hiç şüphesiz kafaların kendisine çevrilmesini sağlar. BreezoMeter’ın canlı, lokasyon temelli kirlilik verisi de bu soruna tepki göstermemize ve önemli bir mesaj yaymak için en büyük risk altındaki bölgeleri hedeflememize imkan sundu.”

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.