Kutnunun Dior yolculuğu

Kutnia Kurucusu Jülide Konukoğlu'yla Gaziantep'in yerli değeri kutnu kumaşının dünyaya açılma hikâyesini konuştuk.

14.09.2022 - 12:13 | Tuğba Özögretmen

Kutnunun Dior yolculuğu

Geçtiğimiz aylarda sosyal medyada bir gurur vesilesi hâline gelen Dior’un Gaziantep çıkarması videosunu görmeyen yoktur. Köklü bir yerli değer olan kutnu kumaşını “folklorik rolü”nden sıyırarak global sahneye taşıyan Kutnia Kurucusu Jülide Konukoğlu’ndan örnek bir marka hikâyesi dinliyoruz.

2018’de MediaCat’teki röportajınızda “İlk etapta Paris, Milano ve Londra’nın dikkatini çekmek istiyoruz” demiştiniz. Ve nihayet Paris adımı gerçekleşti. Dior’un kutnuyla buluşması nasıl oldu? Sürece dahiliyetinizden ve tasarım yolculuğundan bahseder misiniz?

Beş yıl önce sosyal sorumluluk bilinciyle bu markayı kurma kararı aldığımdaki hedeflerimden biri olan kutnu kumaşını dünyaya tanıtmak ve kutnu kumaşıyla, dünyadaki büyük markalarla işbirliği yapma hedefimi gerçekleştirmek mutluluk verici.

Fransız modaevi Dior, her zaman farklı ve kaliteli olanı buluyor. Kendileri ile Londra’da bir araya geldik. Süreç, kumaş numuneleri ile yapılan toplantıda başladı. Kumaşımızın hikâyesi ve dokuma özellikleriyle ilgili bilgi alışverişi yapıldı. Olumlu gelişen toplantı sonrası işbirliğimiz başlamış oldu.

Dior markasının bizden talep ettiği renkte kumaş dokunmaya başlandı. Kumaşlarımızı özenle dokuduk. Bu süreçte, Gaziantep Kutnia fabrikasında çekim yapmak için ziyaretleri oldu. Oldukça profesyonel ve seri çalışan bir ekipleri var. Kısa zamanda bizim onlara kumaş temin etmemizle birlikte kendi tasarımlarını yaparak koleksiyonlarına dahil ettiler ve Paris Moda Haftası’ndaki İlkbahar-Yaz defilelerinde sundular. Gaziantep’te yaptıkları çekimi kendi resmi sosyal medya hesaplarından paylaşarak işbirliğimizi duyurdular. Kutnia markasıyla oluşan tasarım defilede yer aldıktan sonra biz de hem basındaki dostlarımızla hem de sosyal medyada Dior markasının 100 yıllık kutnu kumaşıyla buluşma gururunu paylaştık.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Dior Official (@dior)’in paylaştığı bir gönderi

Dior’dan sonra başka markalar da sizlerle temasa geçti mi?

Kutnia markası ile kutnu kumaşını dünyaya tanıtmak ve insanlara giydirmek en büyük hedefimiz. Hedef ülkeler için farklı stratejiler oluşturuyoruz. Küçük ama emin adımlarla yürümek istiyoruz. Dünyada doğru markalarla işbirliklerimiz devam edecek. Bu günlerde Londra Harrods’da ev tekstili satışına başladık, orada yer almaktan çok mutluyuz.

Kutnunun Türkiye’deki farkındalığı son yıllarda nasıl değişti? Sizler Ar-Ge ve tasarım tarafında nasıl gelişmeler kaydettiniz?

Böylesine geleneksel algısı olan bir kumaşın hak ettiği yere gelebilmesi için folklorik seviyeden çıkarılması, çağdaş beğeniye sunulması, kalıcı talep yaratılması ve sürdürülebilir iş modeli yaratılmasına ihtiyaç duyuluyordu. Kutnu kumaşı tasarımlarla birleştirilip bir marka hâline getirilmezse eğer, sadece raflarda klasik hâliyle kalıyor ve kullanılmıyordu. O zamanki hedefimiz Kutnia markasını kurup kutnu kumaşını raflardan indirip, sosyal hayatımızda ve evimizde üzerimize giyebileceğimiz, evimizde kullanabileceğimiz ürünler hâline (konfeksiyon, ev tekstili, aksesuar vb.) getirebilmekti. Kutnia markasıyla kutnu kumaşını ülkemiz topraklarında ve global dünyada sevilen, tercih edilen yaşam stili markası hâline getirdik.

Başlangıçta yaklaşık dört ay kutnu kumaşının AR-GE çalışmaları yapıldı. Kumaş dikime daha uygun hâle getirildi. Kutnu kumaşının bir dokuma kumaş türü olarak dünyada geçerliliği olan belgeleri alındı. Gaziantep Sanayi Odası bu kumaşın Gaziantep’e ait olduğuna dair patentini aldı. Kutnu kumaşının yeni modern dünyaya tasarımlarla ayak uydurmasını sağladık. Tasarlanan kutnu kumaşını dokumak ve tasarlanan modelleri üretmek, hedef kitleye ulaşmak, bunu dijital ortamda dünyaya duyurmak, yurt dışında fuarlara katılmak, satış noktalarını arttırmak ile ilgili güzel çalışmalar yaptık ve çalışmalara devam ediyoruz.

Böylesine biricik ve köklü bir yerli değerin hikâyesini daha geniş çevrelerle buluşturmak için yaratıcı çevrelere bir mesajınız olabilir mi?

Ülke olarak birçok değerimiz var, Kutnu kumaşı gibi… Köklerimize dönüp bu değerleri ortaya çıkarmak için cesaretli, yaratıcı ve tutarlı bir şekilde kültürümüzü yüceltmeye gönül vermeleri gerektiğinin mesajını iletmek isterim.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.