MediaCat

Larry’nin çırpınışları

Son zamanlarda Twitter’ın piyasadaki etkinliğinin düşüşüyle, dijital boşlukta ayakta kalma çırpınışlarına şahitlik ediyoruz. Bakalım Twitter’ın bu hikâyesi nasıl şekilleniyor.

Larry’nin çırpınışları

2011 yılında Türkçe sürümünü yayınlamasıyla Türkiye’de de çok kullanılan bir mecra haline gelen Twitter’ın, 2017’de piyasadaki etkinliği pek de eski günlerdeki gibi değil. Twitter da bu sorunun farkında olduğu için yeni hizmetlerle kullanıcısına çekici görünmeye çalışıyor.

Larry yerinde sayıyor

Larry, Twitter’ın mavi kuşunun adı. Larry ismini, Boston Celtics basketbol takımının efsane oyuncusu Larry Bird’den alıyor. Twitter’ın 2015’den bu yana hisselerindeki ve kullanıcı sayısındaki dalgalı grafik eğrisi, Larry’nin son yıllarda çok da istikrarlı uçmadığını gösteriyor.

2015 yılında Twitter CEO’su Dick Costolo’nun istifasıyla CEO görevini şirketin kurucusu Jack Dorsey’in alması da Twitter’ın yavaşlayan büyümesinin seyrini aksi yönde değiştireceği düşünülen adımlardan bir tanesiydi. Fakat hiç de öyle olmadı. Şirket, 2015 yılını 307 milyon olan aktif kullanıcı sayısının 305 milyona gerilemesiyle ve hisse değerlerinin yüzde 7 düşüşüyle kapadı. Halbuki, 2015 yılının ilk çeyreği Twitter 436 milyon dolarlık artışla net gelirinin, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 74 yükseldiğini duyurmuştu.

2016’nın son çeyreğindeyse şirket geçtiğimiz seneye göre yüzde 1’lik bir yükselişle 717 milyon dolar gelir elde etti. 2015 yılının son çeyreğinde 305 milyon olan kullanıcı sayısı ise 2016’nın son çeyreğinde 317 milyona yükseldi.

Bu yılın verilerine baktığımızdaysa Twitter, 2017’nin ikinci çeyreğinde pek bir kazanım elde edemiyor. Özellikle kullanıcı sayısına bakıldığında 2017’nin ilk çeyreğinde 328 milyon olan kullanıcı sayısı, ikinci çeyrekte de aynı düzeyde kalıyor. Aynı zamanda şirket, Wall Street’in beklentisi olan 537 milyon doların üzerinde bir gelir elde ederek, 574 milyon dolar gelirden hisse başına 12 sent kâr elde ediyor. Twitter’ın ikinci çeyrek raporunun açıklanmasının ardından hisselerinin yüzde 6 oranında gerilediğini de eklemeden geçmek olmaz.

Büyük adımlar

Twitter, tekrar üst basamaklarda yer almak için sürdürdüğü mücadelesinde, yakın zamanda aldığı kararlardan kullanıcılarını en çok şaşkınlığa uğratanı, karakter sayısını artırması oldu.

Twitter’ın 140 karakter sınırlaması kuruluşundan beri, link’lerin dahil edilmemesi gibi birçok yenilikle daha da kullanışlı hale getirilmeye çalışıldı. Twitter’ın Kurucu ve CEO’su Jack Dorsey, 140 karakteri aşan uzun tweet’iyle, “ Bu küçük bir değişiklik ama bizim için büyük bir adım. 140 karakter sınırlaması 160 karakter SMS limitlerinden yola çıkarak yapılmış rastgele bir karardı…” şeklinde bir açıklama yaptı ve özelliği Twitter kullanıcılarıyla bu şekilde paylaşmış oldu.

Twitter’ın blog açıklamasında, karakter sınırlamasının dilden dile değişiklik gösterdiğine, İngilizce atılan tweet’lerin çoğunun 34 karakter olduğuna ve Japonca atılanların çoğunun 15 karakter olduğuna dikkat çekildi. Twitter’ın buradaki hedefi, karakter limitini artırarak daha çok insanın tweet atmasını sağlamak. Şu anda 280 karakter sınırlaması tüm Twitter hesaplarına açık değil ve test aşamasında.

Twitter, yakın zamanda kullanıcıların işini kolaylaştırmak için bir özellik daha lanse etti. Facebook ve Instagram’da bulunan içerikleri kaydetme özelliği artık Twitter’da da mümkün kılınıyor. Tweet’ler artık kaydedilebilecek ve kaydedilen tweet’ler herkese açık olmayacak, bu alanı sadece kullanıcılar görebilecek. Daha önceleri kullanıcıların bir tweet’i kaydetmek için beğenmek, retweet’lemek gibi herhangi bir etkileşim bırakmak zorunda kalmalarına çözüm getiren bu yeni özellik de henüz test aşamasında.

Larry’nin dijital dünyadaki popülaritesini geri kazanmak adına tüm çırpınışları yeteri kadar gözler önünde fakat tüm bu çırpınışlar sosyal medya tüketicilerini nasıl etkileyecek, onu zaman gösterecek.

İlerlemek için sayfa numaralarını kullanabilirsiniz.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.