MediaCat

Küresel ısınma haberleri bir ayda üç kat arttı

Atmosfer ve okyanusların sıcaklık ortalamalarındaki artış ve son yıllarda mevsimlerde yaşanan

Küresel ısınma haberleri bir ayda üç kat arttı

Atmosfer ve okyanusların sıcaklık ortalamalarındaki artış ve son yıllarda mevsimlerde yaşanan değişimler, küresel ısınmayı, insanlığın en çok konuştuğu konularından biri haline getirdi. Yaşanan iklimsel değişimler ve beraberinden getirdiği endişeler, Türk medyasının ve Türk halkının en çok konuştuğu konular arasına girdi. Küresel ısınma haberleri üç kat artış gösterdi.

İklim değişiklikleri artık tüm dünya halklarının önemli bir sorunu. Sorun, kş ortasında yaşanan bahar havasıyla Türkiye’de de gizlenmiş yüzünü ortaya çıkarttı. ‘Ne kadar susuz kalabiliriz?’, ‘10 yıl içerisinde dünya ne hale gelecek?’, ‘Geriye dönüş nasıl olabilir?’ gibi sorularla gündeme taşınan evrensel sorun, küresel ısınmanın medya yansımaları inceleme altına alındı.

Medya Takip Merkezi, yaptığı araştırmayla Türk toplumunun ve medyasının, küresel ısınmaya olan ilgisini inceledi. Araştırma doğrultusunda şubat ayında ulusal ve yerel olmak üzere 1600 adet gazete, dergi, TV kanalı ve internet haber sitesinde yayımlanan “küresel ısınma” haberleri incelendi.

Küresel ısınma konusu, ocak ayında aynı mecralarda 1.739 kez haber olurken, şubat ayında bir önceki aya oranla yaklaşık üç kat artış gösterdi. Şubat ayında, global ısınma ile ilgili yazılı, görsel ve elektronik basında toplam 4 bin 702 habere yer verildi. Konuya ilişkin haberlerin, 2 bin 234 adedi gazete ve dergiler aracılığıyla okurlarına ulaşırken, 1600’ü haber sitelerinde, 868 adedi ise TV kanallarında yer aldı.

285 köşe yazarı, 393 kez global ısınma hakkında yazdı. Konuya en çok yer veren yazarlar, Burhan Ayeri, Hakan Köksal, Meral Tamer, Derya Sazak ve Hakkı Devrim oldu. Küresel ısınmaya en çok yer veren gazete, 102 haberle Milliyet oldu. Milliyet’i Cumhuriyet, Sabah, Hürriyet ve Akşam gazeteleri takip etti.

CNN Türk, 112 adetle küresel ısınma haberlerine en çok yer veren kanal oldu. Küresel ısınma haberlerine yer verme sıralamasında CNN Türk’ü, TV 8 izledi. Skytürk, NTV, TRT 2, Habertürk, CNBC-E ve Star da konuya hassasiyet gösteren kanallar arasında yer aldı.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.